official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
KELLEY Tim
1986
USA
1:38.20
16.01
2
TESTORELLI Moreno
1986
SUI
+0.13
16.80
3
JOHANSEN Truls
1989
NOR
+0.40
18.45
4
BUDAL Martin
1989
NOR
+0.42
18.58
5
RYDING David
1986
GBR
+0.55
19.37
6
ROOIJ VAN Joery
1986
NED
+0.59
19.61
7
VAN DEN BOGAERT Jeroen
1979
BEL
+0.77
20.71
8
LUITZ Stefan
1992
GER
+0.84
21.14
9
FIORI Gioele
1989
SUI
+0.96
21.88
10
STEINBACHER Christian
1990
GER
+1.14
22.98
10
LIEBL Sebastian
1989
GER
+1.14
22.98
12
GRANSTROM Colby
1990
USA
+1.37
24.38
13
DIMITRIADIS Vassilis
1978
GRE
+1.49
25.11
14
CHAPUIS Jean-Frederic
1989
SUI
+1.50
25.17
14
VELECIC Tomaz
1987
SLO
+1.50
25.17
16
TUMLER Marco
1988
SUI
+1.63
25.97
16
ZAJC Luka
1984
SLO
+1.63
25.97
18
BISLIN Simon
1990
SUI
+1.64
26.03
19
BISCHOF Martin
1991
AUT
+1.66
26.15
20
LOESETH Lars Sunde
1982
NOR
+1.70
26.40
21
ZUEV Stepan
1988
RUS
+1.88
27.50
22
ABRAMASHVILI Iason
1988
GEO
+2.04
28.47
23
SANDVIK Eian
1989
NOR
+2.06
28.60
24
WALLNER Max
1991
GER
+2.31
30.12
25
TAFEL Tristan
1990
CAN
+2.84
33.36
26
CAPDEVILA Guillem
1985
ESP
+3.29
36.11
27
BENIANIDZE Alex
1991
GEO
+3.62
38.13
28
GASSNER Philipp
1992
GER
+4.26
42.04
29
VAKHTANGISHVILI Kote
1991
GEO
+4.31
42.34
30
GRUBER Christian
1993
GER
+4.79
45.28
31
STRASSER Linus
1992
GER
+4.88
45.83
32
TRIKHICHEV Pavel
1992
RUS
+5.02
46.68
33
DRESSEN Thomas
1993
GER
+5.09
47.11
34
AICHER Lukas
1991
GER
+5.10
47.17
35
SCHWAIGER Dominik
1991
GER
+5.18
47.66
36
ANDRIENKO Aleksandr
1990
RUS
+5.23
47.97
37
CHAADAYEV Alexey
1986
RUS
+5.53
49.80
38
DATZER Fabian
1992
GER
+5.65
50.53
39
READ Erik
1991
CAN
+5.96
52.43
40
GOLLINGER Guido
1987
GER
+6.28
54.38
41
BALDWIN TJ
1990
GBR
+6.33
54.69
42
FALBESONER Martin
1991
AUT
+6.61
56.40
43
GORBACH Mathias
1992
AUT
+6.63
56.52
44
PHILP Trevor
1992
CAN
+6.68
56.82
45
MAPLE Wiley
1990
USA
+6.74
57.19
46
HOMSEK Dominik
1992
GER
+6.78
57.44
47
HOVORAK Martin
1990
CZE
+7.48
61.71
48
TROW Andy
1991
CAN
+7.79
63.61
49
SCHWARZ Daniel
1991
AUT
+8.24
66.36
50
LENZ Markus
1992
GER
+8.31
66.78
51
PEDERSEN Cody
1991
CAN
+8.40
67.33
52
MITTELHOLZER Andreas
1992
SUI
+8.56
68.31
53
KETTERER David
1993
GER
+8.58
68.43
54
GROSELJ Zan
1993
SLO
+8.68
69.04
55
KINDLE Nicola
1991
LIE
+9.13
71.79
56
LAWRENCE Chad
1990
USA
+9.39
73.38
57
ZEGG Pablo
1991
SUI
+9.42
73.57
58
