official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Final
1
TAUGBOEL Haavard Solaas
1993
NOR
2
TEFRE Gjoeran
1994
NOR
3
AUNE Paal Troean
1992
NOR
4
HEGDAL Vebjoern
1998
NOR
5
YOUNG Andrew
1992
GBR
6
CLUGNET James
1996
GBR
Semifinal
7
RISETH Fredrik
1995
NOR
8
STADAAS Kasper
1994
NOR
9
WANG Qiang
1993
CHN
10
ARNESEN Harald Astrup
1995
NOR
11
JENSSEN Jan Thomas
1996
NOR
12
HOLTH Bendik Skjoenberg
1997
NOR
Quarterfinal
13
AMUNDSEN Harald Oestberg
1998
NOR
14
MOSEBY Haavard
1999
NOR
15
NORTHUG Even
1995
NOR
16
RAMSE Sondre
1998
NOR
17
HAABREKKE Magnus Oeyaas
1999
NOR
18
STAKSTON Petter
1997
NOR
19
EK Aleksander Dyrberg
1993
NOR
20
BORDAL Johannes
1998
NOR
21
WIIG Sivert
1997
NOR
22
HOLMBRO Hans Kristian
1998
NOR
23
HOPE Jon Rolf Skamo
1998
NOR
24
WIIK Emil
1997
NOR
25
SKAANES Haakon
1999
NOR
26
LARSEN Thomas Helland
1998
NOR
27
MOEN Vebjoern
1998
NOR
28
JOHAUG JR. Karstein
1992
NOR
29
HJELDE Christian Magnus Nordgaard
1997
NOR
30
BJERKRHEIM Kjetil Andre
1993
NOR
Qualification
31
KNOTTEN Sivert
1997
NOR
32
DAHLEN Thomas Albertsen
1991
NOR
33
STENSHAGEN Mattis
1996
NOR
34
EIRA Aslak Ole Rognerud
1996
NOR
35
SIVERTSGAARD Vegard
1998
NOR
36
HOEL Amund
1997
NOR
37
FLATAKER Ole Morten
1997
NOR
38
ROEVIK Torstein Buan
1996
NOR
39
MYHRE Simen
1998
NOR
40
VIGANTS Raimo
1999
LAT
41
NYAAS Anders
1997
NOR
42
LIPPERT Joergen
1998
NOR
43
MAGNUSSEN Andreas Finni
1998
NOR
44
VESTLI Torstein
1994
NOR
45
LOEFALD Gjermund
1993
NOR
46
VAARHEIM Vegard
1997
NOR
47
SVINSAAS Jo
1997
NOR
48
BERSET Kristoffer
1999
NOR
49
OEHLSCHLAEGEL Albert Sunde
1999
NOR
50
KRISTOFFERSEN Patrick Fossum
1998
NOR
51
RAMSTAD Simen Bratberg
1996
NOR
52
MARTENS MEYER Herman
1997
NOR
53
BUCHER-JOHANNESSEN Thomas
1997
NOR
54
HELGESTAD Fredrik
1997
NOR
55
HALBJOERHUS Trym
1996
NOR
56
HOAAS Geir Kristian
1998
NOR
57
SIVERTSEN Magnus
1997
NOR
58
ASDOEL Eirik
1993
NOR
59
AULIN Lasse Loewstoem
1996
NOR
60
MELBOE Jan-Henrik
1999
NOR
61
WINTHER Arnt Gunnar
1996
NOR
62
ERIKSEN Sivert Groetan
1995
NOR
63
FOLKVORD Sindre
1995
NOR
64
RYSSTAD Aron Aakre
1999
NOR
65
ENTEMAKE Maowulietibieke
1996
CHN
66
FINNE Sindre
1997
NOR
67
ARNTSEN Mikkel
1995
NOR
68
ERIKSEN Edvin Groetan
1999
NOR
69
AUNLI Lars Ove
1993
NOR
70
GRASTVEIT Stian
1995
NOR
71
VOLLSET Kristoffer By
1996
NOR
72
AABREKK Eirik Bergene
1998
NOR
73
KVISLE Sjur
1999
NOR
