official results
Rank
Athlete
Nation
Time
FIS Points
1
JARVI Juha
FIN
2:03.77
17.52
2
TOFTHAGEN Kjetil
NOR
+0.81
22.62
3
UOTILA Sami
FIN
+1.00
23.82
4
JEVARD Ronny
NOR
+1.13
24.64
5
PALANDER Kalle
FIN
+1.21
25.15
6
BYLIN Ville
SWE
+1.34
25.96
7
STEEN Fredrik
NOR
+1.52
27.10
8
UOTILA Janne
FIN
+1.87
29.30
9
BERGENDAHL Charlie
SWE
+1.99
30.06
10
ABERSTEN Paer
SWE
+2.00
30.12
11
SOLBAKKEN Bjarne
NOR
+2.11
30.82
12
LENNE Jonas
SWE
+2.19
31.32
13
NAEAES Nicklas
SWE
+2.52
33.40
14
OLSSON Pierre
SWE
+2.87
35.61
15
ERIKSEN Stian Hauge
NOR
+3.04
36.68
16
OTTAR Aslak
NOR
+3.12
37.18
17
SOKNES Stein
NOR
+3.23
37.88
18
ESPING Fredrik
SWE
+3.31
38.38
19
RASMUSSEN Joachim
NOR
+3.67
40.65
20
HANSSON David
SWE
+3.75
41.15
21
DAVIK Martin
NOR
+4.04
42.98
22
VIK HANSEN Lars Birger
NOR
+4.46
45.63
23
EISERBECK Niko
GER
+4.51
45.94
24
KJOS Lars Ola
NOR
+4.62
46.64
25
STRAND Stein Kristian
NOR
+4.72
47.27
26
NAKAZAWA Akira
JPN
+4.76
47.52
27
SHURAVLIOV Grigori
RUS
+4.88
48.27
28
KONGSHOLM Niclas
SWE
+4.89
48.34
29
JEISTAD Stian
NOR
+4.97
48.84
30
ARNESEN Espen
NOR
+5.08
49.53
31
HJELSETH Karsten
NOR
+5.52
52.31
32
UTKIN Alexandr
RUS
+5.79
54.01
33
SUGROBOV Alexei
RUS
+6.08
55.84
34
FAGERHUS Kristian
NOR
+6.75
60.06
35
BREVIK Morten
NOR
+6.83
60.56
36
KANGAS Mattias
SWE
+6.97
61.44
37
ZAHROBSKY Petr
CZE
+7.62
65.54
38
BYSTROV Mikhael
RUS
+8.16
68.94
39
DAASVATN Andreas
NOR
+8.98
74.11
40
BRYNJOLFSSON Sveinn
ISL
+9.17
75.31
41
BJOERGVINSSON Bjoergvin
ISL
+9.20
75.50
42
HEIE Gregard
NOR
+9.27
75.94
43
NYSAETER Oeyvind
NOR
+9.70
78.65
44
SOLSRUD Atle
NOR
+11.39
89.30
45
MARKEGAARD Daniel
NOR
+11.43
89.55
46
ISTAD Svein Andreas
NOR
+13.02
99.57
47
STRISIK Yri
UKR
+13.43
102.16
48
SKRIABIN Nikolay
UKR
+13.71
103.92
49
FIEDLER Jan
CZE
+14.06
106.13
50
HALL Simon
GBR
+15.06
112.43
51
KRISTIANSEN Daniel
NOR
+15.10
112.68
52
HUSBY Anders
NOR
+15.27
113.75
53
LARSEN Marius Hagen
NOR
+15.79
117.03
54
FADNES Espen
NOR
+16.39
120.81
55
JACOBSEN Truls N
NOR
+18.20
132.22
56
AASTERUD Per Kristian
NOR
+29.48
203.30
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
ASPELIN Johan
SWE
BARKNES Brede
NOR
BJOERK Tobias
FIN
BROLENIUS Johan
SWE
DAMSTUEN Andreas
NOR
ENGELL Andreas
NOR
ERIKSSON Mattias Il
SWE
EVENSEN Henrik
NOR
FLAATEN Daniel
NOR
FLAGET Erlend
NOR
FOMITSCHEV Alexander
RUS
FOSSLAND Kai Are
NOR
FURSETH Knut Arne
NOR
GRINDE Christopher
NOR
HAMMARBERG Bo
SWE
HARDENBERG Arne
DEN
HEIKKALA Petri
FIN
JACOBSEN Trym Nordstrand
NOR
KARLSEN Truls Ove
NOR
KNIGHT Splinter
USA
KVAALE Eivind
NOR
LARSEN Christian
NOR
LARSSON Markus
SWE
LINDBLAD Bo
DEN
LOEVAAS Erik
NOR
MIDDELTON Lars
NOR
MOLTUDAL Stian Aam
NOR
MUELLER Johan
NOR
MYRSTAD Andreas
NOR
NIELSEN Rune
NOR
NILSEN Andreas
NOR
RAASTAD Olav
NOR
SANDE Trygve
NOR
SEBOR Richard
CZE
SEM Eirik
NOR
SJOEGREN Daniel
SWE
SPITEN Gard
NOR
WATN Stian
NOR
WOGSTED Lars Erik
NOR
WROLL EVENSEN Axel
NOR
Disqualified 1st run
Did not start 1st run