official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
BERTHOD Marc
1983
SUI
1:33.74
18.98
2
ALBRECHT Daniel
1983
SUI
+0.33
20.99
3
SENONER Luca
1983
ITA
+0.39
21.35
4
KAITALA Jouni
1983
FIN
+1.47
27.92
5
MISSILLIER Steve
1984
FRA
+1.59
28.65
6
LEONE Martino
1983
ITA
+2.85
36.31
7
OMMINGER Andreas
1983
AUT
+2.92
36.74
8
MYHRE Lars
1984
NOR
+2.98
37.10
9
FAESSLER Raphael
1985
SUI
+3.48
40.14
10
RAINER Niklas
1983
SWE
+3.60
40.87
11
SPENCE Brad
1984
CAN
+3.81
42.15
12
JANSRUD Kjetil
1985
NOR
+4.08
43.79
13
ZRNCIC-DIM Natko
1986
CRO
+4.29
45.07
14
BACHER Thomas
1983
AUT
+4.30
45.13
15
OSKARSSON Kristjan Uni
1984
ISL
+4.89
48.71
16
ERSCHBAMER Andreas
1984
ITA
+4.93
48.96
17
LAINE Rasmus
1983
FIN
+5.17
50.42
18
GRANGE Jean-Baptiste
1984
FRA
+5.42
51.94
19
FLASCHBERGER Christian
1983
AUT
+5.67
53.46
20
HIMMELSBACH Raphael
1983
GER
+5.90
54.86
21
ULIANOV Dmitrij
1983
RUS
+6.18
56.56
22
KRYZL Krystof
1986
CZE
+6.68
59.60
23
OLSSON Hans
1984
SWE
+7.34
63.61
24
MEIER-MEITINGER Max
1983
GER
+7.52
64.71
25
BARCOCK James
1984
GBR
+7.97
67.44
26
VIEUX Cyril
1983
FRA
+8.43
70.24
27
TRANSUE Jeremy
1983
USA
+8.65
71.58
28
ORTLER Alexander
1985
ITA
+9.34
75.77
29
BABUSIAK Jaroslav
1984
SVK
+9.40
76.14
30
ZAGORSKI Wojciech
1985
POL
+10.22
81.12
31
KOMAROV Sergeij
1983
RUS
+10.40
82.22
32
BURZYNSKI Michal
1986
POL
+11.36
88.06
33
PERKO Rok
1985
SLO
+11.81
90.79
34
GIZICKI Jacek
1984
POL
+11.84
90.97
35
DUCCI Raimundo
1984
CHI
+11.95
91.64
36
MCDONALD Andrew
1983
AUS
+16.82
121.26
37
UHNAK Juraj
1986
SVK
+17.69
126.55
38
EVIA Y ROCA Enrique
1985
ARG
+18.20
129.65
39
ACS Tamas
1984
HUN
+19.18
135.61
40
VERSCHUEREN Jeffrey
1986
BEL
+21.77
151.36
41
CEBERS Helvijs
1985
LAT
+27.65
187.11
42
STAICU Dragos
1985
ROU
+28.17
190.27
43
TEKIR Mehmet
1984
TUR
+32.72
217.94
44
DEMIRCI Ibrahim
1984
TUR
+36.18
238.98
45
SZABO Bence
1986
HUN
+36.77
242.57
46
ROLLINGER Sven
1986
LUX
+42.05
274.67
47
POLAT Engin
1987
TUR
+54.27
348.98
Did not finish 2nd run
BAKER Nicholas
1984
USA
BOURQUE Francois
1984
CAN
CAPDEVILLA Guillem
1985
ESP
CLOUGH Thomas
1983
GBR
GAMPER Manuel
1983
SUI
GARCIA Benjamin
1984
FRA
HARRISON Jeffrey M
1984
USA
JAZBEC Janez
1984
SLO
KONOVALOV Anton
1985
RUS
KUHAR Martin
1983
SLO
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
MANDRU Jorge
1986
CHI
NEUREUTHER Felix
1984
GER
PARES Francesc
1985
ESP
RIET VAN DER Niels
1985
NED
SCHREURS Johan
1983
BEL
TREJBAL Filip
1985
CZE
VERDECCHIA Marco
1983
ITA
VIDOSA Roger
1984
AND
YOSHIGOE Ippei
1986
JPN
BJOERGE Mons
1986
NOR
FOGELIS Davis
1986
LAT
KRAUJA Dainis
1985
LAT
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
BAGGSTROEM-PALM Andreas
1983
SWE
BARBU Sebastian
1984
ROU
DORSH Renars
1985
LAT
FENOY Edgar
1985
ESP
FODNESBERGENE Tor Henning
1984
NOR
GARTNER Nace
1984
SLO
GINI Marc
1984
SUI
GODENZI Flavio
1984
SUI
HANADA Yuji
1985
JPN
HARDY Greg
1983
USA
HOERL Wolfgang
1983
AUT
HOROSHILOV Alexandr
1984
RUS
KAJI Yusuke
1983
JPN
KAWAMURA Ricardo T.
1984
BRA
KRYZL Jonas
1983
CZE
LIGETY Ted
1984
USA
MEYBOSCH Wesley
1984
BEL
PELLINEN Jouni
1983
FIN
PITTSCHIELER Kurt
1984
ITA
RAETZE Roman
1984
GER
ROUX VOLLON Gregory
1985
FRA
RUETTIGER Steffen
1983
GER
SCHEIBER Mario
1983
AUT
SCHOERGHOFER Philipp
1983
AUT
SHINOHE Tomoya
1984
JPN
SINE Gareth
1985
CAN
STUTZ Paul
1983
CAN
VERCAUTEREN Dax
1984
BEL
WEISS Evan C
1984
USA
WOJTIUK Jan
1983
POL
ZAVIRSEK Matija
1984
SLO
ZEMAN Bohumir
1983
CZE
ZORICIC Nick
1983
CAN
Disqualified 1st run
Did not start 1st run