Landgraaf (NED)

European Cup
Men's Slopestyle

OFFICIAL RESULTS

Rank
Athlete
Year
Nation
FIS Points
1
BASTIAANSEN Erik
1998
NED
180.00
2
VELDEN VAN DER Niek
2000
NED
144.00
3
RINNEKANGAS Rene
1999
FIN
108.00
4
FOY Rakim
2002
NED
90.00
5
VANDEWEYER Stef
1999
BEL
81.00
6
MATVEEV Mikhail
1996
RUS
72.00
7
WOLF Casper
2001
NED
64.80
8
TOKARCZYK Piotr
1991
POL
57.60
9
PEETERS Lorenzo
1994
BEL
52.20
10
VRIES DE Max
1999
NED
46.80
11
THELEN Axel
1997
FIN
43.20
12
GYOSHARKOV Petar
1996
BUL
39.60
13
TAYLOR Sean
1995
NED
36.00
14
KHADARIN Vlad
1998
RUS
32.40
15
VOCKENSPERGER Leon
1999
GER
28.80
16
CHOI Jun-Ha
1997
KOR
27.00
17
LUCKERBAUER David
2000
AUT
25.20
18
ANISHCHANKA Pavel
1998
BLR
23.40
19
CINCA Patrick
1990
GER
21.60
20
FRIJNS Joewen
1998
BEL
19.80
21
SEEHAUSER Simon
1998
ITA
18.00
22
CACHAT Juan
2000
FRA
16.20
23
VAN HOOF Ilias
1999
BEL
14.40
24
CHEMODUROV Yuriy
1990
RUS
12.60
25
FRICZ Botond Istvan
2000
HUN
10.80
26
NOORT VAN DE Joey
2001
NED
9.00
26
MITREV Simeon
1998
BUL
9.00
28
RAUTIAINEN Roope
1997
FIN
7.20
29
MEYN Henrik
1997
NED
6.48
30
KARAKOCA Talha
2001
GER
5.76
31
HOLTZAPFEL Casper
1999
NED
5.04
32
REHNBERG Mikko
1997
FIN
4.68
33
BOCKSTALLER Benedikt
1999
GER
4.32
34
GUETL Leon
2001
GER
3.96
35
KAUFMANN Moritz
2000
AUT
3.60
36
SIADANAU Ihnat
1998
BLR
3.55
37
LI Fengfeng
1990
CHN
3.49
38
AVTANEEV Nikita
1995
RUS
3.44
39
AMSUESS Moritz
1998
AUT
3.38
40
WOLFS Sem
2000
NED
3.33
41
RAINER Oliver
2000
ITA
3.28
42
OOSTDIJK Mees
2000
NED
3.22
43
KIM Ka-Hyun
1985
KOR
3.17
43
GRAY Nathan
2000
FRA
3.17
43
SLUIS VAN DER Gib
2003
NED
3.17
46
SUIKOV Maksim
1998
RUS
3.01
47
WIDERCRANZ Walter
1997
FIN
2.95
48
CASTRO Jaime
2000
ESP
2.90
49
CAZORLA Benoit
2000
FRA
2.84
50
SCHUMY Marc-philippe
1995
AUT
2.79
51
MIRAMOND DE LAROQUETTE Adrien
1999
FRA
2.74
52
LAROCHAIX Noe
2001
FRA
2.68
53
DARTIGUES Tanguy
1998
FRA
2.63
54
IAGNICH Sergei
1999
RUS
2.57
55
NIETO Leo
2000
FRA
2.52
56
FENG Changjun
1994
CHN
2.47
57
STRAG Maksymilian
1999
POL
2.41
58
TOMAN Vaclav
2003
CZE
2.36
59
LECHNER Christoph
2000
GER
2.30
59
HUI Yining
1997
CHN
2.30
61
KIM Gyeong-Uk
2001
KOR
2.20
62
MASCHL Julian
1994
AUT
2.14
63
BUFFET Jules
2001
FRA
2.09
64
UITENDAAL Lucas
2003
NED
2.03
65
ANDRASOVICH Uladzislau
1999
BLR
1.98
66
PEERBOOM Niels
2000
NED
67
PASCAL PAULETTO Tommi
2000
FRA
68
VENDEROTTE Tom
2001
FRA
69
KOENEN Fynn
2001
GER
70
YANG Chengying
1993
CHN
71
PAULI Stan
2002
NED
72
BASKAKOV Ilia
1999
RUS