Are (SWE)

FIS Junior World Ski Championships
Men's Slalom
  •  
    1st Run:
     
    CET
  •  
    2nd Run:
     
    CET

OFFICIAL RESULTS

Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
PERTL Adrian
1996
AUT
1:37.64
6.19
2
BRUDEVOLL Bjoern
1997
NOR
+0.16
7.37
3
EFIMOV Simon
1996
RUS
+0.62
10.76
4
VINATZER Alex
1999
ITA
+0.67
11.13
5
MEISEN Adrian
1997
GER
+0.92
12.97
6
VACCARI Hans
1996
ITA
+1.01
13.64
7
MANKINEN Miikka
1997
FIN
+1.12
14.45
8
POPOV Albert
1997
BUL
+1.22
15.19
9
KOLEGA Elias
1996
CRO
+1.26
15.48
10
RUELAND Simon
1997
AUT
+1.62
18.14
11
STEFFEY George
1997
USA
+1.74
19.02
12
DICK Lukas
1996
GER
+2.15
22.04
13
MOSCHINI Lorenzo
1997
ITA
+2.16
22.12
14
FOURNIER Simon
1997
CAN
+2.17
22.19
15
HAUGAN Timon
1996
NOR
+2.27
22.93
16
PHILP Huston
1997
CAN
+2.38
23.74
17
KATO Seigo
1998
JPN
+2.50
24.63
18
ALEKHIN Nikita
1998
RUS
+2.64
25.66
19
ZLATKOV Kamen
1997
BUL
+2.93
27.80
20
ALPHAND Sam
1997
FRA
+2.94
27.87
21
JASICZEK Jedrzej
1997
POL
+3.00
28.31
22
SEYMOUR Jett
1998
USA
+3.46
31.70
23
GEDRA Zaks
1998
LAT
+3.79
34.14
24
NEF Tanguy
1996
SUI
+3.86
34.65
25
MATSUMOTO Tatsuki
1996
JPN
+4.02
35.83
26
MILLER Andrew
1998
USA
+4.91
42.40
27
WAKATSUKI Hayata
1999
JPN
+7.50
61.50
28
PLATTER Filip
1997
SWE
+9.10
73.29
29
DICKSON SOMMERS Rodolfo Roberto
1997
MEX
+9.29
74.69
29
DRILLER Garret
1996
USA
+9.29
74.69
31
TINLAND Leonardo
1997
BEL
+9.92
79.34
32
GUDMUNDSSON Jon Gunnar
1998
ISL
+11.47
90.77
33
COULL Harrison
1997
AUS
+12.07
95.19
34
BEGINO Juan Cruz
2000
ARG
+12.16
95.86
35
ZAVECKAS Rokas
1996
LTU
+14.12
110.31
36
GUDMUNDSSON Bjorn Asgeir
1998
ISL
+19.78
152.05
37
CASTERMANS Max
1998
LUX
+22.95
175.42
38
HO Ping-Jui
1998
TPE
+30.14
228.44
39
MILLER Asa
2000
PHI
+37.43
282.20
40
MOUNLA Tarek
2000
LBN
+43.33
325.71
41
KANWAR Alwyn
1997
IND
+1:09.41
518.02
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
SATKEYEV Islam
1999
KAZ
CHAND Anil
1997
IND
ARNOUK Cezar
2000
LBN
CHRABIEH Edwin
1999
LBN
PETRUK Nazariy
2000
UKR
SYSSOYEV Danil
1999
KAZ
PEDERSEN Jonas Barslund
1998
DEN
FLAHERTY Charles
2000
PUR
TSIBELENKO Levko
1996
UKR
STAUNSAGER Mark Holme
1998
DEN
REILLY Garreth
1999
IRL
KUCHIN Zakhar
1997
KAZ
LOEFFEN-GALLAGHER Ben
1997
NZL
OSCH Matthieu
1999
LUX
LEON Diego
1999
CHI
KOSIK Tomas
2000
SVK
VITIELLO Juan Jose
1996
ARG
GRAVIER Balthazar
1999
ARG
LAHAYE Eric
1999
BEL
KARPUSHYN Mykhailo
1998
UKR
KATRENIC Henrich
1998
SVK
PIROZZI Roberto
1999
CHI
SKOREPA Jan
1996
CZE
LUIK Juhan
1997
EST
VON APPEN Sven
1997
CHI
HORWITZ Kai
1998
CHI
REVUCKY Samuel
1999
SVK
FOREJTEK Filip
1997
CZE
PYJAS Pawel
1999
POL
BENC Patrik
1997
CZE
FALGOUX Remy
1996
FRA
MAES Sam
1998
BEL
HABDAS Piotr
1998
POL
ORTEGA Albert
1998
ESP
GRAHN Guilherme
1997
BRA
SPARR Maurus
1998
SUI
CASSMAN Oscar
1998
SWE
DVORNIK Jaka
1997
SLO
MUHLEN-SCHULTE Louis
1998
AUS
MAJOR Billy
1996
GBR
KAVCIC Jani
1996
SLO
RADAMUS River
1998
USA
SENCAR Dusan
1996
SLO
POTH Robert
1997
GBR
GARAY Aingeru
1998
ESP
SPILAR Zan
1997
SLO
MULLIGAN Sam
1997
CAN
ORTEGA Ricard
1996
ESP
BIRKNER DE MIGUEL Tomas
1997
ARG
VOELLO Gustav Rosberg
1999
NOR
KRALJ Zan
1997
SLO
TAKKI Teddy
1996
FIN
ARVIDSSON Erik
1996
USA
KLUFTS Evan
1997
FRA
VERBEKE Tom
1997
BEL
JOCHER Simon
1996
GER
MAKELA Eetu
1998
FIN
GRYM Hannes
1996
SWE
RIABITCA Konstantin
1997
RUS
READ Jeffrey
1997
CAN
NIHTILA Niklas
1996
FIN
BRUNEAU-BOUCHARD William
1996
CAN
VENNERSTROEM Filip
1998
SWE
GORI Francesco
1997
ITA
LINDSTOEL Joachim Jagge
1997
NOR
HANDOLIN Juho
1997
FIN
SOLHEIM Fabian Wilkens
1996
NOR
SOLHEIM Aage
1996
NOR
HEGELE Georg
1996
GER
GUILLOT Victor
1996
FRA
MEISEN Bastian
1996
GER
HACKER Pirmin
1996
AUT
BISSIG Semyel
1998
SUI
HAASER Raphael
1997
AUT
GRAF Mathias
1996
AUT
CRAWFORD James
1997
CAN
NOEL Clement
1997
FRA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run