Davos (SUI)

FIS Junior World Ski Championships
Men's Alpine combined
  •  
    1st Run:
     
    CET
  •  
    2nd Run:
     
    CET

OFFICIAL RESULTS

Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
ODERMATT Marco
1997
SUI
2:01.77
23.69
2
BISSIG Semyel
1998
SUI
+0.25
26.05
3
HAASER Raphael
1997
AUT
+0.90
32.19
4
TRANINGER Manuel
1998
AUT
+1.47
37.57
5
ITEN Matthias
1999
SUI
+1.64
39.18
6
BOISSET Arnaud
1998
SUI
+1.91
41.73
7
OPETNIK Moritz
1998
AUT
+2.22
44.66
8
RADAMUS River
1998
USA
+2.23
44.75
9
CANINS Matteo
1998
ITA
+2.91
51.17
10
VENNERSTROEM Filip
1998
SWE
+3.36
55.42
11
LINDSTOEL Joachim Jagge
1997
NOR
+3.48
56.56
12
GRAMMEL Anton
1998
GER
+3.87
60.24
13
ALEXANDER Cameron
1997
CAN
+4.03
61.75
13
MARKO Moritz
1997
AUT
+4.03
61.75
15
SANDERBERG Olav Engelhardt
1997
NOR
+4.81
69.12
16
MCGRATH Atle Lie
2000
NOR
+4.87
69.68
17
READ Jeffrey
1997
CAN
+5.07
71.57
18
FOURNIER Simon
1997
CAN
+5.09
71.76
19
PFOEDERL Nikolaus
1998
GER
+5.33
74.03
20
NIKIC Leon
1999
CRO
+5.40
74.69
21
NAPOTNIK Jan
1997
SLO
+5.79
78.37
22
WINTERS Luke
1997
USA
+6.23
82.53
23
PIIRAINEN Joona
1998
FIN
+6.36
83.75
24
BOZIC Borut
2000
SLO
+6.51
85.17
25
GARAY Aingeru
1998
ESP
+6.57
85.74
26
COTTINEAU Vito
1997
FRA
+7.55
94.99
27
RICHARDS Ben
2000
NZL
+8.21
101.23
28
INNES Iain
1998
GBR
+8.26
101.70
29
MULLIGAN Sam
1997
CAN
+8.67
105.57
30
STEFFEY George
1997
USA
+9.13
109.91
31
LUIK Juhan
1997
EST
+9.31
111.61
32
LAHAYE Eric
1999
BEL
+10.88
126.44
33
KARPUSHYN Mykhailo
1998
UKR
+13.99
155.81
34
MONSEN Zack
1997
SWE
+14.28
158.55
35
CHERTSIN Uladzislau
1998
BLR
+14.94
164.78
36
ROMAN Zachary
2000
IRL
+17.34
187.45
37
ZVERNIK Vlad
1998
BLR
+18.06
194.25
38
STARAZHENKA Dzmitry
2000
BLR
+20.58
218.05
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
MANTSIOS Vasileios
1998
GRE
LEON Diego
1999
CHI
ADAMS Jack
1998
AUS
HOLSCHER Diego
2001
CHI
BRAATHEN Lucas
2000
NOR
TZIOVAS Nikolaos
1997
GRE
RIABITCA Konstantin
1997
RUS
VORONOV Aleksandr
1997
RUS
OVCHINNIKOV Aleksey
1997
RUS
OUVIN Jan
1999
CZE
NEGOMIR Kyle
1998
USA
VORRE Marcus
1998
DEN
BRAENDHOLM Jesper
1999
SWE
HEDSTROEM Tobias
1998
SWE
ALEKHIN Nikita
1998
RUS
REVUCKY Samuel
1999
SVK
MICHALIK Michal
2000
POL
TORVINEN Turo
2000
FIN
VINATZER Alex
1999
ITA
VOELLO Gustav Rosberg
1999
NOR
PYJAS Pawel
1999
POL
PLATTER Filip
1997
SWE
STRAKA Jan
1997
CZE
ORTEGA Albert
1998
ESP
MUHLEN-SCHULTE Louis
1998
AUS
KANKKUNEN Sampo
1998
FIN
SPILAR Zan
1997
SLO
KRUPKA Jimmy
1998
USA
SUNDIN Olle
1997
SWE
KLUFTS Evan
1997
FRA
FIVEL Sacha
1998
FRA
BENC Patrik
1997
CZE
HIMMELSBACH Fabian
1999
GER
HORWITZ Kai
1998
CHI
RUPNIK Matevz
1997
SLO
SZOLLOS Barnabas
1998
ISR
MEISEN Adrian
1997
GER
CANZIO Pietro
1998
ITA
SEGER Riley
1997
CAN
VON APPEN Sven
1997
CHI
ROESTI Lars
1998
SUI
ALPHAND Sam
1997
FRA
TANNER Luca
1997
AUT
FOREJTEK Filip
1997
CZE
ZABYSTRAN Jan
1998
CZE
VUKELIC William
1998
CRO
Disqualified 1st run
Did not start 1st run