official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Final
1
SVAHN Linn
1999
SWE
2
LAMPIC Anamarija
1995
SLO
3
SUNDLING Jonna
1994
SWE
4
HAGSTROEM Johanna
1998
SWE
5
WENG Tiril Udnes
1996
NOR
6
STENSETH Ane Appelkvist
1995
NOR
Semifinal
7
DYVIK Anna
1994
SWE
8
DIGGINS Jessie
1991
USA
9
FALK Hanna
1989
SWE
10
JOENSUU Jasmi
1996
FIN
11
RIBOM Emma
1997
SWE
12
SCARDONI Lucia
1991
ITA
Quarterfinal
13
FALLA Maiken Caspersen
1990
NOR
14
UREVC Eva
1995
SLO
15
WENG Lotta Udnes
1996
NOR
16
CALDWELL HAMILTON Sophie
1990
USA
17
MYHRVOLD Mathilde
1998
NOR
18
MATINTALO Johanna
1996
FIN
19
BRENNAN Rosie
1988
USA
20
MATSOKINA Hristina
1998
RUS
21
KREHL Sofie
1995
GER
22
KIRILLOVA Anastasia
1996
BLR
23
LYLYNPERA Katri
1994
FIN
24
GIMMLER Laura
1993
GER
25
SVENDSEN Anna
1990
NOR
26
WINKLER Anne
1994
GER
27
LINDSTROEM Louise
2000
SWE
28
QUINTIN Lena
1998
FRA
29
NORDSTROEM Maria
1991
SWE
30
STEWART-JONES Katherine
1995
CAN
Qualification
31
LAURENT Greta
1992
ITA
32
VAN DER GRAAFF Laurien
1987
SUI
33
LUNDGREN Moa
1998
SWE
34
KYLLOENEN Anne
1987
FIN
35
KERN Julia
1997
USA
36
FAEHNDRICH Nadine
1995
SUI
37
GANZ Caterina
1995
ITA
38
PROCHAZKOVA Alena
1984
SVK
39
NISSINEN Vilma
1997
FIN
40
MEKRYUKOVA Nataliya
2000
RUS
41
HERRMANN Nadine
1995
GER
42
STUPAK Yulia
1995
RUS
43
BERANOVA Tereza
1998
CZE
44
UNTERWEGER Lisa
1995
AUT
45
PAJUNOJA Maaret
1990
FIN
46
SETTLIN Evelina
1992
SWE
47
MEIER Alina
1996
SUI
48
BEATTY Dahria
1994
CAN
49
KIRPICHENKO Yana
1996
RUS
50
FRAEBEL Antonia
1997
GER
51
GAL Melissa
1999
FRA
52
FALEEVA Anastasiya
2000
RUS
53
HYNCICOVA Petra
1994
CZE
54
MACISAAC-JONES Maya
1995
CAN
55
HENRIKSSON Sofia
1994
SWE
56
HALVORSEN Hannah
1998
USA
57
IKSANOVA Alija
1984
RUS
58
LECLAIR Laura
1997
CAN
59
VASILIEVA Lilia
1994
RUS
60
UDRAS Johanna
2002
EST
61
DAHLQVIST Maja
1994
SWE
62
YILAMUJIANG Dinigeer
2001
CHN
63
DAVYDZENKA Valeryia
2000
BLR
64
RYDZEK Coletta
1997
GER
65
SONNESYN Alayna
1996
USA
66
GALSTYAN Katya
1993
ARM
Did not start
Sanctions
Athlete
Nation
Violation
Sanction
WENG Tiril Udnes
NOR
343.9 Obstruction
Verbal Reprimand