official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
NORDBOTTEN Jonathan
1989
NOR
1:37.33
7.15
2
GRANSTROM Colby
1990
USA
+0.69
11.47
3
DANIELS Nick
1991
USA
+2.10
20.31
4
DONALDSON David
1986
CAN
+2.22
21.06
5
DAWSON Travis
1988
CAN
+2.96
25.70
6
ZAITSOFF Sasha
1990
CAN
+3.17
27.02
7
STRAND Matthew
1993
USA
+3.60
29.71
8
SEMPLE Ryan
1982
CAN
+3.71
30.40
9
BROWN Philip
1991
CAN
+3.91
31.66
10
JAMPOLSKY Grant
1989
USA
+4.06
32.60
11
PHILP Trevor
1992
CAN
+4.15
33.16
12
LEDUC Mathieu
1990
CAN
+4.64
36.23
13
GARAND Dominique
1991
CAN
+4.79
37.17
14
PRIDY Conrad
1988
CAN
+5.31
40.43
15
TARBERRY Ace
1988
USA
+5.45
41.31
16
FARRELL Bobby
1991
USA
+5.69
42.81
17
GOLDBERG Jared
1991
USA
+5.83
43.69
18
GAGNON Cedrik
1991
CAN
+5.86
43.88
19
MOFFAT Keith
1991
USA
+6.48
47.76
20
SNOW Scott
1993
USA
+6.57
48.33
21
PRIDY Morgan
1990
CAN
+7.24
52.53
22
TROW Andy
1991
CAN
+7.62
54.91
23
ST-GERMAIN Wiliam
1992
CAN
+7.69
55.35
24
KOLLENBORG Christopher
1988
NOR
+8.88
62.80
25
LAW Michael
1993
CAN
+10.48
72.83
26
SUTTON Brandon
1992
CAN
+11.61
79.91
27
LAW David
1993
CAN
+11.85
81.42
28
SWENSSON Joe
1986
USA
+12.03
82.55
29
BENNETT Bryce
1992
USA
+13.05
88.94
30
BELL Jeffrey
1993
CAN
+13.36
90.88
31
MCCONVILLE Charles
1992
CAN
+13.55
92.07
32
KIRBY Jack
1992
USA
+13.68
92.89
33
GIGIC Filip
1993
CAN
+13.81
93.70
34
SMITH Warren Cummings
1992
EST
+14.70
99.28
35
GORES Adam
1992
CAN
+15.14
102.04
36
CARRY Roger
1993
CAN
+20.93
138.33
Did not finish 2nd run
THOMPSON Broderick
1994
CAN
ALENIUS Derek
1993
CAN
WERRY Tyler
1991
CAN
ACHI Ghassan
1993
LIB
FARROW Tanner
1993
USA
OWSLEY David
1991
USA
FINK-DEBRAY Miles
1988
USA
CAFE Tim
1987
NZL
TOUTANT Simon-Claude
1991
CAN
GRIFFIN Benjamin
1986
NZL
CHRISTIANSON Kieffer
1992
USA
FLOWERS Kitt
1991
USA
MAPLE Wiley
1990
USA
BIESEMEYER Thomas
1989
USA
BRIGOVIC Sebastian
1992
CRO
PEDERSEN Cody
1991
CAN
LAIDLAW Luke
1992
AUS
AVRIN A J
1988
USA
SOVIC Tomaz
1990
SLO
HALBERT Kelby
1990
CAN
READ Erik
1991
CAN
MOLLIN Bart
1981
BEL
SANDVIK Eian
1989
NOR
Did not start 2nd run
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 1st run
SHAMSUDEEN Russel
1994
CAN
HAMMER Maximilian
1988
USA
SWETTE Ford
1993
CAN
READ Kevin
1993
CAN
MOYNIHAN Nicholas
1994
GBR
BYSTROV Andrey
1991
RUS
MCKILLOP Curtis
1993
CAN
SCHWAIGER Hansi
1994
GER
DEMSCHAR Dominic
1993
AUS
NOGES Carl
1991
USA
OVERING Robert
1993
CAN
BANSMER Michael
1989
USA
KELLOCK Jonathan
1992
CAN
SOLOMON Andrew
1992
CAN
ANDREEVSKIY Alexey
1992
RUS
MURAVYEV Ivan
1989
RUS
MEGARRY Morgan
1993
CAN
RADFORD Michael
1991
USA
FISHER MCCARNEY Dylan
1992
CAN
FALAT Matej
1993
SVK
DEBELAK Tilen
1991
SLO
VASILYEV Alexander
1989
RUS
MORSE Ben
1992
USA
BALDWIN TJ
1990
GBR
ROOIJ VAN Joery
1986
NED
COLE Adam
1982
USA
PHILLIPS Andrew
1989
USA
MARNO Max
1991
USA
COOK Dustin
1989
CAN
RUBIE Brennan
1991
USA
ANKENY Michael
1991
USA
CHRISTIANSON Charles
1984
USA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run