official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Final
1
KLAEBO Johannes Hoesflot
1996
NOR
2
SVENSSON Oskar
1995
SWE
3
TAUGBOEL Haavard Solaas
1993
NOR
4
USTIUGOV Sergey
1992
RUS
5
CHANAVAT Lucas
1994
FRA
6
VALNES Erik
1996
NOR
Semifinal
7
RETIVYKH Gleb
1991
RUS
8
IVERSEN Emil
1991
NOR
9
PELLEGRINO Federico
1990
ITA
10
HAEGGSTROEM Johan
1992
SWE
11
VUORINEN Lauri
1995
FIN
12
TERENTEV Alexander
1999
RUS
Quarterfinal
13
MAKI Joni
1995
FIN
14
HAKOLA Ristomatti
1991
FIN
15
PERSSON Anton
1995
SWE
16
JOUVE Richard
1994
FRA
17
WIIG Sivert
1997
NOR
18
SCHOONMAKER James Clinton
2000
USA
19
NOVAK Michal
1996
CZE
20
FILIMONOV Denis
1999
RUS
21
THORN Viktor
1996
SWE
22
GOLBERG Paal
1990
NOR
23
CHAUVIN Valentin
1995
FRA
24
RASTELLI Maicol
1991
ITA
25
BUSKQVIST Alfred
1996
SWE
26
SILFVER Erik
1990
SWE
27
GRATE Marcus
1996
SWE
28
KAESER Erwan
1992
SUI
29
WESTBERG Karl-Johan
1992
SWE
30
HEDIGER Jovian
1990
SUI
Qualification
31
BOLGER Kevin
1993
USA
32
JAGER Luke
2000
USA
33
HANNEMAN Logan
1993
USA
34
SUHONEN Verneri
1997
FIN
35
JONSSON Olof
1995
SWE
36
LEPISTO Lauri
1996
FIN
37
HAMILTON Simeon
1987
USA
38
MIKKONEN Juho
1990
FIN
39
LAMPIC Janez
1996
SLO
40
DE FABIANI Francesco
1993
ITA
41
SCHAAD Roman
1993
SUI
42
MANCINI Tom
1998
FRA
43
YAKIMUSHKIN Ivan
1996
RUS
44
JAY Renaud
1991
FRA
45
KILP Marko
1993
EST
46
BOLSHUNOV Alexander
1996
RUS
47
SELLER Ludek
1995
CZE
48
ERIKSSON Gustav
1991
SWE
49
CYR Antoine
1998
CAN
50
SHPUNTAU Yahor
1999
BLR
51
KENNEDY Russell
1991
CAN
52
BERGLUND Gustaf
1998
SWE
53
EISENLAUER Sebastian
1990
GER
54
GRALL-JOHNSON Pierre
1999
CAN
55
HIMMA Martin
1999
EST
56
POROMAA William
2000
SWE
57
SCHELY Theo
1999
FRA
58
MOSER Benjamin
1997
AUT
59
HABENICHT Tobias
1993
AUT
60
GRAZ Davide
2000
ITA
61
SCHNIDER Ueli
1990
SUI
62
RITCHIE Graham
1998
CAN
63
MIYAZAWA Hiroyuki
1991
JPN
64
VORANAU Aliaksandr
1990
BLR
65
MALONEY WESTGAARD Thomas
1995
IRL
66
FOETTINGER Michael
1997
AUT
67
CLUGNET James
1996
GBR
68
WONDERS Hunter
1998
USA
69
KALIVODA Tomas
1998
CZE
70
DREMLJUGA Karl Sebastian
2001
EST
71
VAICIULIS Modestas
1989
LTU
72
BELLINGHAM Phillip
1991
AUS
73
IKPEFAN Samuel Uduigowme
1991
NGR
74
MIKAYELYAN Mikayel
1999
ARM
75
PECHOUSEK Jan
1997
CZE
76
DE CAMPO Seve
1998
AUS
77
STROLIA Tautvydas
1995
LTU
78
POLLOCK Mark
1992
AUS
79
KORISTEK Jan
1996
SVK
Did not start
Sanctions
Athlete
Nation
Violation
Sanction
SVENSSON Oskar
SWE
Other ICR 343.8 - Using skating technique in classical competition
Verbal Reprimand
IVERSEN Emil
NOR
Other ICR 343.8 - Using skating technique in classical competition
Verbal Reprimand
TAUGBOEL Haavard Solaas
NOR
Other ICR 343.8 - Using skating technique in classical competition
Verbal Reprimand