official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
NEUREUTHER Felix
1984
GER
1:29.16
9.00
2
PRANGER Manfred
1978
AUT
+0.48
12.23
3
HARGIN Mattias
1985
SWE
+0.69
13.64
4
VALENCIC Mitja
1978
SLO
+0.80
14.38
5
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
+1.31
17.82
6
OMMINGER Andreas
1983
AUT
+1.44
18.69
7
GSCHWENTER Dominik
1984
AUT
+2.18
23.67
8
IMBODEN Urs
1975
MDA
+2.20
23.80
9
KOENIG Thomas
1990
AUT
+2.48
25.69
10
NORDH Fredrik
1984
SWE
+3.26
30.94
11
RYDING David
1986
GBR
+3.27
31.01
12
OHKOSHI Ryuunosuke
1988
JPN
+3.28
31.07
13
SANDVIK Eian
1989
NOR
+3.32
31.34
14
NORDBOTTEN Jonathan
1989
NOR
+3.33
31.41
15
ROBERTSSON Petter
1985
SWE
+3.43
32.08
16
RIIS-JOHANNESSEN Jesper
1989
NOR
+3.47
32.35
17
GEORGIEV Georgi
1987
BUL
+3.48
32.42
18
HAVER-MATHIESEN Hermann
1984
NOR
+4.00
35.92
19
DEBELJAK Jan
1988
SLO
+4.20
37.26
20
JUNG Dong-Hyun
1988
KOR
+4.31
38.00
21
BJERKESTRAND Iver
1987
NOR
+4.35
38.27
22
LIEBL Sebastian
1989
GER
+4.45
38.95
23
MARINELLI Danko
1987
CRO
+5.31
44.73
24
TRIENDL Armin
1989
AUT
+5.65
47.02
25
NAMBERGER Hannes
1989
GER
+5.99
49.31
26
ROUX Christophe
1983
MDA
+7.04
56.38
27
SABLATNIK Michael
1986
AUT
+7.05
56.44
28
CAPDEVILA Guillem
1985
ESP
+7.66
60.55
29
NILSEN Markus
1989
NOR
+7.73
61.02
30
LINDEBNER Anton
1991
GER
+7.74
61.09
31
DORNER Clemens
1991
AUT
+8.64
67.14
32
BISCHOF Martin
1991
AUT
+10.40
78.99
33
ZIMMERMANN Paul
1993
AUT
+10.58
80.20
34
KIM Hyeon-Tae
1990
KOR
+10.74
81.27
35
HERZOG David
1992
AUT
+10.99
82.96
36
SCHANNER Luca
1992
AUT
+11.26
84.77
37
MATHIS Marcel
1991
AUT
+11.76
88.14
38
SCHREDER Marian
1987
AUT
+12.11
90.49
39
RAEDLER Riccardo
1992
AUT
+13.45
99.51
40
GORBACH Mathias
1992
AUT
+14.97
109.74
41
AUJESKY Johannes
1993
AUT
+16.35
119.03
42
OPETNIK Niko
1993
AUT
+16.60
120.71
43
PERTL Stefan
1993
AUT
+17.06
123.80
44
RAGGINGER Christian
1993
AUT
+21.08
150.86
45
JAZBEC Jaka
1992
SLO
+21.38
152.88
Did not finish 2nd run
TRAXL Michael
1993
AUT
LOIPOLD Roland
1992
AUT
UEBELLACKER Florian
1991
AUT
KRIECHMAYR Vincent
1991
AUT
KOSI Klemen
1991
SLO
TIPPELREITHER Lukas
1991
AUT
JIMENEZ Diego
1987
ESP
ALAERTS Kai
1989
BEL
SCHASTNIH Alexander
1988
RUS
LOESETH Lars Sunde
1982
NOR
TODOROV Dean
1983
BUL
TIPPELREITHER Matthias
1988
AUT
KINGSTAD Fredrik
1983
SWE
KAUKONIEMI Tuukka
1985
FIN
GEORGIEV Stefan
1977
BUL
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
BRENNER Hannes
1984
AUT
HERBST Reinfried
1978
AUT
YUASA Naoki
1983
JPN
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
STEINER Daniel
1993
AUT
JUFFINGER Christian
1993
AUT
DANKLMAIER Daniel
1993
AUT
SCHUPFER Simon
1993
AUT
STEINER Christian
1993
AUT
KAINER Helmut
1993
AUT
PYASIK Evgenij
1993
RUS
NEUHAUSER David
1993
AUT
KUMAR Santosh
1979
IND
NAMGIAL Jamyang
1985
IND
PEER Florian
1992
AUT
CERTOV Manuel
1992
AUT
LEITNER Patrick
1991
AUT
STOLZ Christoph
1992
AUT
ZUCKERSTAETTER Stephan
1992
AUT
GOESWEINER Martin
1992
AUT
SARNITZ Philipp
1992
AUT
SCHWABL Bartl
1992
AUT
LAIMER Sebastian
1991
AUT
CALOVINI Mathias
1992
AUT
KARELLY Mario
1992
AUT
KOELL Alexander
1990
AUT
FELLER Manuel
1992
AUT
BRENNSTEINER Stefan
1991
AUT
PARRY Edward
1987
AUS
HENIG Jan
1991
CZE
SCHWARZ Daniel
1991
AUT
HOFER Philipp
1992
AUT
ARZT Sebastian
1991
AUT
STROLZ Johannes
1992
AUT
ZUCKERSTAETTER Patrick
1990
AUT
FEIERSINGER Christian
1992
AUT
KRAUTSCHNEIDER Thomas
1992
AUT
AUINGER Benedikt
1991
AUT
KIM Hyung Chul
1981
KOR
KRABATH Christopher
1991
AUT
HITTHALER Lukas
1990
ITA
KELEMEN Josef
1984
CZE
KOHNO Kyohsuke
1991
JPN
MAYRPETER Thomas
1992
AUT
LEITINGER Roland
1991
AUT
SCHWAB Anton
1990
AUT
KYUNG Sung-Hyun
1990
KOR
MITHASSEL Christian
1987
NOR
RISHWORTH Michael
1987
AUS
DEURING Cornelius
1990
AUT
NAGILLER Clemens
1990
AUT
MANOLOV Kiril
1987
BUL
STEVENS Hugh
1986
AUS
SHIMIZU Dai
1990
JPN
KNAUSS Andreas
1990
AUT
FUSE Takashi
1990
JPN
STEINBACHER Christian
1990
GER
MAYER Matthias
1990
AUT
LYSDAHL Espen
1990
NOR
BERTHOLD Frederic
1991
AUT
ROOIJ VAN Joery
1986
NED
MOLLIN Bart
1981
BEL
HIRSCHBUEHEL Christian
1990
AUT
SEDIANKOV Mihail
1982
BUL
HRIBAR Timotej
1990
SLO
WIESER Manuel
1990
AUT
KIM Woo-Sung
1986
KOR
GASPERIN Timi
1990
SLO
ROMAR Andreas
1989
FIN
QUARTEL, DE Alwin
1983
NED
ZUEV Stepan
1988
RUS
SOEDERBERG Fredrik
1986
SWE
KANTOLA Petteri
1986
FIN
BYLUND Peter
1979
SWE
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
SAMSAL Dalibor
1985
CRO
DOPFER Fritz
1987
GER
MRAVLJA Anze
1987
SLO
BROLENIUS Johan
1977
SWE
ANDERSSON Magnus
1981
SWE
SASAKI Akira
1981
JPN
HOERL Wolfgang
1983
AUT
Disqualified 1st run
Did not start 1st run