Finnish and Norwegian nationals: Results summary

Last weekend Finnish Taivalvaara and Alta in Norway hosted the second part of the national championships. Here, a summary of the results.

Taivalvaara, Finland

Ladies' Sprint 1 km C

1. NURMI Leena 1994 FIN
2. PARMAKOSKI Krista 1990 FIN
3. SAARINEN Aino-Kaisa 1979 FIN
4. NISKANEN Kerttu 1988 FIN
5. MATINTALO Johanna 1996 FIN
6. MONONEN Laura 1984

Full results HERE.

Men's Sprint 1 km C

1.LUUSUA Ari 1988 FIN
2. STRANDVALL Matias 1985 FIN
3. NISKANEN Iivo 1992 FIN
4. OJANSIVU Antti 1993 FIN
5.PENTSINEN Anssi 1986 FIN
6.KETELAE Toni

Full results HERE.

Ladies' 30 km Mass Start C

1.PARMAKOSKI Krista 1990 FIN 1:22:33.1 
2.NISKANEN Kerttu 1988 FIN +1:00.5 
3.MATINTALO Johanna 1996 FIN +2:08.9 
4.SAARINEN Aino-Kaisa 1979 FIN +2:59.4 
5.ROPONEN Riitta-Liisa 1978 FIN +3:49.9 
6. KYLLOENEN Anne 1987 FIN +4:29.4 
7.MONONEN Laura 1984 FIN +5:06.7 
8.SAAPUNKI Susanna 1992 FIN +6:13.1 
9.PIIPPO Eveliina 1998 FIN +6:31.2 
10.RAHKOLA Hennariikka 1992 FIN +7:27.8

Full results HERE.

Men's 50 km Mass Start C

1.NISKANEN Iivo 1992 FIN 2:13:18.3
2. KORPELA Heikki 1990 FIN +1:56.2 
3. LUUSUA Ari 1988 FIN +2:40.4 
4. HYVARINEN Perttu 1991 FIN +3:39.9 
5. NOUSIAINEN Ville 1983 FIN +4:10.7 
6. VUORINEN Lauri 1995 FIN +5:07.2 
7. PENTSINEN Anssi 1986 FIN +5:13.4 
8. IKONEN Joel 1994 FIN +5:56.6 
9.  STENBACK Janne 1989 FIN +6:25.0 
10. OJANSIVU Antti 1993 FIN +6:27.5

Full results HERE.

_____________________________________________________________

Alta, Norway

Ladies' 5 km C

1.BJOERGEN Marit 1980 NOR 00:13:16.5 
2. OESTBERG Ingvild Flugstad 1990 NOR +12.4��
3.HAGA Ragnhild 1991 NOR +23.5 
4. MURUD Thea Krokan 1994 NOR +31.2 
5.HARSEM Kathrine Rolsted 1989 NOR +32.8 
6. WENG Lotta Udnes 1996 NOR +36.1 
7.FALLA Maiken Caspersen 1990 NOR +38.6 
8.WENG Tiril Udnes 1996 NOR +43.4 
9.SVENDSEN Anna 1990 NOR +45.3 
10.KALVAA Anne Kjersti 1992 NOR +48.5

Full results HERE.

Men's 10 km C

1.ROETHE Sjur 1988 NOR 0:24:38.4 
2. GOLBERG Paal 1990 NOR +1.2 
3. SUNDBY Martin Johnsrud 1984 NOR +4.6 
4. KLAEBO Johannes Hoesflot 1996 NOR +21.4 
5. KRUEGER Simen Hegstad 1993 NOR +22.1 
6.STENSHAGEN Mattis 1996 NOR +24.5 
7.HOEL Johan 1994 NOR +25.2 
8.SKAR Sindre Bjoernestad 1992 NOR +28.4
9.RUNDGREEN Mathias 1991 NOR +31.7 
10.HOLUND Hans Christer 1989 NOR +32.5

Full results

HERE

.

Ladies' 30 km F

1.HAGA Ragnhild 1991 NOR 1:20:59.3 
2.BJOERGEN Marit 1980 NOR +31.2 
3.JACOBSEN Astrid Uhrenholdt 1987 NOR +1:44.0 
4.SLIND Silje Oeyre 1988 NOR +2:07.5 
5.OESTBERG Ingvild Flugstad 1990 NOR +2:19.7 
6.HARSEM Kathrine Rolsted 1989 NOR +2:39.9 
7.SLIND Kari Oeyre 1991 NOR +3:32.7 
8.JOHANSEN Marte Maehlum 1997 NOR +4:13.2 
9.WENG Tiril Udnes 1996 NOR +4:38.3 
10.FLETEN Emilie 1992 NOR +4:48.7

Full results HERE.

Men's 50 km F

1. ROETHE Sjur 1988 NOR 2:06:23.1 
2. HOLUND Hans Christer 1989 NOR +10.1 
3. FRORUD Espen Udjus 1991 NOR +1:30.1 
4. KRUEGER Simen Hegstad 1993 NOR +1:44.9 
5. HAGA Magne 1994 NOR +2:15.0 
6. SVEEN Simen Andreas 1988 NOR +2:28.6 
7. STOCK Daniel 1992 NOR +2:43.8 
8. TURTVEIT Vebjoern 1994 NOR +3:15.3 
9. TJELLE Johan 1994 NOR +3:19.2 
10. MUSGRAVE Andrew 1990 GBR +3:33.9

Full results HERE.