Presented by
FIS Disciplines
Inside FIS
|
FIS TV
FIS 100
FIS Members
Presented by
Ski Jumping
|
Home
Calendar & Results
Live Results
Athletes
More
Statistics
Standings / Medals / Trophies
Ranks & Positions
Places
Athletes
Positions
Medal Event Positions
Multiple Positions
Positions per nation
Competitions to position
Best position
Oldest / Youngest winner
Podium age
Biggest gap
Positions
Top 3, Top 6, Top 9 or Top 12 per place/year, discipline, category, nation, gender
Filter
Discipline
Cross-Country
Ski Jumping
Nordic Combined
Alpine Skiing
Freestyle
Snowboard
Speed Skiing
Grass Skiing
Telemark
Masters
Para Cross-Country
Para Alpine Skiing
Para Snowboard
Para Biathlon
Season
All
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
Category
Olympic Winter Games
FIS Ski-Flying World Championships
World Championships
World Cup
FIS Junior World Ski Championships
Four Hill
Continental Cup
European Youth Olympic Festival
Grand Prix
Intercontinental Cup
Nordic Tournament
Universiade
Youth Olympic Winter Games
FIS Cup
FIS
Junior
National Championships
Asian Winter Games
Alpen Cup
Children
New Star
Qualification
Event
Select an event
Normal Hill
Large Hill
Giant Hill
Flying Hill
Team Normal Hill
Team Large Hill
Team Giant Hill
Team Flying Hill
Super Team Normal Hill
Super Team Large Hill
Super Team Giant Hill
Super Team Flying Hill
Medium Hill
Small Hill
Team Medium Hill
Team Small Hill
Gender
All
Women
Men
Athlete Nation
Place
Place Nation
Position
Podiums
Top 6
Top 9
Top 12
search
Date
Place
Nation
Disc.
Gender
Disc.
Gender
Position
Position
Rank 1
Rank 2
Rank 3
07-03-2010
Courchevel
FRA
NH
M
NH
M
1.
SCHOFT Felix
GER
2.
HAYBOECK Stefan
AUT
3.
KRAUS Marinus
GER
06-03-2010
Courchevel
FRA
NH
M
NH
M
1.
SCHOFT Felix
GER
2.
PAULI Arthur
AUT
3.
HAYBOECK Stefan
AUT
02-03-2010
Zao
JPN
NH
M
NH
M
1.
BRODAUF Felix
GER
2.
ENDO Kota
JPN
3.
HERMANN Nico
GER
01-03-2010
Zao
JPN
NH
M
NH
M
1.
HERMANN Nico
GER
2.
WINKLER David
GER
3.
KOCH Bjoern
AUT
3.
BRODAUF Felix
GER
21-02-2010
Kranj
SLO
NH
M
NH
M
1.
NAGLIC Tomaz
SLO
2.
PAULI Arthur
AUT
3.
PUNGERTAR Matjaz
SLO
21-02-2010
Kranj
SLO
NH
M
NH
M
1.
OMLADIC Klemen
SLO
2.
HAYBOECK Stefan
AUT
3.
PAULI Arthur
AUT
13-02-2010
Villach
AUT
NH
M
NH
M
1.
LACKNER Thomas
AUT
2.
ULMER Christian
GER
3.
SCHIFFNER Markus
AUT
24-01-2010
Lauscha
GER
NH
M
NH
M
1.
BRODAUF Felix
GER
2.
SIMON Erik
GER
3.
WINKLER David
GER
23-01-2010
Lauscha
GER
NH
M
NH
M
1.
BRODAUF Felix
GER
2.
FRENETTE Peter
USA
3.
WINKLER David
GER
17-01-2010
Szczyrk
POL
NH
M
NH
M
1.
MURANKA Klemens
POL
1.
MIETUS Grzegorz
POL
3.
LANG Stefan
GER
16-01-2010
Szczyrk
POL
NH
M
NH
M
1.
MURANKA Klemens
POL
2.
MIETUS Grzegorz
POL
3.
KOT Jakub
POL
09-01-2010
Harrachov
CZE
NH
M
NH
M
1.
KOZISEK Cestmir
CZE
2.
BRODAUF Felix
GER
3.
BOGATAJ Jure
SLO
08-01-2010
Harrachov
CZE
NH
M
NH
M
1.
BRODAUF Felix
GER
2.
NAGLIC Tomaz
SLO
3.
KOZISEK Cestmir
CZE
19-12-2009
Notodden
NOR
NH
M
NH
M
1.
MECHLER Maximilian
GER
2.
SIMON Erik
GER
3.
FANNEMEL Anders
NOR
3.
RITZERFELD Joerg
GER
18-12-2009
Notodden
NOR
NH
M
NH
M
1.
RITZERFELD Joerg
GER
2.
MECHLER Maximilian
GER
3.
SIMON Erik
GER
10-10-2009
Einsiedeln
SUI
LH
M
LH
M
1.
SCHNEIDER Balthasar
AUT
2.
HERMANN Nico
GER
3.
WINKLER David
GER
09-10-2009
Einsiedeln
SUI
LH
M
LH
M
1.
KORNILOV Denis
RUS
2.
SCHNEIDER Balthasar
AUT
3.
VASSILIEV Dimitry
RUS
20-09-2009
Falun
SWE
NH
M
NH
M
1.
HAMMER Tord-Markusen
NOR
2.
BALKAASEN Fredrik
SWE
3.
LANG Stefan
GER
19-09-2009
Falun
SWE
NH
M
NH
M
1.
HERMANN Nico
GER
2.
RITZERFELD Joerg
GER
3.
HAMMER Tord-Markusen
NOR
13-09-2009
Strbske Pleso
SVK
NH
M
NH
M
1.
RITZERFELD Joerg
GER
2.
ZMORAY Tomas
SVK
3.
ZIOBRO Jan
POL
12-09-2009
Strbske Pleso
SVK
NH
M
NH
M
1.
RITZERFELD Joerg
GER
2.
ZMORAY Tomas
SVK
3.
ZIOBRO Jan
POL
16-08-2009
Oberwiesenthal
GER
NH
M
NH
M
1.
QUECK Danny
GER
2.
HERMANN Nico
GER
3.
FANNEMEL Anders
NOR
15-08-2009
Oberwiesenthal
GER
NH
M
NH
M
1.
WENIG Daniel
GER
2.
FALLER Jonas
GER
3.
LACKNER Thomas
AUT
3.
GLASDER Michael J
USA
3.
KANG Chil Gu
KOR
08-08-2009
Predazzo
ITA
NH
M
NH
M
1.
MUELLER Roland
AUT
2.
ZMORAY Tomas
SVK
3.
KUBACKI Dawid
POL
07-08-2009
Predazzo
ITA
NH
M
NH
M
1.
KOT Jakub
POL
2.
MUELLER Roland
AUT
3.
KUBACKI Dawid
POL
10-07-2009
Villach
AUT
NH
M
NH
M
1.
CHOI Heung-Chul
KOR
2.
SCHABEREITER Florian
AUT
3.
JUDEZ Dejan
SLO
show more