OEHRI Josef
1991
LIE
+9.46
73.81
59
MURTAGH Rodrigo
1991
ARG
+9.86
76.25
60
SCHMID Manuel
1993
GER
+10.01
77.17
61
SCHMID Alexander
1994
GER
+10.13
77.90
62
PFIFFNER Marco
1994
LIE
+10.52
80.29
62
RENZ Fabio
1992
GER
+10.52
80.29
64
SAUTER Paul
1994
GER
+10.92
82.73
65
LAENGST Heiner
1994
GER
+11.31
85.11
65
SCHWAIGER Hansi
1994
GER
+11.31
85.11
67
ROEL Patrick
1992
NED
+11.40
85.66
68
VONBANK Marco
1993
AUT
+11.43
85.85
69
EGGER Valentin
1993
GER
+12.16
90.31
70
WEH Nicolas
1994
GER
+12.20
90.55
71
JENEWEIN Kevin
1993
AUT
+12.34
91.41
72
BERGER Bernhard
1993
GER
+12.85
94.52
73
MAAS Max
1994
GER
+13.48
98.37
74
ONSKULIS Martins
1994
LAT
+14.37
103.81
75
LUCKMAIER Maximilian
1993
GER
+15.17
108.70
76
BRANDNER Christof
1994
GER
+15.37
109.92
77
WALSER Simon
1994
AUT
+17.10
120.49
78
WAGNER Dennis
1994
GER
+17.59
123.48
79
SENG Benedikt
1993
GER
+19.31
133.99
80
EMMERT Fabian
1994
GER
+20.24
139.68
81
LYONS Simon
1993
IRL
+21.39
146.70
82
WASMEIER Lukas
1994
GER
+21.49
147.31
83
BARNETZ Niv
1994
ISR
+32.70
215.81
Did not finish 2nd run
TUERPITZ Mathias
1994
GER
MARXER Cedric
1993
LIE
TRELEVSKI Dmitry
1983
KGZ
BLUMS Kristaps
1992
LAT
SVETLIN Leon
1993
BIH
VETTER Alexander
1993
GER
LUZAR Matjaz
1992
SLO
HEEB Simon
1991
LIE
BIMBER Steffen
1988
GER
BONOU Nikos
1986
GRE
TSAKNAKIS Alexandros
1986
GRE
ZERHOCH Christoph
1992
GER
DENGLER Martin
1984
GER
MORSE Ben
1992
USA
HOLZMANN Sebastian
1993
GER
TSIMIKALIS Stephanos
1985
GRE
BRAJOVIC Gregor
1981
SLO
VASILIEV Alexandr
1989
RUS
DEBELJAK Jan
1988
SLO
DAWSON Travis
1988
CAN
RISHWORTH Mike
1987
AUS
RIIS-JOHANNESSEN Jesper
1989
NOR
BAXTER Noel
1981
GBR
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
MAURER Bernhard
1994
GER
RAUCHFUSS Julian
1994
GER
KARTVELISHVILI Bidzina
1993
GEO
WILLIBALD Stefan
1994
GER
PONGRATZ Benedikt
1994
GER
PAPAMICHAEL Constantinos
1993
CYP
TREMMEL Anton
1994
GER
IAROVENKO Bogdan
1992
UKR
WASMEIER Markus
1993
GER
BREU Raffael
1994
GER
JENAL Nicolai
1993
SUI
BUHL Marius
1992
GER
MARTIN Riccardo
1991
GER
GROLL Maximilian
1993
GER
RENOTH Andreas
1993
GER
PEER Florian
1992
AUT
WINKELHORST Steffan
1992
NED
TUMLER Thomas
1989
SUI
ALEXANDER Sean
1989
CAN
MITTERER Christian
1990
GER
ROSEN Jonathan
1987
SWE
SCHASTNIH Alexander
1988
RUS
MOLLIN Bart
1981
BEL
Disqualified 1st run
Did not start 1st run