Gaellivare (SWE)

World Cup
Men's Rel 4x7.5 km M
  •  
    1st Run:
     
    CET

OFFICIAL RESULTS

Rank
Name
Year
Nation
Tot. Time
1
NORWAY I
NOR
1:01:59.3
ROENNING Eldar
1982
SUNDBY Martin Johnsrud
1984
ROETHE Sjur
1988
NORTHUG Petter jr.
1986
2
SWEDEN I
SWE
+6.4
JOENSSON Emil
1985
OLSSON Johan
1980
RICHARDSSON Daniel
1982
HELLNER Marcus
1985
3
RUSSIA I
RUS
+7.2
BELOV Evgeniy
1990
VYLEGZHANIN Maxim
1982
LEGKOV Alexander
1983
CHERNOUSOV Ilia
1986
4
SWITZERLAND
SUI
+8.2
PERL Curdin
1984
COLOGNA Dario
1986
FISCHER Remo
1981
FURGER Roman
1990
5
CANADA
CAN
+8.9
VALJAS Len
1988
KERSHAW Devon
1982
BABIKOV Ivan
1980
HARVEY Alex
1988
6
GERMANY
GER
+11.5
FILBRICH Jens
1979
TEICHMANN Axel
1979
TSCHARNKE Tim
1989
DOTZLER Hannes
1990
7
ITALY
ITA
+33.4
MORIGGL Thomas
1981
DI CENTA Giorgio
1972
CLARA Roland
1982
HOFER David
1983
8
FRANCE
FRA
+38.4
GAILLARD Jean Marc
1980
MANIFICAT Maurice
1986
PERRILLAT BOITEUX Ivan
1985
POIRRIER Bastien
1988
9
KAZAKHSTAN I
KAZ
+52.1
VOLOTKA Denis
1985
POLTORANIN Alexey
1987
CHEBOTKO Nikolay
1982
STAROSTIN Mark
1990
10
FINLAND I
FIN
+56.4
LEHTONEN Lari
1987
JAUHOJAERVI Sami
1981
HEIKKINEN Matti
1983
NOUSIAINEN Ville
1983
11
NORWAY II
NOR
+1:01.6
DAHL John Kristian
1981
ELIASSEN Petter
1985
KROGH Finn Haagen
1990
GLOEERSEN Anders
1986
12
RUSSIA II
RUS
+1:18.6
GLAVATSKIKH Konstantin
1985
JAPAROV Dmitriy
1986
TURYSHEV Sergey
1985
MORILOV Nikolay
1986
13
CZECH REPUBLIC
CZE
+1:24.0
MAGAL Jiri
1977
BAUER Lukas
1977
RAZYM Ales
1986
HORYNA Ondrej
1987
14
SWEDEN II
SWE
+1:31.5
NELSON Lars
1985
ERIKSSON Jens
1987
JOHANSSON Martin
1984
HALFVARSSON Calle
1989
15
UNITED STATES OF AMERICA
USA
+1:32.5
NEWELL Andrew
1983
HOFFMAN Noah
1989
ELLIOTT Tad
1988
FREEMAN Kris
1980
16
SWEDEN III
SWE
+2:13.0
JONSSON Fredrik
1990
SOEDERGREN Anders
1977
JONSSON Anders
1987
OTTOSSON Markus
1986
17
FINLAND II
FIN
+2:40.1
COLLIANDER Niklas
1985
NISKANEN Iivo
1992
VARIS Kari
1983
SIMULA Jussi
1985
18
SWEDEN IV
SWE
+2:55.0
QUICKLUND Carl
1992
LINDBLAD Anton
1990
NORBERG Mikael
1988
SVANEBO Anders
1984
19
UKRAINE
UKR
+3:14.0
SHTUN Vitaliy
1986
BILOSYUK Myroslav
1985
SHVIDKIY Oleksiy
1986
PEREKHODA Ruslan
1987
20
KAZAKHSTAN II
KAZ
+3:17.4
CHEREPANOV Sergey
1986
AKHMADIYEV Yerdos
1985
MATVIYENKO Gennadiy
1988
KOSHEVOY Yevgeniy
1984
21
ESTONIA
EST
+4:07.5
RANKEL Raido
1990
TAMMJARV Karel
1989
REHEMAA Aivar
1982
VAHTRA Eeri
1988
22
BELARUS
BLR
 
VORANAU Aliaksandr
1990
DOLIDOVICH Sergei
1973
LASUTKIN Alexander
1983
SEMENOV Michail
1986
23
SPAIN
ESP
 
VILARRUBLA Vicenc
1981
ROJO Imanol
1990
GUTIERREZ Javier
1985
ROJO Ioseba
1988