Courchevel (FRA)

Qualification
Men's HS135
  •  
    1st Run:
     
    CET

OFFICIAL RESULTS

Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Points
1
ZAJC Timi
2000
SLO
110.8
2
GEIGER Karl
1993
GER
110.5
3
JOHANSSON Robert
1990
NOR
109.7
4
PEIER Killian
1995
SUI
107.2
5
PREVC Domen
1999
SLO
104.5
6
KOBAYASHI Junshiro
1991
JPN
103.2
7
KOUDELKA Roman
1989
CZE
102.2
8
HUBER Daniel
1993
AUT
100.8
9
VASSILIEV Dmitriy
1979
RUS
100.2
10
INSAM Alex
1997
ITA
99.7
11
KOFLER Andreas
1984
AUT
99.4
12
KLIMOV Evgeniy
1994
RUS
98.9
13
WELLINGER Andreas
1995
GER
98.2
14
ZOGRAFSKI Vladimir
1993
BUL
97.7
15
EISENBICHLER Markus
1991
GER
97.3
16
FREITAG Richard
1991
GER
96.8
17
FANNEMEL Anders
1991
NOR
94.4
18
KANTYKA Przemyslaw
1996
POL
94.3
19
AIGNER Clemens
1993
AUT
94.2
20
KRAFT Stefan
1993
AUT
93.0
21
DESCHWANDEN Gregor
1991
SUI
91.9
22
HAYBOECK Michael
1991
AUT
90.2
23
BICKNER Kevin
1996
USA
89.9
24
LINDVIK Marius
1998
NOR
88.5
24
NAZAROV Mikhail
1994
RUS
88.5
26
LANISEK Anze
1996
SLO
86.2
27
BOYD-CLOWES Mackenzie
1991
CAN
85.7
28
AMMANN Simon
1981
SUI
85.0
29
LEYHE Stephan
1992
GER
84.7
30
NAKAMURA Naoki
1996
JPN
84.5
31
ZNISZCZOL Aleksander
1994
POL
84.1
31
IWASA Yuken
1999
JPN
84.1
33
KOZISEK Cestmir
1991
CZE
81.1
34
SATO Yukiya
1995
JPN
80.6
35
SCHLIERENZAUER Gregor
1990
AUT
78.6
36
HLAVA Lukas
1984
CZE
77.2
37
HARADA Yumu
1990
JPN
76.8
38
PASCHKE Pius
1990
GER
75.3
39
NAGLIC Tomaz
1989
SLO
74.3
40
GRANERUD Halvor Egner
1996
NOR
72.0
41
SCHMID Constantin
1999
GER
71.7
42
BJOERENG Joacim Oedegaard
1995
NOR
70.0
43
JUSTIN Rok
1993
SLO
67.6
44
HUBER Stefan
1994
AUT
64.5
45
LEAROYD Jonathan
2000
FRA
62.9
46
BRASME Paul
1997
FRA
60.6
47
PILCH Tomasz
2000
POL
59.1
48
ROCH DUPLAND Thomas
1996
FRA
57.0
49
STEKALA Andrzej
1995
POL
55.9
50
WASEK Pawel
1999
POL
55.7
51
KORNILOV Denis
1986
RUS
55.1
52
SCHULER Andreas
1995
SUI
54.1
53
CECON Federico
1994
ITA
53.8
54
PRISLIC Ernest
1993
SLO
49.4
55
AIGRO Artti
1999
EST
48.3
56
CHOI Heung Chul
1981
KOR
47.0
57
TKACHENKO Sergey
1999
KAZ
42.8
58
MUMINOV Sabirzhan
1994
KAZ
18.2
Disqualified