official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
HIRSCHER Marcel
1989
AUT
1:51.84
0.00
2
NEUREUTHER Felix
1984
GER
+0.29
1.58
3
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
+0.48
2.62
4
DEVILLE Cristian
1981
ITA
+0.83
4.53
5
MYHRER Andre
1983
SWE
+1.88
10.25
6
MISSILLIER Steve
1984
FRA
+1.95
10.64
7
HARGIN Mattias
1985
SWE
+2.25
12.27
8
MOELGG Manfred
1982
ITA
+2.26
12.33
9
BYGGMARK Jens
1985
SWE
+2.27
12.38
10
GROSS Stefano
1986
ITA
+2.37
12.93
11
VALENCIC Mitja
1978
SLO
+2.41
13.14
12
BAECK Axel
1987
SWE
+2.46
13.42
13
THALER Patrick
1978
ITA
+2.49
13.58
14
JANYK Michael
1982
CAN
+3.00
16.36
14
LIGETY Ted
1984
USA
+3.00
16.36
16
MYHRE Lars Elton
1984
NOR
+3.08
16.80
17
PINTURAULT Alexis
1991
FRA
+3.10
16.91
18
LARSSON Markus
1979
SWE
+3.24
17.67
19
SCHMIDIGER Reto
1992
SUI
+3.38
18.44
19
RAICH Benjamin
1978
AUT
+3.38
18.44
19
PRANGER Manfred
1978
AUT
+3.38
18.44
22
YUASA Naoki
1983
JPN
+3.52
19.20
23
RAZZOLI Giuliano
1984
ITA
+3.57
19.47
24
SPENCE Brad
1984
CAN
+3.61
19.69
25
KASPER Nolan
1989
USA
+3.71
20.24
26
DREIER Christoph
1981
AUT
+3.78
20.62
27
HERBST Reinfried
1978
AUT
+4.42
24.11
Did not finish 2nd run
Did not qualify for 2nd run
LAIKERT Igor
1991
BIH
RISTEVSKI Antonio
1989
MKD
BRIGOVIC Sebastian
1992
CRO
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
RYDING David
1986
GBR
VAJDIC Bernard
1980
SLO
TUMLER Marco
1988
SUI
ZAMPA Adam
1990
SVK
SAMSAL Dalibor
1985
CRO
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
LINDH Calle
1990
SWE
SASAKI Akira
1981
JPN
DIGRUBER Marc
1988
AUT
ANKENY Michael
1991
USA
BECHTER Patrick
1982
AUT
MERMILLOD BLONDIN Thomas
1984
FRA
SCHMID Philipp
1986
GER
SKUBE Matic
1988
SLO
KRYZL Krystof
1986
CZE
MUFFAT JEANDET Victor
1989
FRA
HAUGEN Leif Kristian
1987
NOR
BIGGS Patrick
1982
CAN
WHITE Trevor
1984
CAN
GREGORAK Will
1990
USA
TREJBAL Filip
1985
CZE
KHOROSHILOV Alexander
1984
RUS
STUTZ Paul
1983
CAN
GRANSTROM Colby
1990
USA
JANSRUD Kjetil
1985
NOR
Did not finish 1st run
BRACHNER Patrick
1992
AZE
ALAERTS Kai
1989
BEL
GEORGIEV Georgi
1987
BUL
VRABLIK Martin
1982
CZE
MAYTAKOV Sergei
1990
RUS
READ Erik
1991
CAN
THOULE Nicolas
1990
FRA
PLACE Francois
1989
FRA
NANI Roberto
1988
ITA
JOHANSEN Truls
1989
NOR
LUITZ Stefan
1992
GER
BERTHOD Marc
1983
SUI
HOERL Wolfgang
1983
AUT
SCHOENFELDER Rainer
1977
AUT
TISSOT Maxime
1986
FRA
GRANGE Jean-Baptiste
1984
FRA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run