official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
SAX Thomas
1988
SUI
1:41.72
48.98
2
BERGAMIN Doriano
1988
SUI
+0.17
50.43
3
OESCH Alain
1988
SUI
+1.01
57.62
4
MARTA Irvin
1988
ITA
+1.72
63.69
4
METRAILLER Gregory
1989
SUI
+1.72
63.69
6
MIAZGOWSKY Yann
1989
FRA
+1.79
64.29
7
CONRAD Johannes
1988
SUI
+1.89
65.14
8
SCHERTENLEIB Vidal
1987
SUI
+2.06
66.60
9
ULMANN Florian
1987
FRA
+2.12
67.11
10
SCHMUTZ Christian
1989
SUI
+2.35
69.08
11
RUDIN Michael
1989
SUI
+2.57
70.96
12
LUESCHER Tim
1990
SUI
+2.66
71.73
13
ANDRIST Flurin
1988
SUI
+2.72
72.24
14
WEBB Derrick
1988
USA
+3.09
75.41
15
SIGG Frederic
1989
SUI
+3.28
77.03
16
FELDER Julian
1989
SUI
+3.32
77.38
17
HORNER Alain
1988
SUI
+3.52
79.09
17
SCHMID Fabian
1990
SUI
+3.52
79.09
19
WEINBERG Loic
1990
FRA
+3.53
79.17
20
HOLDENER Kevin
1990
SUI
+3.77
81.22
21
ZUMOBERHAUS Michel
1988
SUI
+3.78
81.31
22
COLLOMB PATTON Tanguy
1990
FRA
+4.04
83.53
23
FREI Simon
1989
SUI
+4.53
87.72
24
ZENHAEUSERN Jean-Pierre
1990
SUI
+5.18
93.28
25
PUGNAT Luc
1989
FRA
+5.28
94.14
26
MARUGG Men
1989
SUI
+5.34
94.65
27
PETRIG Sergio
1988
SUI
+5.88
99.27
28
GALLATI Roman
1990
SUI
+6.37
103.46
29
ROUILLER Kevin
1989
SUI
+6.89
107.91
30
ROCHAT Alexandre
1990
SUI
+7.06
109.36
31
CANCRO Robert
1984
USA
+7.26
111.07
32
REYMOND Nicolas
1990
SUI
+7.67
114.58
33
DELLENBACH Lukas
1990
SUI
+7.73
115.09
34
BENEY Silvan
1990
SUI
+7.83
115.95
35
GASPOZ Dany
1990
SUI
+8.38
120.65
36
BRANDT Luca
1990
SUI
+9.11
126.90
37
PERRIN Jorden
1990
SUI
+9.49
130.15
38
MINELLI Carlo
1989
SUI
+9.50
130.23
39
CHERKASENKO Arseniy
1990
RUS
+9.90
133.65
40
PERNET Jeremy
1990
SUI
+10.01
134.59
41
BARDILL Beat
1990
SUI
+10.11
135.45
42
VOLKEN David
1989
SUI
+10.79
141.27
43
ZURBUCHEN Dominik
1990
SUI
+10.93
142.46
44
FORMAZ Yann
1990
SUI
+11.96
151.27
45
HOPKINS Travis
1988
USA
+12.38
154.86
46
AFFOLTER Patrick
1990
SUI
+12.74
157.94
47
JOERG Cyrill
1990
SUI
+13.75
166.58
48
SCHULER Tobias
1990
SUI
+14.41
172.23
49
CAFFONI Umberto
1990
ITA
+22.27
239.45
50
GLUECK Gerarld
1954
AUT
+30.03
305.82
Did not finish 2nd run
PICKLES Alan
1982
GBR
JOYE Gregory
1990
SUI
LOETSCHER Lukas
1990
SUI
LE GALL Charley
1989
FRA
HULLIGER Genika
1989
SUI
HEDLUND Chad
1987
USA
SCHLAEPPI Michel
1986
SUI
GRANIER Alexandre
1988
FRA
JENNY David
1990
SUI
GIGER Remo
1988
SUI
TUOR Fabio
1989
SUI
SINGER Thomas
1989
SUI
PRATI Cesare
1987
ITA
ROUX Christophe
1983
SUI
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
ALLEN Oliver
1990
GBR
BANDERET Adrian
1990
SUI
DESSIMOZ Yvan
1990
SUI
FRITSCHI Sandro
1990
SUI
FEND Andreas
1990
SUI
LERJEN Yannic
1990
SUI
CALHOUN Peter
1989
USA
BAERFUSS Jonas
1990
SUI
ZURBRIGGEN Elia
1990
SUI
HEITZ Jeremie
1989
SUI
BOUDUBAN Colin
1990
SUI
KAUFMANN Marco
1989
SUI
CLAYTON Zach
1988
USA
CORGER Nicolas
1989
SUI
ZEMP Marco
1989
SUI
CAMPBELL John
1987
GBR
GOURDOUX Yoann
1989
FRA
SCHELLER Lars
1989
SUI
HEGNER Alexander
1988
SUI
RIGAMONTI Alessandro
1989
SUI
AMACKER Richard
1988
SUI
LORIOL Kristofer
1989
SUI
COPREAU Sylvere
1989
FRA
HENTSCH Nikolai
1983
BRA
CASUTT Giancarlo
1990
SUI
SWEENEY Patrick
1987
AUS
HENDERSON Timothy
1987
USA
BRUCHEZ Jonathan
1985
SUI
LUEOEND Elmar
1988
SUI
DU PLESSIS Stephen
1987
GBR
MINELLI Fabio
1986
SUI
BLAESI Aron
1984
SUI
RIEDI Simon
1989
SUI
PARIS Manuel
1988
SUI
Disqualified 1st run
Did not start 1st run