official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
LYSDAHL Espen
1990
NOR
1:34.70
13.04
2
RASANEN Joonas
1989
FIN
+0.24
14.61
3
ACOSTA Christopher
1990
USA
+1.19
20.83
4
SANDVIK Eian
1989
NOR
+1.35
21.88
5
NARVESTAD Nikolai Tornoe
1992
NOR
+1.36
21.94
6
MILLER Mark
1990
USA
+1.38
22.07
7
HIETANEN Kasper
1991
FIN
+1.61
23.58
7
MCDONALD Fletcher
1989
USA
+1.61
23.58
9
ADDE Andreas
1988
NOR
+1.66
23.91
10
MARNO Max
1991
USA
+1.68
24.04
11
PENTTINEN Juho-Pekka
1991
FIN
+1.72
24.30
12
RADFORD Michael
1991
USA
+1.92
25.61
13
SHIFFRIN Taylor
1992
USA
+1.99
26.07
14
SNOW Scott
1993
USA
+2.02
26.26
15
JAMPOLSKY Grant
1989
USA
+2.05
26.46
16
TROW Andy
1991
CAN
+2.12
26.92
17
HAUG Andreas Willumsen
1989
NOR
+2.28
27.97
18
COHEE Nick
1988
USA
+2.46
29.15
19
MCDONALD Conor
1993
USA
+2.51
29.47
20
SENONER David
1992
ITA
+2.70
30.72
21
MACKIE Michael
1989
CAN
+2.77
31.18
22
LAIDLAW Luke
1992
AUS
+2.79
31.31
23
REYNOLDS Charlie
1989
USA
+2.88
31.90
24
RUUD Simon
1991
NOR
+2.89
31.96
25
RICOU Luca
1990
ARG
+3.38
35.17
26
BANSMER Michael
1989
USA
+3.53
36.15
27
PLYHR Marcus
1988
SWE
+3.97
39.03
28
FAVRE Arnaud
1987
FRA
+4.15
40.21
29
JAGOT Benoit
1991
FRA
+4.25
40.86
30
HERZOG David
1992
AUT
+4.29
41.13
31
HARMANEN Niko
1988
FIN
+4.41
41.91
32
MCCONNELL Ryan
1991
USA
+5.26
47.48
33
SMITH Cameron
1992
USA
+5.27
47.54
34
MONSEN Sam
1992
SWE
+5.36
48.13
35
OLOFSSON Jonas
1992
SWE
+5.64
49.97
36
READ Kevyn
1993
CAN
+6.00
52.32
37
LEEVER Alex
1995
USA
+6.05
52.65
38
OWSLEY David
1991
USA
+6.24
53.89
38
SCHINDLER James
1991
USA
+6.24
53.89
40
ERIKSSON Ricko
1989
SWE
+6.35
54.61
41
HAYES Colin
1994
USA
+6.42
55.07
42
WILSON Kenny
1994
USA
+8.31
67.45
43
BURTON Andrew
1994
USA
+9.92
77.99
44
FAKE Hayden
1995
USA
+11.04
85.32
45
WILSON Ryan
1987
USA
+11.65
89.31
46
WEINGARTNER Tommy
1995
USA
+15.83
116.68
47
BENNETT Bob
1967
USA
+21.12
151.31
48
FLOWERS Kitt
1991
USA
+26.37
185.68
49
CUTLER Will
1992
USA
+28.82
201.72
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
POWELL Robert
1995
USA
ELKUS Henry
1995
USA
FOX Dylan
1994
USA
NAGLER Austin
1994
USA
UNICUME Cody
1991
USA
CARDAMONE Devon
1995
USA
MITCHELL Nicholas
1995
USA
FOWLER Danny
1993
USA
BLACK Graham
1993
USA
JAZBEC Jaka
1992
SLO
HRIBAR Timotej
1990
SLO
LAMB Max
1990
USA
GUNNARSSON Henrik
1991
SWE
STIEGLER Seppi
1988
USA
Disqualified 1st run