official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
FENNINGER Anna
1989
AUT
1:38.40
6.00
2
MAIR Marianne
1989
GER
+0.71
10.33
3
BORSSEN Therese
1984
SWE
+0.98
11.98
4
CURTONI Irene
1985
ITA
+1.31
13.99
5
GEIGER Christina
1990
GER
+1.48
15.02
6
GOODMAN Anna
1986
CAN
+1.91
17.65
7
DAUM Alexandra
1986
AUT
+2.34
20.27
8
PERNER Nina
1986
GER
+2.41
20.70
9
WIRTH Barbara
1989
GER
+2.42
20.76
10
DUERR Lena
1991
GER
+2.49
21.18
11
FLEISS Nika
1984
CRO
+2.73
22.65
11
DUKE Hailey
1985
USA
+2.73
22.65
13
ABDERHALDEN Marianne
1986
SUI
+2.74
22.71
14
LOESETH Lene
1986
NOR
+2.75
22.77
14
LOESETH Mona
1991
NOR
+2.75
22.77
16
HOSHI Mizue
1985
JPN
+2.76
22.83
17
KARASINSKA Katarzyna
1982
POL
+2.79
23.01
18
ACTON Brigitte
1985
CAN
+2.89
23.62
19
NOENS Nastasia
1988
FRA
+2.92
23.80
20
HACKL Karin
1989
AUT
+2.94
23.93
21
STRENG Simone
1987
AUT
+3.00
24.29
22
LEINONEN Sanni
1989
FIN
+3.06
24.66
22
FEIERABEND Denise
1989
SUI
+3.06
24.66
24
SCHILD Bernadette
1990
AUT
+3.17
25.33
25
DUERR Katharina
1989
GER
+3.28
26.00
26
NOESIG Michaela
1988
AUT
+3.39
26.67
27
MARMOTTAN Anemone
1988
FRA
+3.74
28.80
28
STIEPEL Isabelle
1990
GER
+3.75
28.87
29
PUENCHERA Jessica
1982
SUI
+4.37
32.65
30
LAVTAR Katarina
1988
SLO
+4.40
32.83
31
ROBNIK Petra
1984
SLO
+4.59
33.99
32
ALTACHER Margret
1986
AUT
+4.66
34.41
33
KLING Kajsa
1988
SWE
+4.86
35.63
34
RICHARDSON Kaylin
1984
USA
+5.13
37.28
35
NIGG Marina
1984
LIE
+5.14
37.34
36
SMEDH Veronica
1988
SWE
+5.37
38.74
37
GMUER Miriam
1986
SUI
+5.42
39.05
38
GAGNON Marie-Michele
1989
CAN
+5.60
40.15
39
SCHLEPER Sarah
1979
USA
+5.61
40.21
40
MUELLER Anne Marie
1980
NOR
+5.66
40.51
41
WORLEY Tessa
1989
FRA
+5.80
41.37
42
DAUTHERIVES Claire
1982
FRA
+7.38
51.00
43
RUBIN Fanny
1990
FRA
+7.70
52.95
44
BARTHET Anne-Sophie
1988
FRA
+10.22
68.32
45
MIHOVILOVIC Nina-Katarina
1988
SLO
+10.82
71.98
46
WIKSTROEM Emelie
1992
SWE
+14.47
94.23
Did not qualify for 2nd run
NOVAKOVIC Zana
1985
BIH
CLEMENTE Mireia
1987
ESP
MARSAGLIA Francesca
1990
ITA
MOSER Michaela
1990
GER
CURTONI Elena
1991
ITA
GLOBOCNIK Sara
1990
SLO
PRAMSTALLER Sara
1988
ITA
LUKACOVA Barbora
1990
SVK
VOLKEN Eliane
1982
SUI
KEDRINA Anastasia
1992
RUS
HITCHCOCK Katie
1985
USA
TAIT-JAMIESON Lucie
1988
NZL
THALMANN Carmen
1989
AUT
Did not finish 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
CARRERAS Claudia
1988
ESP
CHRYSTAL Lavinia
1989
AUS
HRONEK Veronique
1991
GER
KUCEROVA Nikol
1989
CZE
ROTTMAYR Maria
1989
GER
JANKA Fabienne
1989
SUI
KLINGSEISEN Katja
1990
GER
WEIRATHER Tina
1989
LIE
CANDIAGO Giulia
1986
ITA
GIANESINI Giulia
1984
ITA
KLUS Aleksandra
1986
POL
DREV Ana
1985
SLO
BARIOZ Taina
1988
FRA
BENT Nike
1981
SWE
PERSYN Karen
1983
BEL
Disqualified 1st run
Did not start 1st run