Recap FIS Roller Skiing World Cup Khanty-Mansijsk, RUS

FIS Roller Skiing World Cup was hosted by Khanty-Mansijsk in Russia from 31st August to 2nd September. Here a recap with all the results and videos.

Junior ladies' 12 km F

1. BYLINKO Arina 2001 RUS  23:44.1
2. BELOZEROVA Ekaterina 1999 RUS  +4.7 
3. ABRAHAMSSON Hanna 2000 SWE  +8.8 
4. BOLSHAKOVA Polina 2001 RUS  +18.8
5. BECCHIS Chiara 1999 ITA  +23.8

Junior men's 16 km F‚Äč

1. GRIGORIEV Alexander 2000 RUS  28:11.0
2. ALIMBEKOV Damir 1999 RUS  +20.3 
3. KUZNETSOV Iliya 2000 RUS  +25.6 
4. EKBERG Johan 2000 SWE  +28.4 
5. BUTTIRONI Angelo 1999 ITA  +35.5

_______________________________________________________________ 

Ladies' 12 km F

1. NIKOLAEVA Svetlana 1987 RUS  22:14.4
2. SCHUETZOVA Sandra 1991 CZE  +4.7 
3. MIKHAILOVA Olga 1981 RUS  +38.2
4. PROCHAZKOVA Alena 1984 SVK  +56.1
5. LOCKNER Jackline 1994 SWE  +1:08.8

Men's 16 km F

1. GUSTAFSSON Victor 1990 SWE  26:59.2
2. NORUM Robin 1988 SWE  +15.9
3. SHATAGIN Anton 1987 RUS  +22.2
4. ANISIMOV Ivan 1987 RUS  +27.4
5. SILFVER Erik 1990 SWE  +30.4

_______________________________________________________________ 

Junior Ladies' 0.2 km Sprint F

1. ARNESEN Julie Henriette 2001 NOR 
2. MORTAGNA Alba 2000 ITA 
3. ABRAHAMSSON Hanna 2000 SWE 
4. LUKASHOVA Viktoriya 1999 RUS 
5. LOMTEVA Anastasiya 2001 RUS 
6. RICHTER Merle 2001 GER

Junior Men's 0.2 km Sprint F

1. GRIGORIEV Alexander 2000 RUS 
2. SHISHKIN Maxim 2001 RUS 
3. PROSKURIN Iliya 2000 RUS 
4. EKBERG Johan 2000 SWE 
5. KUZNETSOV Iliya 2000 RUS 
6. POLONSKIY Viktor 2000 RUS

_______________________________________________________________ 

Ladies' 0.2 km Sprint F

1. LETUCHEVA Olga 1995 RUS 
2. BOLZAN Lisa 1995 ITA 
3. PROCHAZKOVA Alena 1984 SVK 
4. LOCKNER Jackline 1994 SWE 
5. NIKOLAEVA Svetlana 1987 RUS 
6. GAVRILOVA Ulyana 1992 RUS

Men's 0.2 km Sprint F

1. VORONIN Dmitriy 1986 RUS 
2. BECCHIS Emanuele 1993 ITA 
3. YURIEV Anton 1994 RUS 
4. BERLANDA Alessio 1979 ITA 
5. BEZGIN Ilia 1995 RUS 
6. LYLOV Ivan 1998 RUS

_______________________________________________________________ 

Junior Ladies' 15 km Mass Start F

1. MORTAGNA Alba 2000 ITA  26:22.3
2. RICHTER Merle 2001 GER  +0.3
3. ABRAHAMSSON Hanna 2000 SWE  +1.6
4. BELOZEROVA Ekaterina 1999 RUS  +1.7
5. BECCHIS Chiara 1999 ITA  +3.5

Junior Men's 20 km Mass Start F

1. GRIGORIEV Alexander 2000 RUS  35:49.1
2. BUTTIRONI Angelo 1999 ITA  +0.7
3. MOCHALOV Konstantin 1999 RUS  +1.9
4. POLONSKIY Viktor 2000 RUS  +2.3
5. PROKOPIEV Matvey 2000 RUS  +2.6

_______________________________________________________________ 

Ladies' 15 km Mass Start F

1. GAVRILOVA Ulyana 1992 RUS  25:41.0
2. PROCHAZKOVA Alena 1984 SVK  +0.4
3. BOLZAN Lisa 1995 ITA  +0.5
3. LETUCHEVA Olga 1995 RUS  +0.5
5. MIKHAILOVA Olga 1981 RUS  +0.6

Men's 20 km Mass Start F

1. BEZGIN Ilia 1995 RUS  35:36.0
2. BECCHIS Francesco 1997 ITA  +2.8 67.18 
2. ANISIMOV Ivan 1987 RUS  +2.8 67.18 
4. SILFVER Erik 1990 SWE  +3.2 67.70 
4. BECCHIS Emanuele 1993 ITA  +3.2 67.70 
4. TANEL Matteo 1993 ITA  +3.2 67.70

Complete results HERE.