Bischofshofen (AUT)

Qualification
Men's HS140
  •  
    1st Run:
     
    CET

OFFICIAL RESULTS

Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Points
1
HAYBOECK Michael
1991
AUT
148.7
2
KRAFT Stefan
1993
AUT
144.6
3
JACOBSEN Anders
1985
NOR
144.0
4
KASAI Noriaki
1972
JPN
143.4
5
FREUND Severin
1988
GER
137.0
6
BARDAL Anders
1982
NOR
136.9
7
PUNGERTAR Matjaz
1990
SLO
134.6
8
FREITAG Richard
1991
GER
133.3
9
ZYLA Piotr
1987
POL
132.7
10
SCHLIERENZAUER Gregor
1990
AUT
130.8
11
PREVC Peter
1992
SLO
128.8
12
MATURA Jan
1980
CZE
125.9
13
STOCH Kamil
1987
POL
125.1
14
FORFANG Johann Andre
1995
NOR
124.7
15
TAKEUCHI Taku
1987
JPN
124.6
16
TANDE Daniel Andre
1994
NOR
123.6
17
NEUMAYER Michael
1979
GER
123.2
18
DIETHART Thomas
1992
AUT
123.1
19
DAMJAN Jernej
1983
SLO
122.5
20
FETTNER Manuel
1985
AUT
122.1
21
KUBACKI Dawid
1990
POL
121.7
22
KOUDELKA Roman
1989
CZE
120.0
23
KRANJEC Robert
1981
SLO
119.1
24
LEYHE Stephan
1992
GER
118.4
25
VELTA Rune
1989
NOR
118.3
26
KOFLER Andreas
1984
AUT
118.0
26
ASIKAINEN Lauri
1989
FIN
118.0
28
SJOEEN Phillip
1995
NOR
117.4
29
DEZMAN Nejc
1992
SLO
117.2
30
VASSILIEV Dimitry
1979
RUS
116.9
31
BOYARINTSEV Vladislav
1994
RUS
115.6
32
MAEAETTAE Jarkko
1994
FIN
115.5
33
SAKUYAMA Kento
1990
JPN
114.7
33
DESCHWANDEN Gregor
1991
SUI
114.7
35
JUSTIN Rok
1993
SLO
114.2
36
FANNEMEL Anders
1991
NOR
113.9
37
POPPINGER Manuel
1989
AUT
113.6
38
KRAUS Marinus
1991
GER
113.0
39
KOIVURANTA Anssi
1988
FIN
112.5
40
WENIG Daniel
1991
GER
110.0
41
SHIMIZU Reruhi
1993
JPN
109.4
42
HAZETDINOV Ilmir
1991
RUS
108.9
43
KOBAYASHI Junshiro
1991
JPN
108.7
44
AIGNER Clemens
1993
AUT
108.1
45
TOLLINGER Elias
1995
AUT
105.6
46
EISENBICHLER Markus
1991
GER
104.4
46
JANDA Jakub
1978
CZE
104.4
48
KLUSEK Bartlomiej
1993
POL
104.3
49
ZNISZCZOL Aleksander
1994
POL
103.5
50
BRESADOLA Davide
1988
ITA
101.5
51
NIEMI Sami
1991
FIN
101.3
52
WOHLGENANNT Ulrich
1994
AUT
100.9
53
ALEXANDER Nicholas
1988
USA
99.0
54
BIEGUN Krzysztof
1994
POL
97.8
55
CECON Federico
1994
ITA
97.3
56
ROWLEY Matthew
1993
CAN
96.8
57
HUBER Daniel
1993
AUT
96.0
58
ALTENBURGER Florian
1993
AUT
95.5
59
ZOGRAFSKI Vladimir
1993
BUL
95.4
60
CHOI Seou
1982
KOR
95.0
61
LAMY CHAPPUIS Ronan
1993
FRA
94.1
62
VARESCO Daniele
1995
ITA
93.5
63
DESCOMBES SEVOIE Vincent
1984
FRA
93.3
64
SCHIFFNER Markus
1992
AUT
91.0
65
MAKSIMOCHKIN Mikhail
1993
RUS
90.4
66
ITO Daiki
1985
JPN
90.2
67
FAIRALL Nicholas
1989
USA
88.3
68
KARLEN Gabriel
1994
SUI
79.2
69
SAMMELSELG Siim-Tanel
1993
EST
76.7
70
HLAVA Lukas
1984
CZE
74.1
71
NOMME Martti
1993
EST
71.9
72
KIM Hyun-ki
1983
KOR
63.3
73
ZHAPAROV Marat
1985
KAZ
36.6
Disqualified
Did not start