Krasnoyarsk (RUS)

Universiade
Men's 10 km F Pursuit
  •  
    1st Run:
     
    CET

OFFICIAL RESULTS

Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
YAKIMUSHKIN Ivan
1996
RUS
23:03.5
25.75
2
TIMASHOV Anton
1996
RUS
+11.8
22.96
3
KIRILLOV Ivan
1996
RUS
+12.0
20.52
4
POROSHKIN Ilia
1995
RUS
+49.6
43.69
5
KILIVNYUK Kirill
1998
RUS
+1:01.0
30.10
6
SOBAKAREV Andrey
1996
RUS
+1:02.4
35.68
7
SCHWARTZ Louis
1995
FRA
+1:59.1
72.00
8
DYUSSENOV Asset
1997
KAZ
+2:03.2
62.51
9
IKONEN Joel
1994
FIN
+2:08.2
44.22
10
LYUFT Ivan
1998
KAZ
+2:13.8
81.33
11
SARKKINEN Joonas
1994
FIN
+2:14.5
61.03
12
KORISTEK Jan
1996
SVK
+2:25.5
56.67
13
COMBEY Paul
1997
FRA
+2:37.9
83.16
14
TANAKA Masato
1995
JPN
+2:42.8
74.36
15
FERRARI Francesco
1994
ITA
+2:44.2
65.12
16
UDA Akihito
1995
JPN
+2:45.9
63.99
17
BASHMAKOV Nail
1995
KAZ
+2:49.0
75.40
18
OTAKI Hyuga
1998
JPN
+2:57.1
90.30
19
LECHNER Fabio
1994
SUI
+3:04.4
60.94
20
STOCEK Fabian
1994
CZE
+3:04.8
66.52
21
YAMASHITA Haruki
1999
JPN
+3:04.9
66.60
22
LEODOLTER Philipp
1997
AUT
+3:08.2
63.38
23
BORTSOV Konstantin
1995
KAZ
+3:17.4
94.92
24
VIGO DEL ARCO Marti
1997
ESP
+3:33.5
61.90
25
TICHIT Pierre
1998
FRA
+3:33.6
106.41
26
MIKAYELYAN Mikayel
1999
ARM
+3:38.4
67.04
27
GRIDIN Nikita
2000
KAZ
+3:41.3
59.98
28
MAKELA Juuso
1994
FIN
+3:45.8
146.66
29
SIGAUD Pierrick
1998
FRA
+3:45.9
95.35
30
CHYCHYKAU Aleh
1996
BLR
+3:50.5
86.29
31
DURSUN Hamza
1994
TUR
+4:09.0
97.18
32
PIRNESKOSKI Santeri
1998
FIN
+4:09.4
109.73
33
VINKANHARJU Waltteri
1995
FIN
+4:10.8
90.04
34
CHANLOUNG Mark
1995
THA
+4:16.8
101.36
35
WINKER Christian
1996
GER
+4:20.4
101.88
36
LASKIN Tsimur
1999
BLR
+4:24.5
149.88
37
SKOWRON Michal
1998
POL
+4:30.7
136.12
38
HARATYK Mateusz
1998
POL
+4:38.8
94.39
39
KIRKHAM Aidan
1998
CAN
+4:39.0
88.47
40
GRASSET Jean
1998
FRA
+4:49.2
155.72
41
LAMAKA Yauheni
1998
BLR
+4:50.6
113.38
42
ANTOLEC Kacper
1996
POL
+4:53.5
108.07
43
PALIAKOU Artsiom
1995
BLR
+4:53.6
134.29
44
WINKER Florian
1999
GER
+5:07.1
118.18
45
ALRAUN Tobias
1997
GER
+5:15.9
154.59
46
MOCELLINI Simone
1998
ITA
+5:16.0
151.19
47
SPOETZL Thomas
1996
GER
+5:16.1
113.82
48
SKINSTAD Maarten Soleng
1997
NOR
+5:31.1
146.05
49
NICOLLIER Philippe
1994
SUI
+5:32.2
140.04
50
MOOSMANN Tobias
1997
AUT
+5:36.0
123.31
51
KIM Eunho
1996
KOR
+5:53.0
132.03
52
LAUERER Jakob
1998
GER
+6:02.6
149.10
53
SEGEC Andrej
1994
SVK
+6:19.3
222.89
54
GOTTHALMSEDER Alexander
1994
AUT
+6:20.0
135.51
55
HAMMER Simon
1994
SUI
+6:21.6
146.49
56
RABAKUKK Karl Erik
1997
EST
+6:24.6
156.07
57
VINCENT Mason
1995
USA
+6:37.6
149.97
58
AYCICEK Omer
1995
TUR
+6:43.1
156.51
59
ASKAR Nurken
1997
KAZ
+6:52.1
176.54
60
DAMIAN Dawid
2000
POL
+6:54.4
147.18
61
KAISER Sven-Erik Markus
1994
NOR
+7:26.6
223.15
62
CIGLER Matjaz
1999
CAN
+7:28.7
161.38
63
BYUN Ji-Yeong
1998
KOR
+7:30.1
205.29
64
KIM Dong-Hyun
1998
KOR
+7:31.8
196.32
65
HOLLMAN Mitchell
1996
USA
+7:32.8
158.86
66
MADDOX Nate
1996
USA
+7:57.9
189.43
67
SIEGEL Andrew
1998
USA
+7:59.1
159.12
68
BATMUNKH Achbadrakh
1994
MGL
+8:28.1
278.47
69
MAYCOCK Alexander
1999
CAN
+8:39.3
158.42
70
SHIELDS Gavin
1994
CAN
+8:39.8
220.71
71
FAANES Andreas
1996
NOR
+9:03.4
266.53
72
WALKER David
1997
CAN
+9:13.2
221.93
73
SONINBAYAR Duurenbayar
1996
MGL
+10:04.8
326.12
74
LI Yufan
2000
CHN
+10:32.6
254.51
75
FAHEY Aaron
1996
CAN
+10:42.5
270.97
76
WILLOUGHBY Trevor
1996
USA
+11:19.1
303.73
77
GEISEN Kevin
1996
USA
+12:41.1
303.73
78
YANG Xin
1997
CHN
+13:59.7
251.11
79
POTOKAR Sebastjan
1997
SLO
+14:20.5
355.47
80
DASHDONDOG Munkhgerel
1999
MGL
+16:09.5
431.26
81
SHA Zhonghui
1998
CHN
+29:19.4
679.45
82
WANG Shuhang
1998
CHN
+30:42.1
653.93
Did not finish
Did not start
Sanctions
Athlete
Nation
Sanction
BATMUNKH Achbadrakh
MGL
Time penatly 1+30sec., ICR 352.4.1.2 - false start in Pursuit.
BYUN Ji-Yeong
KOR
Time penatly 1+30sec., ICR 352.4.1.2 - false start in Pursuit.