Oberstdorf (GER)

Qualification
Men's HS137
  •  
    1st Run:
     
    CET

OFFICIAL RESULTS

Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Points
1
TANDE Daniel Andre
1994
NOR
157.5
2
STOCH Kamil
1987
POL
154.1
3
KRAFT Stefan
1993
AUT
151.1
4
FETTNER Manuel
1985
AUT
150.3
5
KOT Maciej
1991
POL
146.2
6
EISENBICHLER Markus
1991
GER
146.1
7
LEYHE Stephan
1992
GER
145.9
8
PREVC Domen
1999
SLO
145.5
9
HAYBOECK Michael
1991
AUT
144.8
9
PREVC Peter
1992
SLO
144.8
11
KOFLER Andreas
1984
AUT
143.8
12
JANDA Jakub
1978
CZE
143.0
13
WELLINGER Andreas
1995
GER
141.7
14
FREITAG Richard
1991
GER
140.5
15
ZYLA Piotr
1987
POL
139.3
16
KORNILOV Denis
1986
RUS
139.0
17
ITO Daiki
1985
JPN
137.1
18
DESCOMBES SEVOIE Vincent
1984
FRA
136.3
19
FREUND Severin
1988
GER
136.1
20
SCHIFFNER Markus
1992
AUT
135.7
20
PREVC Cene
1996
SLO
135.7
22
TEPES Jurij
1989
SLO
135.3
23
KLIMOV Evgeniy
1994
RUS
134.4
23
WANK Andreas
1988
GER
134.4
25
HULA Stefan
1986
POL
134.1
26
STJERNEN Andreas
1988
NOR
133.0
27
KOUDELKA Roman
1989
CZE
132.2
28
KUBACKI Dawid
1990
POL
130.5
29
AMMANN Simon
1981
SUI
129.7
30
MURANKA Klemens
1994
POL
128.6
30
ALTENBURGER Florian
1993
AUT
128.6
32
GEIGER Karl
1993
GER
127.3
33
DAMJAN Jernej
1983
SLO
126.1
34
VASSILIEV Dimitry
1979
RUS
125.0
34
GRANERUD Halvor Egner
1996
NOR
125.0
34
ZIOBRO Jan
1991
POL
125.0
37
KASAI Noriaki
1972
JPN
123.8
38
STURSA Vojtech
1995
CZE
123.7
39
PASCHKE Pius
1990
GER
123.0
40
BOYD-CLOWES Mackenzie
1991
CAN
122.3
41
HILDE Tom
1987
NOR
122.0
42
JOHANSSON Robert
1990
NOR
121.7
43
TAKEUCHI Taku
1987
JPN
120.0
44
KOBAYASHI Ryoyu
1996
JPN
118.9
45
SCHMID Constantin
1999
GER
118.7
46
MAEAETTAE Jarkko
1994
FIN
117.7
47
TOLLINGER Elias
1995
AUT
116.6
48
ZOGRAFSKI Vladimir
1993
BUL
116.5
49
FANNEMEL Anders
1991
NOR
116.0
50
LAMY CHAPPUIS Ronan
1993
FRA
115.6
51
JUSTIN Rok
1993
SLO
115.3
52
KARLEN Gabriel
1994
SUI
115.2
53
VANCURA Tomas
1996
CZE
112.7
54
HLAVA Lukas
1984
CZE
112.2
55
RHOADS William
1995
USA
110.9
56
SCHUBERT Johannes
1997
GER
110.4
57
MATURA Jan
1980
CZE
106.3
58
GLASDER Michael
1989
USA
105.4
59
BICKNER Kevin
1996
USA
104.6
60
SAKUYAMA Kento
1990
JPN
103.2
61
AALTO Antti
1995
FIN
102.7
62
CHOI Heung-chul
1981
KOR
101.3
63
KIM Hyun-ki
1983
KOR
100.2
64
TROFIMOV Roman Sergeevich
1989
RUS
98.4
65
KRAUS Marinus
1991
GER
92.2
66
HOFFMANN Felix
1997
GER
90.8
67
ZHAPAROV Marat
1985
KAZ
90.0
68
SOKOLENKO Konstantin
1987
KAZ
80.1
Disqualified