Oberstdorf (GER)

Qualification
Men's HS137
  •  
    1st Run:
     
    CET

OFFICIAL RESULTS

Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Points
1
PREVC Peter
1992
SLO
149.7
2
SCHLIERENZAUER Gregor
1990
AUT
148.8
3
KASAI Noriaki
1972
JPN
147.3
4
TAKEUCHI Taku
1987
JPN
147.2
5
FREITAG Richard
1991
GER
147.0
6
PUNGERTAR Matjaz
1990
SLO
146.9
7
VELTA Rune
1989
NOR
146.6
8
FANNEMEL Anders
1991
NOR
145.6
9
DAMJAN Jernej
1983
SLO
142.2
10
BARDAL Anders
1982
NOR
141.5
11
STOCH Kamil
1987
POL
141.4
12
FREUND Severin
1988
GER
140.4
13
BOYARINTSEV Vladislav
1994
RUS
139.8
14
SJOEEN Phillip
1995
NOR
138.2
15
ITO Daiki
1985
JPN
135.7
16
NEUMAYER Michael
1979
GER
135.4
17
DIETHART Thomas
1992
AUT
134.6
18
LEYHE Stephan
1992
GER
133.9
19
DESCOMBES SEVOIE Vincent
1984
FRA
132.4
20
FORFANG Johann Andre
1995
NOR
132.2
21
WENIG Daniel
1991
GER
131.4
22
SAKUYAMA Kento
1990
JPN
130.5
23
KUBACKI Dawid
1990
POL
129.2
24
KRAUS Marinus
1991
GER
128.4
24
KRANJEC Robert
1981
SLO
128.4
26
KOBAYASHI Junshiro
1991
JPN
127.8
27
ASIKAINEN Lauri
1989
FIN
126.3
28
KOFLER Andreas
1984
AUT
125.7
29
JACOBSEN Anders
1985
NOR
125.5
30
DEZMAN Nejc
1992
SLO
125.4
31
EISENBICHLER Markus
1991
GER
125.1
32
FAIRALL Nicholas
1989
USA
124.6
33
MAKSIMOCHKIN Mikhail
1993
RUS
124.5
34
ZIOBRO Jan
1991
POL
123.0
34
KOIVURANTA Anssi
1988
FIN
123.0
36
WANK Andreas
1988
GER
121.5
37
LANISEK Anze
1996
SLO
121.3
38
MAEAETTAE Jarkko
1994
FIN
120.9
39
VASSILIEV Dimitry
1979
RUS
120.7
40
KRAFT Stefan
1993
AUT
118.3
41
CHOI Seou
1982
KOR
117.6
42
ZNISZCZOL Aleksander
1994
POL
117.3
43
FUCHS Tim
1997
GER
117.0
44
GEIGER Karl
1993
GER
116.2
45
ZYLA Piotr
1987
POL
114.6
46
BRESADOLA Davide
1988
ITA
113.4
47
ROWLEY Matthew
1993
CAN
113.2
48
HAMANN Martin
1997
GER
113.1
49
LAMY CHAPPUIS Ronan
1993
FRA
112.9
50
WINTER Paul
1997
GER
111.6
51
TANDE Daniel Andre
1994
NOR
111.5
52
NIEMI Sami
1991
FIN
110.5
53
JANDA Jakub
1978
CZE
107.7
54
MATURA Jan
1980
CZE
107.6
55
FETTNER Manuel
1985
AUT
107.2
56
MURANKA Klemens
1994
POL
103.7
57
HAZETDINOV Ilmir
1991
RUS
103.3
58
ALEXANDER Nicholas
1988
USA
100.2
59
CECON Federico
1994
ITA
98.8
60
HAJEK Antonin
1987
CZE
97.5
61
POPPINGER Manuel
1989
AUT
96.0
62
ZOGRAFSKI Vladimir
1993
BUL
91.1
63
POLYCHRONIDIS Nico
1989
GRE
87.8
64
NOMME Martti
1993
EST
84.6
65
ZHAPAROV Marat
1985
KAZ
80.1
66
SHIMIZU Reruhi
1993
JPN
78.3
67
SOKOLENKO Konstantin
1987
KAZ
74.0
68
CHOI Heung-chul
1981
KOR
72.2
69
SAMMELSELG Siim-Tanel
1993
EST
61.3
Disqualified
Did not start