official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
ROMAR Andreas
1989
FIN
1:31.87
22.04
2
RAJALA Jukka
1982
FIN
+0.13
22.90
3
ENOCSON Calle
1984
SWE
+0.50
25.36
4
KIRKEFJORD Goeran
1990
NOR
+0.53
25.56
5
STEEN John Reidar
1988
NOR
+0.56
25.76
6
KASAKOV Ivan
1982
RUS
+0.78
27.22
7
RASANEN Joonas
1989
FIN
+1.20
30.01
8
HOEEGH Anders
1982
NOR
+1.26
30.41
9
CHAADAYEV Alexey
1986
RUS
+1.35
31.00
10
KARJALAINEN Joonas
1990
FIN
+1.67
33.13
11
LESKINEN Roope
1990
FIN
+2.02
35.45
12
STEFFENSEN Tobias
1987
SWE
+2.24
36.91
13
FALKUM-HANSEN Halfdan
1986
NOR
+2.36
37.71
14
NIEMI Arto
1989
FIN
+3.19
43.22
15
SCHAEUFELE Andreas
1990
SWE
+3.72
46.74
16
MAGNUSSON Anton
1989
SWE
+4.14
49.53
17
HARJU Arttu
1992
FIN
+5.02
55.37
18
HARALDSEN Oeyvind
1989
NOR
+5.20
56.57
19
MUSTONEN Antti
1990
FIN
+5.74
60.15
20
SJOEDIN Sebastian
1991
SWE
+6.35
64.20
21
KOLLENBORG Christoper
1988
NOR
+6.80
67.19
22
KAAHRE Rickard
1991
SWE
+7.38
71.04
23
STEDING Daniel
1992
SWE
+7.74
73.43
24
OPSHAUG Morten
1987
NOR
+8.45
78.15
25
INKILA Antti
1990
FIN
+9.96
88.17
26
PELTOPERA Janne
1991
FIN
+10.18
89.63
27
PUTTONEN Paavo
1992
FIN
+10.38
90.96
28
STARK Joonas
1992
FIN
+12.35
104.04
29
NAAMANKA Iiro
1991
FIN
+13.09
108.96
30
BRUNVOLL Stian
1992
NOR
+14.10
115.66
31
MARKSS Svens
1991
LAT
+14.41
117.72
32
NOTZ Cedric
1974
AZE
+16.68
132.79
33
LUUKKONEN Miika
1992
FIN
+19.32
150.32
Did not finish 2nd run
SANNEBJOERK Ola
1989
SWE
KAARBOE Per Christian
1991
NOR
LAAKSO Dennis
1990
FIN
KONSTANTINOV Andrey
1990
RUS
KAMMONEN Konsta
1991
FIN
NOVOGILOV Timofei
1988
RUS
OPSHAUG Marius
1989
NOR
JAKOBSSON Daniel
1989
SWE
YLI-PELKONEN Oskari
1988
FIN
STENBAK Michael
1990
NOR
HIETANEN Kasper
1991
FIN
DAHL Kalle
1991
FIN
DANILOCHKIN Yuri
1991
RUS
ARO Anton
1989
FIN
SCHASTNIH Alexander
1988
RUS
PIIROINEN Marko
1988
FIN
KAUNISVAARA Johannes
1990
FIN
HALSEN Stian
1988
NOR
PENTTINEN Juho-Pekka
1991
FIN
LEINONEN Mikko
1986
FIN
RINGBRANT Jacob
1989
SWE
OEHAGEN Johan
1987
SWE
Did not finish 1st run
SALOKANGAS Joona
1991
FIN
RASTAS Henri
1988
FIN
SAARINEN Viljami
1988
FIN
KOSKI Max
1992
FIN
HAMALAINEN Ville
1991
FIN
LINDSTROEM Jesper
1991
SWE
STICKO Victor
1991
SWE
AGREN Tom
1991
FIN
HALME Teemu
1992
FIN
ANDREEVSKIJ Alexei
1992
RUS
TOIVONEN Aleksi
1991
FIN
OEVERAAS Sondre
1989
NOR
THERMAN Albert
1991
FIN
OPRJA Deyvid
1982
EST
SAARINEN Otso
1991
FIN
UTRIAINEN Olli
1990
FIN
AALTO Simo-Petteri
1990
FIN
BRAUTI Robin
1991
NOR
OLAMO Tuomas
1990
FIN
IVANOV Mikhail
1984
RUS
NAUMANEN Mikko
1988
FIN
NIEMI Daniel
1990
FIN
HARMANEN Niko
1988
FIN
PELLINEN Jouni
1983
FIN
STAURSET Bjoern Tore
1988
NOR
PLONER Alexander
1978
ITA
SANDELL Marcus
1987
FIN
SOEDERBERG Fredrik
1986
SWE
Disqualified 1st run
Did not start 1st run