official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
ANDERSSON Oscar
1982
SWE
1:21:34
9.00
2
HARGIN Mattias
1985
SWE
+45
12.37
3
BJOERK Andre
1982
SWE
+1:03
13.72
4
VRABLIK Martin
1982
CZE
+41
15.07
5
MYHRE Lars Elton
1984
NOR
+1:02
16.65
6
BYLUND Peter
1979
SWE
+1:03
16.72
7
OLSSON Matts
1988
SWE
+1:33
18.97
8
ANDERSSON Magnus
1981
SWE
+1:50
20.25
9
SANDVIK Eian
1989
NOR
+2:13
24.97
10
BJOERGE Mikkel
1986
NOR
+2:29
26.17
11
NORDBOTTEN Jonathan
1989
NOR
+2:51
27.82
12
HOROSHILOV Alexandr
1984
RUS
+2:57
28.27
13
HAVER-MATHIESEN Hermann
1984
NOR
+2:36
29.70
14
NORELL Christoffer
1986
SWE
+3:03
31.72
15
ULIANOV Dmitrij
1983
RUS
+3:14
32.55
16
ERICSSON Daniel
1987
SWE
+3:34
34.05
17
SAXVALL Per
1989
SWE
+4:13
39.97
18
RASANEN Joonas
1989
FIN
+4:32
41.40
19
BAGGSTROEM PALM Andreas
1983
SWE
+4:38
41.85
20
ZUMBRUNN Thomas
1983
SUI
+4:51
42.82
21
HARMANEN Niko
1988
FIN
+5:00
43.50
22
KONOVALOV Anton
1985
RUS
+4:34
44.55
23
ERIKSSON Ricko
1989
SWE
+4:44
45.30
24
OESTER Carl-Filip
1989
SWE
+5:51
50.32
25
ROSEN Jonathan
1987
SWE
+7:00
61.50
26
PIETILAE HOLMNER Johan
1991
SWE
+7:38
67.35
27
NILSSON Mattias
1990
SWE
+7:49
68.17
28
DAHLBERG Fredric
1990
SWE
+8:53
72.97
29
PAULSSON Fredrik
1988
SWE
+8:43
75.22
30
HECTOR Gustaf
1990
SWE
+10:02
84.14
31
LINDBERG Jonatan
1987
SWE
+10:41
87.07
32
SAELLSTROEM Gustav
1990
SWE
+10:35
89.62
33
SWENN LARSSON Erik
1989
SWE
+10:51
90.82
34
HULTEN Pontus
1991
SWE
+12:30
101.24
35
SJOEDIN Sebastian
1991
SWE
+12:45
102.37
36
JAMTEBO Alexander
1991
SWE
+13:49
110.17
37
NYBERG Jonas
1990
SWE
+15:18
122.84
38
SIIM Karl
1985
EST
+17:04
136.79
39
KOIVULA Antto
1990
FIN
+17:42
142.64
40
LUNDMARK Filip
1990
SWE
+18:42
150.14
41
GRUNBERG Kaarel
1990
EST
+18:50
150.74
42
STERNAAS Calle
1991
SWE
+22:03
171.21
Did not finish 2nd run
HOLMGREN Jakob
1991
SWE
OPRJA Deyvid
1982
EST
OEHLING- NORBERG Viktor
1990
SWE
JANSSON Emil
1991
SWE
MAGNUSSON Anton Il
1989
SWE
ERIKSSON Jakob
1990
SWE
HOEGBOM Nils
1990
SWE
RIGAMONTI Alessandro
1989
SUI
JACOBSSON Robert
1988
SWE
JOHANSSON Emil
1988
SWE
KAUNISVAARA Johannes
1990
FIN
LINDH Kalle
1990
SWE
LINDMAN Rasmus
1990
FIN
OEHAGEN Johan
1987
SWE
BRATTSTROEM Philip
1988
SWE
LARSSON Anton
1989
SWE
NIEMI Arto
1989
FIN
FORSLUND Olle
1988
SWE
PIIROINEN Marko
1988
FIN
BLAESI Aron
1984
SUI
HENDRYCH Jiri
1983
CZE
OLSSON Erik
1986
SWE
RAINER Niklas
1983
SWE
KILDE Andreas
1986
NOR
KRYZL Krystof
1986
CZE
ENOCSON Calle
1984
SWE
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
ROALD Viking
1991
SWE
MOBERG Mattias
1991
SWE
REVFALK Markus
1991
SWE
LINDSTROEM Jesper
1991
SWE
ALMAAS-PALAZZI Rasmus
1989
SWE
OTTOSSON Jonas
1990
SWE
HAMBORG Henrik
1983
SWE
NETTERSTRAND Torsten
1989
SWE
NORBERG Johan
1990
SWE
OLSSON Jonas
1990
SWE
RASTEBY Philip
1989
SWE
BENHENS Ernests
1990
LAT
SKOOG Marcus
1989
SWE
WIDING Tor
1987
SWE
ANDERSSON Oskar Il
1990
SWE
AABERG Gustav
1990
SWE
NORD Axel
1990
SWE
KAAHRE Rickard
1991
SWE
LINDSTROEM Jonas
1990
SWE
GUNNARSSON Henrik
1991
SWE
BERGSTEDT Oskar
1990
SWE
NILSSON Jonas
1988
SWE
NAESLUND Johan
1991
SWE
DEHNISCH Joel
1990
SWE
DOMAR-BOLMSTAM Sebastian
1988
SWE
BLUMENTHAL Jacob
1990
SWE
SEGERSTROEM Erik
1989
SWE
ROLSTADAAS Atle
1989
NOR
NILSSON Peter
1988
SWE
MAGNUSSON Fredrik
1989
SWE
TRYGG Oscar
1988
SWE
REGNER ERIKSSON Rasmus
1988
SWE
AMBUEHL Urs
1986
SUI
EMLEN Mats
1986
SWE
NAUMANEN Mikko
1988
FIN
SOEDERBERG Anton
1989
SWE
ISMAR Egil
1986
NOR
RYDBERG Noa
1987
SWE
KLING Erik
1987
SWE
STEFFENSEN Tobias
1987
SWE
WESTRIN Emil
1987
SWE
SKAVLEM Ola Foss
1988
NOR
CARLSSON Harald
1988
SWE
ROBERTSSON Jesper
1987
SWE
HOEEGH Anders
1982
NOR
FALKUM-HANSEN Halfdan
1986
NOR
SOEDERBERG Fredrik
1986
SWE
LEINONEN Mikko
1986
FIN
BJERTNESS Einar
1987
NOR
RUE Morten
1986
NOR
LINDGREN Tim
1989
SWE
FEINESTAM Alexander
1974
SWE
BJERKESTRAND Iver
1987
NOR
JOHANSSON Andreas
1980
SWE
BAECK Axel
1987
SWE
HAUGEN Leif Kristian
1987
NOR
NYLANDEN Petri
1985
FIN
BRENNA Petter
1986
NOR
NILSEN Andreas
1980
NOR
OLSSON Hans
1984
SWE
Did not start 1st run