official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
BYGGMARK Jens
1985
SWE
1:29.99
10.72
2
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
+0.21
12.12
3
LLORACH Gaetan
1974
FRA
+1.14
18.32
4
DREIER Christoph
1981
AUT
+1.37
19.85
5
KUENG Patrick
1984
SUI
+1.69
21.99
6
LIZEROUX Julien
1979
FRA
+1.80
22.72
7
FEUZ Beat
1987
SUI
+3.20
32.06
8
AUFDENBLATTEN Saemi
1986
SUI
+3.23
32.26
9
GAFNER Beat
1986
SUI
+3.68
35.26
10
ZRNCIC-DIM Natko
1986
CRO
+3.76
35.79
11
TIPPELREITHER Matthias
1988
AUT
+3.83
36.26
12
ROGER Cedric
1987
FRA
+4.05
37.72
13
VON KAENEL Ruedi
1984
SUI
+5.91
50.12
14
MELMER Florian
1987
AUT
+6.20
52.06
15
BONER Sandro
1988
SUI
+6.45
53.72
16
CHESTAKOV Pavel
1980
RUS
+6.52
54.19
17
SUPPIGER Raphael
1987
SUI
+7.05
57.73
18
SCHMUTZ Roman
1987
SUI
+8.45
67.06
19
FOURRAT J Baptiste
1985
FRA
+8.69
68.66
20
ZUMOBERHAUS Michel
1988
SUI
+10.07
77.86
21
OESCH Alain
1988
SUI
+11.64
88.33
22
EMMENEGGER Sven
1989
SUI
+11.66
88.46
23
ZENHAEUSERN Jean-Pierre
1990
SUI
+13.22
98.86
24
MORO Mario
1986
ITA
+13.77
102.53
25
BONDIETTI Joel
1989
SUI
+14.99
110.66
26
SINGER Thomas
1989
SUI
+15.01
110.80
27
NIQUILLE Maic
1990
SUI
+15.84
116.33
28
KLOPFENSTEIN Nils
1988
SUI
+16.49
120.67
29
FRAVI Jonas
1990
SUI
+17.32
126.20
30
CASTELNUOVO Stefano
1987
ITA
+17.39
126.67
31
SCHMED Ursin
1989
SUI
+17.73
128.93
32
CLAPASSON Alain
1989
SUI
+19.16
138.47
33
MATITZ Sandro
1987
SUI
+20.25
145.74
34
GASSER Patrick
1985
SUI
+26.98
190.61
35
SCHNEIDER Michael
1989
SUI
+27.77
195.87
36
FIORI Gioele
1989
SUI
+29.89
210.01
Did not finish 2nd run
DAVYDOV Vladimir
1964
KGZ
LANTHALER Andreas
1987
ITA
SCHMUTZ Christian
1989
SUI
BARBAI Aron
1980
HUN
BANKOV Borislav
1989
BUL
HARI Mario
1989
SUI
MOLTENI Luca
1986
ITA
PEDRONCELLI Michele
1987
ITA
WYSS Daniel
1987
SUI
ZLATAREV Stefan
1988
BUL
GRASS Schimun
1986
SUI
INGLIN Werner
1985
SUI
FIVA Alex
1986
SUI
OHKOSHI Ryuunosuke
1988
JPN
BOSSERT Antoine
1987
FRA
WYSSMUELLER Pascal
1987
SUI
KARLEN Lukas
1988
SUI
RIGOLE Fabien
1987
FRA
PFIFFNER Patrick
1983
SUI
SCHEIBER Florian
1987
AUT
OBERT Anthony
1985
FRA
PELLINEN Jouni
1983
FIN
KRYZL Jonas
1983
CZE
SEDIANKOV Mihail
1982
BUL
KRYZL Krystof
1986
CZE
HANADA Masashi
1986
JPN
QUARTEL DE Alwin
1983
NED
ULIANOV Dmitrij
1983
RUS
GEORGIEV Stefan
1977
BUL
MAIER Markus
1984
AUT
JANKA Carlo
1986
SUI
VOGEL Markus
1984
SUI
LORENZIN Marcel
1982
AUT
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
ANDERSSON Oscar
1982
SWE
IKUTA Yasuhiro
1979
JPN
BAPTENDIER Sandy
1982
FRA
HOERL Wolfgang
1983
AUT
HARGIN Mattias
1985
SWE
OSKARSSON Kristjan Uni
1984
ISL
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
CONTI Matteo
1986
ITA
MIREK Piotr
1988
POL
BORISOV Igor
1965
KGZ
GEHRIG Marc
1988
SUI
FELDER Julian
1989
SUI
LUEOEND Elmar
1988
SUI
TAVOLA Marcello Maria
1986
ITA
DONATI Nicolo
1987
ITA
GERBER Sepp
1989
SUI
VALSECCHI Renzo
1989
SUI
FENOY Edgar
1985
ESP
BORTIS Fabrice
1988
SUI
KNOEPFEL Armin
1987
SUI
BONER Patrick
1989
SUI
BIANCHI Federico
1988
ITA
OESCH Mike
1989
SUI
NOVOA Christian
1989
SUI
CROISIER Adrien
1988
SUI
CRIVELLI Philipp
1985
SUI
ZUEGER Diego
1986
SUI
PINI Alain
1986
ITA
GAVRILOV Veselin
1985
BUL
MINELLI Fabio
1986
SUI
SATS Konstantin
1982
RUS
ROTHMUND Claudio
1988
SUI
CRAWFORD Douglas
1987
GBR
WINDLIN Lars
1987
SUI
PARIS Manuel
1988
SUI
KOCHALSKI Jan-Michael
1986
GBR
BENNETT James
1986
GBR
CAVIEZEL Mauro
1988
SUI
ROOIJ VAN Joery
1986
NED
TUMLER Marco
1988
SUI
WOJTIUK Jan
1983
POL
GODLI Curdin
1986
SUI
TRIPODAKIS Pavlos
1982
GRE
HORBER Andri
1986
SUI
JAQUET Yoan
1988
SUI
KARNER Juergen
1986
AUT
BUIS Berry
1983
NED
KASAKOV Ivan
1982
RUS
LOOSER Michael
1986
SUI
LAMPRECHT Patrick
1987
SUI
SCHWAB Thomas
1985
AUT
GISIN Marc
1988
SUI
PALSSON Sindri M.
1982
ISL
BURZYNSKI Michal
1986
POL
ZEMAN Tomas
1986
CZE
NOBLE Andrew
1984
GBR
PASQUIER Alexandre
1987
FRA
RIVAS Gabriel
1986
FRA
TESTORELLI Moreno
1986
SUI
TODOROV Dean
1983
BUL
SEILER Jan
1983
SUI
CUCHE Dimitri
1985
SUI
HENDRYCH Jiri
1983
CZE
MOLLIN Bart
1981
BEL
VILETTA Sandro
1986
SUI
HAERKOENEN Petri
1981
FIN
NYLANDEN Petri
1985
FIN
VALSSON Kristinn Ingi
1985
ISL
YOSHIOKA Daisuke
1980
JPN
FAESSLER Manuel
1985
SUI
GODENZI Flavio
1984
SUI
OKADA Rishu
1978
JPN
NORDH Fredrik
1984
SWE
Disqualified 1st run
Did not start 1st run