Planica (SLO)

Alpen Cup
Men's 10 km C
  •  
    1st Run:
     
    CET

OFFICIAL RESULTS

Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
CHAPPAZ Jules
1999
FRA
24:35.3
40.76
2
SCHELY Theo
1999
FRA
+40.3
62.61
3
GOALABRE Mathieu
2000
FRA
+44.0
64.62
4
DEL FABBRO Luca
1999
ITA
+46.2
65.81
5
MONTEIRO Olivier
2000
FRA
+54.4
70.26
6
FAEHNDRICH Cyril
1999
SUI
+54.6
70.37
7
MOCH Friedrich
2000
GER
+56.8
71.56
8
KNOPF Florian
1999
GER
+58.3
72.37
9
KELLER Cedric
1999
SUI
+1:00.2
73.40
10
GRAZ Davide
2000
ITA
+1:02.6
74.71
11
BUIATTI Vincent
1999
FRA
+1:08.9
78.12
12
NAEPFLIN Avelino
2000
SUI
+1:13.2
80.45
13
MILZ Jakob
2000
GER
+1:15.2
81.54
14
DELLAGIACOMA Stefano
1999
ITA
+1:16.0
81.97
15
VERMEULEN Mika
1999
AUT
+1:16.9
82.46
16
WALTHER Jakob
1999
GER
+1:17.0
82.51
17
GUEX Arnaud
1999
SUI
+1:19.9
84.09
18
CRV Vili
1999
SLO
+1:27.3
88.10
19
LOVERA Victor
2000
FRA
+1:28.2
88.59
20
LUKES Tomas
2000
CZE
+1:29.4
89.24
21
SOSSAU Anian
2000
GER
+1:39.7
94.82
22
DE BIASI Leonardo
1999
ITA
+1:43.2
96.72
23
HUBER Jonas
2000
AUT
+1:45.2
97.81
24
PAUCHARD Yanik
2000
SUI
+1:46.2
98.35
25
GASPERI Michele
2000
ITA
+1:47.5
99.05
26
GARTNER Andrea
2002
ITA
+1:52.0
101.49
27
CHANOINE Jacques Lino
1999
ITA
+1:53.0
102.04
28
CELON Augusto
1999
ITA
+1:57.2
104.31
29
CHANOINE Didier Dario
1999
ITA
+1:58.9
105.24
30
OPHOFF Mike
1999
CZE
+2:02.3
107.08
31
KOZLOVSKY Vladimir
1999
CZE
+2:06.6
109.41
32
MANZONI Francesco
2000
ITA
+2:11.5
112.07
33
KERER Luca
2002
ITA
+2:13.6
113.21
34
KORBELAR Jaroslav
1999
CZE
+2:16.2
114.62
35
FACCHINI Davide
1999
ITA
+2:20.2
116.79
36
BAUER Marius
2000
GER
+2:21.8
117.65
37
CERVINKA Maxim
2000
GER
+2:33.7
124.11
38
TOUTSCH Damian
1999
SUI
+2:34.8
124.70
39
KURZ Nils
2000
AUT
+2:41.7
128.44
40
BAESSLER Severin
1999
SUI
+2:45.7
130.61
41
PERSA Blaz
1999
SLO
+2:53.5
134.84
42
PALOMO Gerard
2000
ESP
+2:56.9
136.69
43
SCHROETER Jonas
2000
GER
+3:11.5
144.60
44
SCHLOEGEL Mario
2000
AUT
+3:13.0
145.42
45
CERNY Ondrej
1999
CZE
+3:23.9
151.33
46
JAN Miha
2000
SLO
+3:25.7
152.30
47
SELLES Gral
1999
ESP
+3:34.0
156.80
48
VEERPALU Anders
2002
EST
+3:37.2
158.54
49
COLELL CESC
2000
ESP
+3:42.5
161.41
50
BOGATAJ Anze
2002
SLO
+3:42.8
161.58
51
PLAZAS Mikel
2000
ESP
+3:54.7
168.03
52
LAMPL Lorenz
2000
AUT
+4:04.5
173.34
53
SRAJ Nejc
2001
SLO
+4:05.6
173.94
54
DAL FARRA Franco
2000
ARG
+4:08.2
175.35
55
PERTOLDI Pietro
2000
ITA
+4:24.7
184.30
56
POELLINGER Christopher
1999
AUT
+4:38.7
191.89
57
PECEK Atila
2002
SLO
+4:47.5
196.66
58
BOMFIM Rhaick
2002
BRA
+5:04.5
205.88
59
GROS Gal
2000
SLO
+5:41.9
226.16
60
SPORN Miha
2002
SLO
+5:50.3
230.71
61
LIMA Lucas
2001
BRA
+7:02.4
269.81
62
GAVRIC Mark
2002
SLO
+7:24.2
281.63
63
ROCHA Yuri
2000
BRA
+9:11.7
339.93
Did not finish
Did not start