official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
SPENCER Dane
1977
USA
2:26.02
11.75
2
ROTHROCK Tom
1978
USA
+0.83
16.47
3
SCHLOPY Erik
1972
USA
+0.98
17.32
4
KNIGHT Chip
1975
USA
+1.31
19.20
5
COUSINEAU Julien
1981
CAN
+1.78
21.87
6
ZAMANSKY Jake
1981
USA
+2.72
27.21
7
FISCHER Brett
1977
USA
+3.46
31.42
8
HUME Jeff
1979
CAN
+3.49
31.59
9
OUGHTRED Ryan
1975
CAN
+4.03
34.66
10
FIALA Jakub
1975
USA
+4.05
34.77
10
PUCKETT P Casey
1972
USA
+4.05
34.77
12
HOGAN Brad
1979
USA
+4.36
36.53
13
HAYER Stanley
1973
CZE
+4.55
37.61
14
GROS Sacha
1974
USA
+4.58
37.78
15
BERGLUND Teddy
1978
USA
+4.73
38.64
16
MACARTNEY Scott
1978
USA
+4.85
39.32
16
MELBY Sverre
1968
NOR
+4.85
39.32
18
VIIRRET Tommi
1978
FIN
+5.07
40.57
19
VOGT Achim
1970
LIE
+5.09
40.68
20
GREEN Ross
1978
GBR
+5.21
41.36
21
HARDY Greg
1983
USA
+5.33
42.05
21
RIEGLER Michael
1979
LIE
+5.33
42.05
23
BRAUER Jonathon
1981
AUS
+5.46
42.79
24
CORIELL David
1983
USA
+5.85
45.00
25
MARSHALL Jesse
1980
USA
+5.87
45.12
26
CULBERT Cameron
1977
CAN
+6.04
46.08
27
AULANKO Juuso
1979
FIN
+6.16
46.76
28
CHEDEL Christian
1975
CAN
+6.49
48.64
29
EPSTEIN Paul
1982
USA
+6.61
49.32
30
RILEY IV Nelson S
1983
USA
+6.80
50.40
31
TRAYNER Gareth
1980
GBR
+7.05
51.82
32
BISHOP Wade H
1980
USA
+7.71
55.57
33
BOLDUC Aaron
1983
USA
+8.19
58.30
34
LIGARE Todd
1982
USA
+8.39
59.44
35
GRAY Parker K
1979
USA
+8.67
61.03
36
BIGGS Patrick
1982
CAN
+8.73
61.37
36
COCHRAN James
1981
USA
+8.73
61.37
38
PATTERSON Luke
1983
CAN
+9.27
64.44
39
GILLHAM Jonathan
1984
CAN
+10.26
70.07
40
PERRICONE Gaspar
1983
USA
+10.35
70.58
41
REED Charlie
1983
USA
+10.37
70.69
42
BARRETT Scott
1983
CAN
+10.74
72.80
43
RILEY Thomson
1984
USA
+10.89
73.65
44
MACH Alex
1982
CAN
+11.12
74.96
45
ANDERSON Peter D
1982
USA
+11.22
75.53
46
KUCERA John
1984
CAN
+11.62
77.80
47
GOODMAN Geoffrey
1983
CAN
+12.00
79.96
48
PETRY Pete
1980
USA
+13.04
85.87
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
TELLER John
1983
USA
MCKENNA Sean
1982
USA
DORVAL Maxime
1983
CAN
O FLYNN Michael
1982
CAN
JOHNSON Karl
1983
USA
HEATH Alexander
1978
RSA
HANLEY John J
1979
USA
BIGGS Andrew
1981
AUS
ZORICIC Nick
1983
CAN
KORPI Ethan
1982
USA
BOURQUE Francois
1984
CAN
SWING Jesse
1979
USA
BENNETT Brian
1980
CAN
TUOMALA Jaakko
1980
FIN
JOKINEN Anssi
1978
FIN
WOLK Chad
1976
USA
WALL Bradley
1979
AUS
SULLIVAN Marco
1980
USA
TRANSUE Joshua
1980
USA
FRIEDMAN Bryon
1980
USA
GUAY Erik
1981
CAN
Disqualified 1st run
Did not start 1st run