official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
OOSTERBAAN Rogier
1978
NED
1:44.42
22.82
2
ULIANOV Dmitrij
1983
RUS
+2.00
33.74
3
TREJBAL Filip
1985
CZE
+2.09
34.23
4
MEYSEL Philipp
1984
GER
+4.25
46.02
5
HIMMELSBACH Raphael
1983
GER
+4.37
46.67
6
WAGNER Andrew
1985
USA
+4.82
49.13
7
KANTOLA Petteri
1986
FIN
+5.91
55.08
8
BRANDLHUBER Martin
1978
GER
+5.96
55.35
9
BABUSIAK Jaroslav
1984
SVK
+6.34
57.43
10
KASPER Tomas
1985
CZE
+6.57
58.68
11
RUETTIGER Steffen
1983
GER
+6.65
59.12
12
ROHR Bernard
1984
SUI
+6.76
59.72
13
SCHMID Stephan
1986
GER
+7.10
61.58
14
TELLING Marc
1984
GBR
+7.30
62.67
15
BECHER Sepp
1982
GER
+7.88
65.83
16
JOHNSON Austin
1987
USA
+7.94
66.16
17
FERSTL Michael
1985
GER
+8.80
70.86
18
PETRY Pete
1980
USA
+9.13
72.66
19
TAKAHASHI Tomohide
1983
JPN
+9.28
73.48
20
STICKL Simon
1987
GER
+11.12
83.52
21
STROJAN Matej
1988
SLO
+11.41
85.10
22
STUERMER Bastian
1988
GER
+12.39
90.45
23
MCNEILL Jason
1980
USA
+12.90
93.24
24
DEBELJAK Jan
1988
SLO
+13.01
93.84
25
NIGG Andreas
1985
LIE
+14.56
102.30
26
KINNER Christopher
1988
USA
+14.67
102.90
27
SCHIRMER Martin
1987
GER
+14.74
103.28
28
FERSTL Pepi
1988
GER
+14.91
104.21
29
KRDZIC Aljosa
1988
SLO
+15.33
106.50
30
HREN Benjamin
1988
SLO
+15.78
108.96
31
LUTHRINGER Tyler
1988
USA
+16.25
111.52
32
BRUCE Jas
1986
GBR
+16.29
111.74
33
KIC Richard
1987
SVK
+16.48
112.78
34
HEPPEL Sebastian
1987
GER
+17.57
118.73
35
BENNETT James
1986
GBR
+17.65
119.17
36
AUDERER Patrick
1983
AUS
+18.29
122.66
37
RATZESBERGER Tobias
1987
GER
+19.19
127.57
38
GEBERT Marcel
1986
LIE
+19.33
128.34
39
RODRIGUES Timo
1988
GER
+19.80
130.90
40
WEIDLICH Rene
1987
GER
+20.06
132.32
41
SIMMERL Markus
1987
GER
+20.55
135.00
42
SAKAGUCHI Shun
1987
JPN
+20.63
135.43
43
MARCHL Florian
1987
GER
+22.71
146.79
44
KIND Samuel
1988
LIE
+27.61
173.54
Did not finish 2nd run
FUESS Hansjoerg
1988
GER
INABA Hiroki
1987
JPN
WEYERER Sepp
1988
GER
CRAWFORD Douglas
1987
GBR
STOCKKAMP Maximilian
1988
GER
MORTON Kenneth
1986
GBR
STAMMEL Christoph
1987
GER
WITZMANN Klaus-Hermann
1984
GER
BERKTOLD Roman
1987
GER
FISCHER Thomas
1986
GER
BUB Florian
1987
GER
RIET VAN DER Niels
1985
NED
AJIKI Masaharu
1980
JPN
FISCHER Daniel
1985
GER
SAARENKYLAE Santtu
1984
FIN
VIRRANNIEMI Eetu
1986
FIN
ULMER Jan-Florian
1985
GER
QUARTEL, DE Alwin
1983
NED
HEMETSBERGER Stefan
1985
AUT
RAETZE Roman
1984
GER
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
HAUFF Philipp
1988
GER
RUINER Dominik
1988
GER
SOLLACHER Thomas
1987
GER
VUKOVIC Ivan
1986
JUG
GOLLINGER Guido
1987
GER
GRITSCH Saschka
1984
HUN
PASCHKE Simon
1988
GER
DEL SOL Samuel
1988
CHI
ZEPNIK Philipp
1988
GER
GULBERGS Niks
1985
LAT
MUEHLBAUER Martin
1987
GER
WHITE Duncan
1984
GBR
LINTON Corey
1988
USA
FRASCELLA William
1988
USA
BAUER Guenther
1982
AUT
GEIGER Christian
1988
AUS
KRUG Christoph
1987
GER
MADER Peter
1987
GER
PAUNKOVIC Aleksandar
1986
JUG
BERGER Robert
1986
AUT
STRODL Andreas
1987
GER
ROOIJ, VAN Roy
1985
NED
TREMMEL Markus
1986
GER
HASENKNOPF Hans
1987
GER
INAUEN Alois
1987
SUI
ROOIJ, VAN Joery
1986
NED
WAGNER Sebastian
1987
GER
KASPER Robin
1986
CZE
KELLER Sebastian
1985
GER
PONGRITZ Rene
1986
AUT
BRUNNER Manuel
1981
GRN
KATAGIRI Kensaku
1984
JPN
BUIS Berry
1983
NED
DENGLER Martin
1984
GER
STEHLE Dominik
1986
GER
MAGDOLEN Richard
1983
SVK
SAVOLAINEN Mikko
1984
FIN
HERMANN Samuel
1983
LIE
WAGNER Hannes
1986
GER
SCOTT Eric D
1980
USA
KONOVALOV Anton
1985
RUS
MEIER-MEITINGER Max
1983
GER
ZAKOURIL Borek
1976
CZE
SANDELL Marcus
1987
FIN
Disqualified 1st run
Did not start 1st run