official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
SMERDON Ricky
1976
USA
1:38.45
49.18
2
GLASER Trevor
1978
USA
+0.27
50.74
3
CHAPMAN Travis
1974
USA
+1.04
55.20
4
FRITSCH Oliver
1976
USA
+1.98
60.64
5
TIPTON Lucas
1979
USA
+2.33
62.67
6
GIORDANO Luke
1978
USA
+6.60
87.39
7
WATKINS Wesley
1978
USA
+8.86
100.48
8
JOHNSON Nathan
1977
USA
+9.11
101.92
9
OEYO Eirik
1973
NOR
+9.82
106.04
10
METZGAR Cameron
1980
USA
+9.84
106.15
11
RARITY Matt
1977
USA
+10.20
108.24
12
BOEHM Marcel
1976
USA
+10.69
111.07
13
LOWELL David
1980
USA
+11.55
116.05
14
LATHAM Zachary
1979
USA
+11.74
117.15
15
PRISK Karl R
1975
USA
+11.75
117.21
16
KRAGSTERMAN Paer
1978
SWE
+11.84
117.73
17
PITA Scott
1974
USA
+12.32
120.51
18
TORRES Jason
1978
USA
+13.80
129.08
19
KELLERMANN Josh
1979
USA
+13.85
129.37
20
VINTON Andrew
1980
USA
+14.00
130.24
21
BARBERA JR Robert A
1975
USA
+15.43
138.52
22
STAGGS Tyler E
1979
USA
+15.44
138.57
23
OLIPHANT Brant
1979
USA
+16.12
142.51
24
DABELL Michael Eric
1977
USA
+17.26
149.11
25
KADZEJS Rudy
1978
USA
+17.27
149.17
26
VANDERMEULEN Daniel
1976
USA
+17.30
149.34
27
COLE Nicholas
1980
USA
+17.34
149.57
28
SAMWAY Kyl
1980
USA
+17.35
149.63
29
EASTAUGH John F.
1980
USA
+17.49
150.44
30
WATTS John H
1976
USA
+17.83
152.41
31
DEWANE Jean-Paul
1979
USA
+19.70
163.24
32
MITCHELL Christopher
1979
USA
+20.47
167.70
33
HAWXURST Justin
USA
+20.75
169.32
34
ENGLISH Thomas V.
1976
USA
+21.92
176.09
35
CRAWFORD Greg
1977
USA
+23.65
186.11
36
VOLK Ben
1978
USA
+23.73
186.57
37
ENGSTROM Chad Ryan
1978
USA
+24.24
189.52
38
GALVEZ Chris
1977
USA
+24.72
192.30
39
WALSH Kelly
USA
+24.90
193.34
40
JOSEPH Stacy
1977
USA
+24.94
193.58
41
TURNEY Kevin
1975
USA
+25.54
197.05
42
CROSS Andrew
1980
USA
+25.70
197.98
43
UELAND Jeremy
1980
USA
+25.87
198.96
44
MILEWSKI Chris
1979
USA
+26.23
201.04
45
ELLIOTT Austin
1901
USA
+27.10
206.08
46
ANDREWS B.J.
1979
USA
+29.52
220.09
47
DONDERO Kris
1980
USA
+30.07
223.28
48
WAITE Eli
1980
USA
+31.70
232.71
49
HEWITT-WOODS Ian
1978
USA
+33.54
243.37
50
CAPON Seth
1980
USA
+35.04
252.05
51
WOOD Jeremy
1980
USA
+36.21
258.83
52
UELAND Nathan
1980
USA
+39.33
276.89
53
SHAFER John
1901
USA
+1:04.98
425.40
Did not finish 2nd run
BOWDEN Zach
USA
BRUNO Nicholas R
1978
USA
CHIN Cameron
1979
USA
COOK Tyson W
1976
USA
CROSS Ira
1978
USA
CROUSE Thayer
1980
USA
DANZA Brian
1980
USA
DE JONG Garrett
1980
USA
HOLSMAN Paul
1977
USA
HOOVER III Thomas F
USA
HUGHES Brennan R
1980
USA
KRIEVES Mike
1979
USA
LEMIEUX Jesse
1979
CAN
LUKENS Matthew
USA
MAJORS Adam
USA
MAYON Michael
1980
USA
MCNEILL Jason
1980
USA
MILLER Matthew
1978
USA
MILLER Sandy S
1980
USA
MORIN David B
1980
USA
MORTENSEN Eric
1980
USA
TUCKER Scott
1901
USA
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
AKABUTU Randy
1976
CAN
DAUSZ Kris
1976
USA
DE LINT Marc
1974
USA
DIX Travis
1979
USA
DOWNING Joe
1976
USA
EICHNER Kevin
1976
USA
ELLIS Lincoln
1980
USA
HANSETH Brian
1976
USA
HAWKINS Steven
1978
CAN
HOLMER Eric
1980
USA
KEENE Jesse
1979
USA
KERBY Dane
1979
USA
KORFIATIS Peter
1976
USA
MANE` Pier Andrea
1978
ITA
MANN Josh
1977
USA
MCEWEN Denny
1979
CAN
OLSEN Aaron
1979
USA
PERDUE Briar
1980
USA
RICHARDS Lars
1976
USA
SPOONER Cory
1976
CAN
STEWART Rob
1979
USA
TOLLEFSEN Rory
1980
USA
WHEADON Joseph
1978
USA
WILKINSON Eric
1978
USA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run