official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Final
1
KLAEBO Johannes Hoesflot
1996
NOR
2
PELLEGRINO Federico
1990
ITA
3
JOUVE Richard
1994
FRA
4
RETIVYKH Gleb
1991
RUS
5
HAEGGSTROEM Johan
1992
SWE
6
GOLBERG Paal
1990
NOR
Semifinal
7
VALNES Erik
1996
NOR
8
BOLSHUNOV Alexander
1996
RUS
9
HEDIGER Jovian
1990
SUI
10
JAY Renaud
1991
FRA
11
USTIUGOV Sergey
1992
RUS
12
NYENGET Martin Loewstroem
1992
NOR
Quarterfinal
13
FURGER Roman
1990
SUI
14
MALTSEV Artem
1993
RUS
15
SVENSSON Oskar
1995
SWE
16
DE FABIANI Francesco
1993
ITA
17
JENSSEN Jan Thomas
1996
NOR
18
WESTBERG Karl-Johan
1992
SWE
19
LARKOV Andrey
1989
RUS
20
HELLWEGER Michael
1996
ITA
21
HANNEMAN Logan
1993
USA
22
BOLGER Kevin
1993
USA
23
KRUEGER Simen Hegstad
1993
NOR
24
IVERSEN Emil
1991
NOR
25
ZELGER Stefan
1995
ITA
26
CLUGNET James
1996
GBR
27
SIMENC Miha
1995
SLO
28
KAESER Erwan
1992
SUI
29
RASTELLI Maicol
1991
ITA
Qualification
31
DYUSSENOV Asset
1997
KAZ
32
LEPISTO Lauri
1996
FIN
33
MELNICHENKO Andrey
1992
RUS
34
EISENLAUER Sebastian
1990
GER
35
STAREGA Maciej
1990
POL
36
NOVAK Michal
1996
CZE
37
HYVARINEN Perttu
1991
FIN
38
RUEESCH Jason
1994
SUI
39
CHAPPAZ Jules
1999
FRA
40
SPITSOV Denis
1996
RUS
41
BACKSCHEIDER Adrien
1992
FRA
42
BRUGGER Janosch
1997
GER
43
NISKANEN Iivo
1992
FIN
44
ABRAM Mikael
1996
ITA
45
SANDSTROEM Bjoern
1995
SWE
46
COLOGNA Dario
1986
SUI
47
BURY Kamil
1995
POL
48
TRITSCHER Bernhard
1988
AUT
49
YAKIMUSHKIN Ivan
1996
RUS
50
VOLOTKA Denis
1985
KAZ
51
TOENSETH Didrik
1991
NOR
52
SCHNIDER Ueli
1990
SUI
53
KLEE Beda
1996
SUI
54
LEHTONEN Lari
1987
FIN
55
EKSTROEM Axel
1995
SWE
56
BIELER Livio
1993
SUI
57
HOLUND Hans Christer
1989
NOR
58
BAUMANN Jonas
1990
SUI
59
MANIFICAT Maurice
1986
FRA
60
BURMAN Jens
1994
SWE
61
MUSGRAVE Andrew
1990
GBR
62
PARISSE Clement
1993
FRA
63
DOBLER Jonas
1991
GER
64
NORRIS David
1990
USA
65
ROJO Imanol
1990
ESP
66
BURY Dominik
1996
POL
67
MALONEY WESTGAARD Thomas
1995
IRL
68
SALVADORI Giandomenico
1992
ITA
69
BOEGL Lucas
1990
GER
70
CHANLOUNG Mark
1995
THA
71
KNOP Petr
1994
CZE
72
PUKHKALO Vitaliy
1992
KAZ
73
GAILLARD Jean Marc
1980
FRA
74
ESTEVE ALTIMIRAS Ireneu
1996
AND
75
KOVALYOV Vladislav
1996
KAZ
76
ROETHE Sjur
1988
NOR
77
KORISTEK Jan
1996
SVK
78
BASHMAKOV Nail
1995
KAZ
79
NOTZ Florian
1992
GER
80
FELLNER Adam
1993
CZE
81
BIKSE Indulis
1995
LAT
82
SEMENOV Michail
1986
BLR
83
LAPALUS Hugo
1998
FRA
84
PEPENE Paul Constantin
1988
ROU
85
LIVERS Toni
1983
SUI
Did not start