Krasnoyarsk (RUS)

Universiade
Men's 10 km C
  •  
    1st Run:
     
    CET

OFFICIAL RESULTS

Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
YAKIMUSHKIN Ivan
1996
RUS
26:00.6
20.24
2
TIMASHOV Anton
1996
RUS
+15.7
28.29
3
KIRILLOV Ivan
1996
RUS
+18.2
29.57
4
POROSHKIN Ilia
1995
RUS
+29.3
35.26
5
SOBAKAREV Andrey
1996
RUS
+51.8
46.79
6
KILIVNYUK Kirill
1998
RUS
+56.2
49.05
7
SCHWARTZ Louis
1995
FRA
+1:06.8
54.48
8
LYUFT Ivan
1998
KAZ
+1:10.9
56.58
9
DYUSSENOV Asset
1997
KAZ
+1:21.5
62.02
10
MAKELA Juuso
1994
FIN
+1:27.3
64.99
11
COMBEY Paul
1997
FRA
+1:32.7
67.76
12
SARKKINEN Joonas
1994
FIN
+1:34.5
68.68
13
OTAKI Hyuga
1998
JPN
+1:43.8
73.45
14
IKONEN Joel
1994
FIN
+1:47.3
75.24
15
TANAKA Masato
1995
JPN
+1:47.5
75.35
16
KORISTEK Jan
1996
SVK
+1:50.0
76.63
17
BASHMAKOV Nail
1995
KAZ
+1:52.2
77.76
18
BORTSOV Konstantin
1995
KAZ
+1:58.5
80.99
19
FERRARI Francesco
1994
ITA
+1:59.7
81.60
20
TICHIT Pierre
1998
FRA
+2:01.6
82.57
21
LASKIN Tsimur
1999
BLR
+2:02.8
83.19
21
UDA Akihito
1995
JPN
+2:02.8
83.19
23
STOCEK Fabian
1994
CZE
+2:18.0
90.98
24
YAMASHITA Haruki
1999
JPN
+2:18.6
91.29
25
GRASSET Jean
1998
FRA
+2:20.2
92.11
26
SKOWRON Michal
1998
POL
+2:24.5
94.31
27
LECHNER Fabio
1994
SUI
+2:24.7
94.42
28
LEODOLTER Philipp
1997
AUT
+2:25.5
94.83
29
SIGAUD Pierrick
1998
FRA
+2:26.6
95.39
30
SEGEC Andrej
1994
SVK
+2:33.4
98.88
31
PIRNESKOSKI Santeri
1998
FIN
+2:33.6
98.98
32
CHYCHYKAU Aleh
1996
BLR
+2:41.3
102.93
33
DURSUN Hamza
1994
TUR
+2:47.6
106.16
34
ALRAUN Tobias
1997
GER
+2:48.5
106.62
35
PALIAKOU Artsiom
1995
BLR
+2:49.5
107.13
36
CHANLOUNG Mark
1995
THA
+2:50.3
107.54
37
MIKAYELYAN Mikayel
1999
ARM
+2:51.4
108.10
38
MOCELLINI Simone
1998
ITA
+2:52.3
108.57
38
VIGO DEL ARCO Marti
1997
ESP
+2:52.3
108.57
40
WINKER Christian
1996
GER
+2:53.0
108.92
41
VINKANHARJU Waltteri
1995
FIN
+2:57.4
111.18
42
GRIDIN Nikita
2000
KAZ
+3:02.0
113.54
43
LAMAKA Yauheni
1998
BLR
+3:10.0
117.64
44
SKINSTAD Maarten Soleng
1997
NOR
+3:13.2
119.28
45
ANTOLEC Kacper
1996
POL
+3:19.1
122.30
46
HARATYK Mateusz
1998
POL
+3:20.8
123.17
47
WINKER Florian
1999
GER
+3:21.1
123.33
48
NICOLLIER Philippe
1994
SUI
+3:21.6
123.58
49
KIRKHAM Aidan
1998
CAN
+3:27.9
126.81
50
FOETTINGER Michael
1997
AUT
+3:30.0
127.89
51
SPOETZL Thomas
1996
GER
+3:35.2
130.56
52
BATMUNKH Achbadrakh
1994
MGL
+3:38.0
131.99
53
KAISER Sven-Erik Markus
1994
NOR
+3:40.0
133.02
54
LAUERER Jakob
1998
GER
+3:41.9
133.99
55
MOOSMANN Tobias
1997
AUT
+3:44.6
135.38
56
KIM Eunho
1996
KOR
+3:51.8
139.07
57
RABAKUKK Karl Erik
1997
EST
+3:55.5
140.96
58
ASKAR Nurken
1997
KAZ
+3:59.8
143.17
59
HAMMER Simon
1994
SUI
+4:03.2
144.91
60
BYUN Ji-Yeong
1998
KOR
+4:04.1
145.37
61
AYCICEK Omer
1995
TUR
+4:13.6
150.24
62
GOTTHALMSEDER Alexander
1994
AUT
+4:14.4
150.65
63
VINCENT Mason
1995
USA
+4:15.4
151.16
64
KIM Dong-Hyun
1998
KOR
+4:16.6
151.78
65
SONINBAYAR Duurenbayar
1996
MGL
+4:20.0
153.52
66
FAANES Andreas
1996
NOR
+4:27.7
157.47
67
YAKIMENKA Dzmitry
1994
BLR
+4:32.2
159.78
68
DAMIAN Dawid
2000
POL
+4:35.4
161.42
69
MADDOX Nate
1996
USA
+4:50.3
169.05
70
CIGLER Matjaz
1999
CAN
+4:53.7
170.80
71
SHIELDS Gavin
1994
CAN
+4:56.6
172.28
72
HOLLMAN Mitchell
1996
USA
+5:00.6
174.33
73
KIM Minwoo
1998
KOR
+5:10.8
179.56
74
SIEGEL Andrew
1998
USA
+5:26.2
187.46
75
WALKER David
1997
CAN
+5:28.8
188.79
76
BAZYLEU Yauhen
1996
BLR
+5:46.1
197.66
77
WILLOUGHBY Trevor
1996
USA
+6:00.8
205.19
78
FAHEY Aaron
1996
CAN
+6:01.0
205.30
79
MAYCOCK Alexander
1999
CAN
+6:07.6
208.68
80
LI Yufan
2000
CHN
+6:10.5
210.17
81
GEISEN Kevin
1996
USA
+7:22.4
247.02
82
POTOKAR Sebastjan
1997
SLO
+8:02.5
267.58
83
DASHDONDOG Munkhgerel
1999
MGL
+8:24.2
278.70
84
YANG Xin
1997
CHN
+9:41.1
318.13
85
SHA Zhonghui
1998
CHN
+16:49.8
537.89
86
WANG Shuhang
1998
CHN
+18:41.6
595.20
Did not start
Sanctions
Athlete
Nation
Sanction
BAZYLEU Yauhen
BLR
Time penatly 3 min., ICR 310.2.1 Technique violation in diagonal zone
FAANES Andreas
NOR
Written reprimand, 343.5 Competitor weared wrong bib
LI Yufan
CHN
Written reprimand, ICR 343.6 did not follow marked course
SHA Zhonghui
CHN
Time penatly 3 min., ICR 343.6 did not follow marked course
WANG Shuhang
CHN
Time penatly 3 min., ICR 310.2.1 Technique violation in diagonal zone
YANG Xin
CHN
Time penatly 3min, ICR 343.6 did not follow marked course