official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
PINTURAULT Alexis
1991
FRA
2:32.76
6.00
2
BORSOTTI Giovanni
1990
ITA
+1.09
12.21
3
EISATH Florian
1984
ITA
+1.18
12.72
4
JITLOFF Tim
1985
USA
+1.25
13.12
5
NILSEN Markus
1989
NOR
+1.27
13.23
6
DOPFER Fritz
1987
GER
+1.32
13.52
7
LEITINGER Roland
1991
AUT
+1.59
15.06
7
FREY Thomas
1984
FRA
+1.59
15.06
9
MATHIS Marcel
1991
AUT
+1.60
15.11
10
SCHEIBER Florian
1987
AUT
+1.64
15.34
11
SANDELL Marcus
1987
FIN
+1.90
16.82
12
GUFLER Michael
1979
ITA
+1.93
16.99
13
FORD Tommy
1989
USA
+1.97
17.22
14
BLANC Samy
1988
FRA
+2.03
17.56
15
MUFFAT JEANDET Victor
1989
FRA
+2.06
17.73
16
KRISTIANSEN Emil Bjoertomt
1990
NOR
+2.12
18.07
17
BISCHOF Martin
1991
AUT
+2.19
18.47
18
ZUEV Stepan
1988
RUS
+2.26
18.87
19
PLEISCH Manuel
1990
SUI
+2.27
18.93
20
SCHMIDIGER Reto
1992
SUI
+2.36
19.44
21
NICKERSON Warner
1981
USA
+2.40
19.67
22
SCHMID Philipp
1986
GER
+2.71
21.43
23
OLSSON Jon
1982
SWE
+3.24
24.45
24
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
+5.30
36.18
25
BIESEMEYER Thomas
1989
USA
+5.44
36.98
26
JAZBEC Janez
1984
SLO
+5.63
38.06
27
TUMLER Thomas
1989
SUI
+5.84
39.26
28
MAYER Matthias
1990
AUT
+6.35
42.16
29
ZIKA Adam
1989
CZE
+7.31
47.63
30
ZINGERLE Alex
1992
ITA
+7.59
49.23
31
PRISADOV Stefan
1990
BUL
+7.91
51.05
32
PITTSCHIELER Kurt
1984
ITA
+8.01
51.62
33
HERZOG David
1992
AUT
+8.04
51.79
34
HEDIN Doglas
1990
SWE
+8.42
53.95
35
TROW Andy
1991
CAN
+8.56
54.75
36
ALEXANDER Sean
1989
CAN
+8.66
55.32
37
BRENNSTEINER Stefan
1991
AUT
+9.62
60.79
38
NELLA Tyler
1988
CAN
+12.33
76.22
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 2nd run
PHILLIPS Andrew
1989
USA
RYDING David
1986
GBR
JAZBEC Patrick
1989
SLO
KYLLINGSTAD Christoffer
1991
NOR
ANTHAMATTEN Gabriel
1991
SUI
STAUBITZER Benedikt
1990
GER
READ Erik
1991
CAN
DE ALIPRANDINI Luca
1990
ITA
MITHASSEL Christian
1987
NOR
GRANSTROM Colby
1990
USA
WALDER Christian
1991
AUT
BONER Sandro
1988
SUI
PERAUDO Adam
1987
ITA
GRIFFIN Benjamin
1986
NZL
OEHAGEN Johan
1987
SWE
OREILLER Ami
1987
SUI
GRAF Bernhard
1988
AUT
NOESIG Christoph
1985
AUT
FAIVRE Mathieu
1992
FRA
BJERKESTRAND Iver
1987
NOR
OLSSON Matts
1988
SWE
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
KRIZAJ Andrej
1986
SLO
KROELL Johannes
1991
AUT
HOEGBOM Nils
1990
SWE
STRIEDINGER Otmar
1991
AUT
BALDWIN TJ
1990
GBR
MUZATON Maxence
1990
FRA
LINDH Calle
1990
SWE
EISATH Michael
1990
ITA
DANIELS Nick
1991
USA
OHKOSHI Ryunosuke
1988
JPN
POELZGUTTER Benjamin
1990
AUT
PIETILAE HOLMNER Johan
1991
SWE
NANI Roberto
1988
ITA
MARKIC Gasper
1986
SLO
BRENNER Hannes
1984
AUT
SORREL Sebastien
1985
FRA
ANKENY Michael
1991
USA
GERBER Sepp
1989
SUI
BLANC Norman
1989
FRA
BROWN Philip
1991
CAN
TUMLER Marco
1988
SUI
SCHWEIGER Patrick
1990
AUT
WIESER Manuel
1990
AUT
THOULE Nicolas
1990
FRA
HIRSCHBUEHL Christian
1990
AUT
CAVIEZEL Mauro
1988
SUI
ZAHROBSKY Petr
1980
CZE
TORSTI Samu
1991
FIN
GORZA Ales
1980
SLO
MALMSTROM Victor
1991
FIN
GREGORAK Will
1990
USA
GOERGL Stephan
1978
AUT
GEHRIG Marc
1988
SUI
MATSUMOTO Isato
1987
JPN
HAUGEN Leif Kristian
1987
NOR
LUITZ Stefan
1992
GER
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
KRIECHMAYR Vincent
1991
AUT
PLACE Francois
1989
FRA
CASSE Mattia
1990
ITA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run