Obereggen (ITA)

European Cup
Men's Slalom
  •  
    1st Run:
     
    CET
  •  
    2nd Run:
     
    CET

OFFICIAL RESULTS

Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
MEILLARD Loic
1996
SUI
1:34.43
6.00
2
GRANGE Jean-Baptiste
1984
FRA
+0.19
7.45
3
YULE Daniel
1993
SUI
+0.33
8.52
4
HAUGEN Leif Kristian
1987
NOR
+0.65
10.96
5
NORDBOTTEN Jonathan
1989
NOR
+0.90
12.86
6
STRASSER Linus
1992
GER
+0.93
13.09
7
ZENHAEUSERN Ramon
1992
SUI
+1.16
14.84
8
FOSS-SOLEVAAG Sebastian
1991
NOR
+1.23
15.38
9
RODES Istok
1996
CRO
+1.28
15.76
10
SALA Tommaso
1995
ITA
+1.57
17.97
11
KRYZL Krystof
1986
CZE
+1.79
19.65
12
KUERNER Miha
1987
SLO
+1.81
19.80
13
HADALIN Stefan
1995
SLO
+1.95
20.87
14
ROCHAT Marc
1992
SUI
+2.04
21.55
15
SIMONET Sandro
1995
SUI
+2.36
23.99
16
DA VILLA Davide
1995
ITA
+2.44
24.60
17
VIDOVIC Matej
1993
CRO
+2.59
25.75
18
KELLEY Robby
1990
USA
+2.68
26.43
19
BALLERIN Andrea
1989
ITA
+2.73
26.82
20
POPOV Albert
1997
BUL
+2.77
27.12
21
LEITGEB Richard
1994
AUT
+2.81
27.43
22
RIZZO Maxime
1993
FRA
+3.83
35.20
23
GROSELJ Zan
1993
SLO
+4.02
36.65
24
JASICZEK Michal
1994
POL
+4.13
37.49
25
VON GRUENIGEN Noel
1995
SUI
+4.21
38.10
26
SCHMID Philipp
1986
GER
+4.34
39.09
27
NARITA Hideyuki
1993
JPN
+4.95
43.74
28
HENTTINEN Jens
1993
FIN
+4.98
43.97
29
ANKENY Michael
1991
USA
+5.00
44.12
30
SPIK Jakob
1994
SLO
+5.46
47.63
31
NAKAMURA Shun
1995
JPN
+5.47
47.71
32
GSTREIN Fabio
1997
AUT
+5.98
51.60
33
KONO Kyosuke
1991
JPN
+6.66
56.78
34
BONVIN Anthony
1994
SUI
+9.70
79.96
Did not finish 2nd run
Did not finish 1st run
LAGIER Jeremie
1998
FRA
 
WAKATSUKI Hayata
1999
JPN
 
BRONDEX Alexis
1996
FRA
 
SENCAR Dusan
1996
SLO
 
RAUCHFUSS Julian
1994
GER
 
VERBEKE Tom
1997
BEL
 
PUENTE TASIAS Alejandro
1994
ESP
 
NIEDERBERGER Bernhard
1993
SUI
 
SQUASSINO Andrea
1995
ITA
 
WINKELHORST Steffan
1992
NED
 
KOYAMA Yohei
1998
JPN
 
FAVROT Thibaut
1994
FRA
 
ALLIOT LUGAZ Baptiste
1995
FRA
 
HOFER Alex
1994
ITA
 
CASTELLON Rudy
1994
FRA
 
ROTA Nicola
1989
ITA
 
ROENNGREN Mattias
1993
SWE
 
MENEGALLI Nicolo
1994
ITA
 
TREMMEL Anton
1994
GER
 
DEL CAMPO Juan
1994
ESP
 
TESTA Andrea
1991
ITA
 
GUILLOT Victor
1996
FRA
 
ZINGERLE Hannes
1995
ITA
 
EIDE Peder Dahlum
1994
NOR
 
NOEL Clement
1997
FRA
 
LUNDBAECK Gustav
1993
SWE
 
RUELAND Simon
1997
AUT
 
KOLEGA Elias
1996
CRO
 
ENGVOLL Morten
1992
NOR
 
CASSMAN Anthon
1993
SWE
 
VACCARI Hans
1996
ITA
 
HETTEGGER Thomas
1994
AUT
 
JAKOBSEN Kristoffer
1994
SWE
 
PHILP Trevor
1992
CAN
 
GASTALDI Sebastiano
1991
ARG
 
READ Erik
1991
CAN
 
YUASA Naoki
1983
JPN
 
RASCHNER Dominik
1994
AUT
 
HOLZMANN Sebastian
1993
GER
 
MONSEN Marcus
1995
NOR
 
LUITZ Stefan
1992
GER
 
GINI Marc
1984
SUI
 
Disqualified 1st run
Did not start 1st run