official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
Final
1
TERENTEV Alexander
1999
RUS
2
KLAEBO Johannes Hoesflot
1996
NOR
3
VALNES Erik
1996
NOR
4
JOUVE Richard
1994
FRA
5
TAUGBOEL Haavard Solaas
1993
NOR
6
MAKI Joni
1995
FIN
Semifinal
7
SCHOONMAKER James Clinton
2000
USA
8
RETIVYKH Gleb
1991
RUS
9
GOLBERG Paal
1990
NOR
10
GRATE Marcus
1996
SWE
11
CHANAVAT Lucas
1994
FRA
12
PERSSON Anton
1995
SWE
Quarterfinal
13
OGDEN Ben
2000
USA
14
HEDIGER Jovian
1990
SUI
15
MANNILA Lauri
1998
FIN
16
VUORINEN Lauri
1995
FIN
17
BOLSHUNOV Alexander
1996
RUS
18
JAGER Luke
2000
USA
19
YAKIMUSHKIN Ivan
1996
RUS
20
SUHONEN Verneri
1997
FIN
21
HAKOLA Ristomatti
1991
FIN
22
MOILANEN Niilo
2001
FIN
23
HAARALA Juuso
1996
FIN
24
USTIUGOV Sergey
1992
RUS
25
HAEGGSTROEM Johan
1992
SWE
26
JONSSON Olof
1995
SWE
27
SELLER Ludek
1995
CZE
28
BERGLUND Gustaf
1998
SWE
29
PELLEGRINO Federico
1990
ITA
30
RYSSTAD Aron Aakre
1999
NOR
Qualification
31
MATTILA Wiljam
2000
FIN
32
CYR Antoine
1998
CAN
33
HANNEMAN Logan
1993
USA
34
LEPISTO Lauri
1996
FIN
35
CERNY Ondrej
1999
CZE
36
KENNEDY Russell
1991
CAN
37
VORANAU Aliaksandr
1990
BLR
38
DE FABIANI Francesco
1993
ITA
39
KILP Marko
1993
EST
40
ARDASHEV Sergey
1998
RUS
41
SHPUNTAU Yahor
1999
BLR
42
BURY Kamil
1995
POL
43
YOUNG Andrew
1992
GBR
44
HIMMA Martin
1999
EST
45
HALFVARSSON Calle
1989
SWE
46
LAMPIC Janez
1996
SLO
47
FILIMONOV Denis
1999
RUS
48
PECHOUSEK Jan
1997
CZE
49
IVERSEN Emil
1991
NOR
50
KAESER Erwan
1992
SUI
51
NOVAK Michal
1996
CZE
52
LIEKARI Emil
2001
FIN
53
LARKOV Andrey
1989
RUS
54
STAREGA Maciej
1990
POL
55
BRUGGER Janosch
1997
GER
56
SCHUMACHER Gus
2000
USA
57
BOLGER Kevin
1993
USA
58
LEVEILLE Olivier
2001
CAN
59
MIYAZAWA Hiroyuki
1991
JPN
60
RANTALA Eero
2003
FIN
61
SIMENC Miha
1995
SLO
62
DREMLJUGA Karl Sebastian
2001
EST
63
ALEV Alvar Johannes
1993
EST
64
KARPPANEN Miro
1998
FIN
65
BING Thomas
1990
GER
66
KRASOVSKYI Oleksii
1994
UKR
67
MLYNAR Peter
1988
SVK
68
PEREKHODA Ruslan
1987
UKR
69
VIGANTS Raimo
1999
LAT
70
LYUFT Ivan
1998
KAZ
71
VERMEULEN Mika
1999
AUT
72
KORGE Kaarel Kasper
1996
EST
73
KOVALYOV Vladislav
1996
KAZ
74
LISOHOR Oleksandr
2004
UKR
75
SKENDER Marko
2001
CRO
76
BIKSE Indulis
1995
LAT
Did not start