Oberstdorf (GER)

Qualification
Men's HS137
  •  
    1st Run:
     
    CET

OFFICIAL RESULTS

Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Points
1
LARINTO Ville
1990
FIN
146.2
2
HAUTAMAEKI Matti
1981
FIN
143.6
3
MALYSZ Adam
1977
POL
139.9
4
SCHOFT Felix
1990
GER
139.0
5
HILDE Tom
1987
NOR
138.9
6
KARELIN Pavel
1990
RUS
138.0
6
SCHMITT Martin
1978
GER
138.0
8
JACOBSEN Anders
1985
NOR
137.7
9
HOCKE Stephan
1983
GER
135.9
9
FREITAG Richard
1991
GER
135.9
11
UHRMANN Michael
1978
GER
134.7
12
STOCH Kamil
1987
POL
134.2
13
ITO Daiki
1985
JPN
133.7
14
FETTNER Manuel
1985
AUT
132.9
15
ZOGRAFSKI Vladimir
1993
BUL
132.2
16
KOIVURANTA Anssi
1988
FIN
131.6
17
MECHLER Maximilian
1984
GER
130.6
18
FREUND Severin
1988
GER
130.5
19
KOCH Martin
1982
AUT
130.1
20
KRANJEC Robert
1981
SLO
129.1
21
ROMOEREN Bjoern Einar
1981
NOR
129.0
22
BARDAL Anders
1982
NOR
128.9
23
HAYBOECK Michael
1991
AUT
127.7
24
LOITZL Wolfgang
1980
AUT
127.0
24
PREVC Peter
1992
SLO
127.0
26
EVENSEN Johan Remen
1985
NOR
126.8
27
NEUMAYER Michael
1979
GER
125.1
28
TOCHIMOTO Shohei
1989
JPN
122.5
29
JANDA Jakub
1978
CZE
121.0
30
CHEDAL Emmanuel
1983
FRA
120.7
31
HLAVA Lukas
1984
CZE
120.3
32
TAKEUCHI Taku
1987
JPN
120.1
33
WANK Andreas
1988
GER
119.5
34
HULA Stefan
1986
POL
119.3
35
KUBACKI Dawid
1990
POL
119.2
36
BODMER Pascal
1991
GER
116.9
37
AHONEN Janne
1977
FIN
116.2
38
COLLOREDO Sebastian
1987
ITA
116.0
39
VELTA Rune
1989
NOR
114.9
39
SEDLAK Borek
1981
CZE
114.9
41
MUSIOL Julian
1986
GER
114.4
42
KORNILOV Denis
1986
RUS
112.9
43
MATURA Jan
1980
CZE
112.8
44
TEPES Jurij
1989
SLO
112.2
45
KASAI Noriaki
1972
JPN
111.5
46
PIKL Primoz
1982
SLO
110.9
47
BACHLEDA Marcin
1982
POL
109.2
48
MORASSI Andrea
1988
ITA
108.6
48
VASSILIEV Dimitry
1979
RUS
108.6
50
KOUDELKA Roman
1989
CZE
107.8
51
WATASE Yuta
1982
JPN
107.5
52
CHOI Heung-Chul
1981
KOR
107.3
53
KIM Hyun-Ki
1983
KOR
103.0
54
KEITURI Kalle
1984
FIN
102.8
55
KARPENKO Nikolay
1981
KAZ
97.8
56
TROFIMOV Roman
1989
RUS
97.4
57
KRAUS Marinus
1991
GER
97.1
58
RUUSKANEN Juha-Matti
1984
FIN
87.5
59
KOROLEV Alexey
1987
KAZ
87.4
60
MIETUS Krzysztof
1991
POL
85.3
61
BOSHCHUK Volodymyr
1982
UKR
83.3
62
LAZAROVYCH Oleksandr
1984
UKR
75.8
Disqualified
Did not start