74
HOVDE Haavard
1999
NOR
75
MYRMO Haakon
1995
NOR
76
MELHUS Marius Landsem
1997
NOR
77
ENSRUD Ole Haldor
1998
NOR
78
THORSTENSEN Erik Lippestad
1994
NOR
79
BUVARP Martin Julian
1998
NOR
80
BOSTAD Andreas Talseth
1999
NOR
81
HADDON Peter
1999
NOR
82
TYRIBAKKEN Bjoernar Stensrud
1999
NOR
83
ISHIKAWA Kentaro
1994
JPN
84
NILSEN Vebjoern Weldingh
1999
NOR
85
NYHEIM Alexander Loevik
1996
NOR
86
SKINSTAD Maarten Soleng
1997
NOR
87
HAUGAN Sindre Oewre
1995
NOR
88
JOHANSEN Sivert Leander
1999
NOR
89
SEEBERG Even
1998
NOR
90
PEDERSEN Isak Stianson
1997
ISL
91
MORTENSBAKKE Eirik Andreas
1999
NOR
92
ANDREASEN Jesper Abelsen
1998
NOR
93
WEI Meng
1996
CHN
94
ANDERSSON Axel
1999
NOR
95
BURUD Hans Bernhard
1999
NOR
96
SKJOELSVOLD Mats Burud
1997
NOR
97
AASBOE Jonas
1997
NOR
98
STRANDBRAATEN Jostein
1997
NOR
99
SNELLINGEN Ola Nygaard
1997
NOR
100
HAUAN Sivert Hansen
1997
NOR
101
ENGELSTAD Oeystein Tallhaug
1996
NOR
102
RENAA Marius Moe
1999
NOR
103
FLATAKER Erling Engesvold
1995
NOR
104
HAUGEN John Magnus
1996
NOR
105
FROST Edvin
1995
NOR
106
HAMNES Vegard
1993
NOR
107
LIER Ola
1999
NOR
108
NOERSTEGAARD Jo Broeste
1999
NOR
109
ROENNING Sigurd
1997
NOR
110
LERVIK Anders
1999
NOR
111
SJOELI Mattis
1994
NOR
112
HAUG Eirik
1997
NOR
113
SUZUKI Takahiro
1993
JPN
114
BAO Lin
1999
CHN
115
MELBERG Tore Andre
1999
NOR
116
BOTTERUD Hermann Skram
1999
NOR
117
FOLKESTAD Ole Joergen
1997
NOR
118
HAGEN Vegard Ek
1999
NOR
119
FORSMO Ole Jacob
1998
NOR
120
TUERXUN Hanati
1997
CHN
121
KVERNSTAD Brynjar
1999
NOR
122
GRYMYR Jens Christian
1999
NOR
123
UDA Akihito
1995
JPN
124
LILLEVOLL Adrian Sandnes
1998
NOR
125
HOSHINO Takeo
1995
JPN
126
GIGERNES Aadne
1999
NOR
127
MA Hailin
1999
CHN
128
BJERKE Ole Tobias utne
1999
NOR
129
PRESTHUS Haakon
1999
NOR
130
SKARPEID Aleksander
1994
NOR
131
NEWMAN Oliver
1999
GBR
132
ODLAND Svein
1998
NOR
133
SOLHEIM-JOHNSEN Vegard
1995
NOR
134
ENDRESTAD Sebastian Kristoffer
1998
NOR
135
TROOEYEN Joern
1998
NOR
136
BATMUNKH Achbadrakh
1994
MGL
137
BLIKRA Torstein Bolstad
1999
NOR
138
LARSEN Jonas Engebret
1991
NOR
139
DASHDONDOG Munkhgerel
1999
MGL
140
LEIBUNDGUT Matthias
1996
SUI
Sanctions
Athlete
Nation
Violation
Sanction
TEFRE Gjoeran
NOR
Other 325.4.2.9 False start ine the 1/4 final
Written Reprimand
WANG Qiang
CHN
Other 325.4.2.9 False start in the semifinal
Written Reprimand