official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Qual. Time
FIS Points
1
SCHAIRER Markus
1987
AUT
57.85
450.00
2
SPEISER David
1980
GER
58.21
360.00
3
KOPRIVITSA Anton
1991
RUS
58.40
270.00
4
JOHNSON Cleve
1988
NED
59.36
225.00
5
NOERL Martin
1993
GER
58.34
202.50
6
ASCHWANDEN Sven
1979
SUI
58.46
180.00
7
BRACHT Ivan
1990
ARG
1:00.16
162.00
8
GONDARD Loic
1995
FRA
1:00.19
144.00
9
STARK Maximilian
1991
GER
57.86
130.50
10
HERNANDEZ Regino
1991
ESP
59.15
117.00
11
FISCHER Christopher
1990
AUT
59.27
108.00
12
KLOSSNER Kevin
1991
SUI
1:00.02
99.00
13
HERRERO Laro
1990
ESP
58.88
90.00
14
MIHIC Matija
1993
SLO
59.05
81.00
15
LIGEON Robin
1993
FRA
59.36
72.00
16
WILLIAMS Steven
1988
ARG
1:00.14
67.50
17
ARNOLD Ruben
1984
SUI
58.01
63.00
18
BOLLI Clemens
1983
SUI
59.45
58.50
19
LUEFTNER Julian
1993
AUT
59.71
54.00
20
SUTER Mario
1993
SUI
59.81
49.50
21
THOMAS Even
1995
FRA
59.98
45.00
22
HAEMMERLE Michael
1991
AUT
1:00.02
40.50
23
LYMANN Jerome
1996
SUI
1:00.14
36.00
24
ROGELJ Rok
1987
SLO
1:00.29
31.50
25
BERG Paul
1991
GER
57.97
27.00
26
FORSEN Folger
1992
SWE
58.82
22.50
27
SIVERTZEN Stian
1989
NOR
59.11
20.25
28
ALKEMADE Kieren
1992
AUS
59.62
18.00
29
RUEESCH Lucas
1993
SUI
59.73
16.20
30
MYHRE Christian Ruud
1991
NOR
59.93
14.40
31
TAKA Jussi
1993
FIN
1:00.13
12.60
32
JUD Florian
1993
AUT
1:00.32
11.70
33
LEONI Tommaso
1991
ITA
1:00.37
10.80
34
MERVEILLE Costa
1995
FRA
1:00.42
9.90
35
VASINS Toms
1989
LAT
1:00.44
9.00
36
GODINO Michele
1992
ITA
1:00.56
8.86
37
CLAVEL Jonas
1994
FRA
1:00.66
8.73
38
MENCONI Matteo
1994
ITA
1:00.68
8.60
39
RUFFINI Franco
1981
ARG
1:00.79
8.46
40
THONHAUSER Andreas
1995
AUT
1:00.85
8.32
41
ADANK Juerg
1990
SUI
1:00.91
8.19
42
IRARRAZABAL Inaqui
1992
CHI
1:00.96
8.06
43
MAIER Christof
1985
AUT
1:00.97
7.92
44
TRESPEUCH Leo
1987
FRA
1:00.98
7.78
45
FELDMANN Mark
1990
SUI
1:01.05
7.65
46
RENFER Timon
1994
SUI
1:01.06
7.52
47
BEER Dominic
1993
SUI
1:01.25
7.38
48
SCHAD Konstantin
1987
GER
1:01.26
7.24
49
LINDERS Casper
1989
NED
1:01.33
7.11
50
MAHLER Nathanael
1996
AUT
1:01.56
6.98
51
HAEMMERLE Luca
1996
AUT
1:01.62
6.84
52
BICHLER Andreas
1992
AUT
1:01.70
6.70
53
DREME Vincent
1996
FRA
1:01.71
6.57
54
JOHANSEN Robert
1979
SWE
1:01.82
6.44
55
APILLI Guilhem
1996
FRA
1:01.96
6.30
56
JUD Sebastian
1995
AUT
1:02.01
6.16
57
FLEJSAR Jakub
1980
CZE
1:02.36
6.03
58
CASTELLI Luis Tomas
1994
ARG
1:02.53
5.90
59
DOUSCHAN Hanno
1989
AUT
1:02.62
5.76
60
GIUNTOLI VERCELLIN Nico
1995
ITA
1:03.45
5.62
61
SEIBERT Tizian
1993
SUI
1:03.63
5.49
62
PACHNER Lukas
1991
AUT
1:04.51
5.36
63
MAAS Metten
1986
NED
1:04.69
5.22
64
LUNDKVIST Johan
1991
SWE
1:05.51
5.08
65
CHEPKASOV Anton
1991
RUS
1:06.20
4.95
66
FEYMANN Matthias
1996
AUT
1:06.84
4.82
67
MAGRANER Matias Nicolas
1994
ARG
1:07.24
4.68
68
VUAGNOUX Ken
1995
FRA
1:08.21
4.54
69
VISINTIN Luca
1991
ITA
1:08.34
4.41
70
WEBER Eric
1993
SUI
1:08.39
0.00
71
KURATH Dario
1991
SUI
1:08.53
0.00
72
DESAYMONET Nicolo
1993
ITA
1:08.83
0.00
73
KNAPP Petr
1984
CZE
1:10.49
0.00
74
MARTINEK Daniel
1992
CZE
1:11.31
0.00
75
CLAVUOT Laurin
1991
SUI
1:12.79
0.00
76
PELLINEN Toni
1995
FIN
1:13.14
0.00
Did not finish
Disqualified
Did not start