official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
HADALIN Stefan
1995
SLO
1:37.86
10.82
2
SCHWAIGER Dominik
1991
GER
+0.50
15.83
3
HROBAT Miha
1995
SLO
+0.52
16.03
4
KOSI Klemen
1991
SLO
+0.70
17.83
5
MARCHANT Armand
1997
BEL
+1.06
21.44
6
VON APPEN Henrik
1994
CHI
+1.24
23.24
7
HORWITZ Kai
1998
CHI
+1.27
23.54
8
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
+1.31
23.94
9
DVORNIK Aljaz
1995
SLO
+1.34
24.24
10
CATER Martin
1992
SLO
+1.36
24.44
11
FRANCESCHETTI Pietro
1993
ITA
+1.45
25.34
12
MUHLEN-SCHULTE Louis
1998
AUS
+1.65
27.34
13
DEBELAK Tilen
1991
SLO
+1.67
27.54
14
PFINGSTHORN Sebastian
1994
CHI
+1.81
28.95
15
BIRKNER DE MIGUEL Tomas
1997
ARG
+2.13
32.15
16
DUKE William
1995
ARG
+2.34
34.25
17
MACEDO Michel
1998
BRA
+2.55
36.36
18
FAARUP Christoffer
1992
DEN
+2.89
39.76
19
RAVANEL Louis
1997
FRA
+3.04
41.26
20
ZRNCIC DIM Natko
1986
CRO
+3.05
41.36
21
PIROZZI Roberto
1999
CHI
+3.42
45.07
22
PALLANDRE Emile
1999
FRA
+3.46
45.47
23
PLANT Riley
1995
USA
+3.67
47.57
24
GRAVIER Balthazar
1999
ARG
+3.73
48.17
25
VORRE Marcus
1998
DEN
+3.81
48.97
26
MURTAGH Federico
1994
ARG
+4.26
53.48
27
OPPLIGER Lucas
1996
CHI
+6.67
77.62
28
SERI Gianluca
1997
ITA
+6.68
77.72
29
GRABINSKI Adrien
1999
CAN
+6.92
80.12
30
STAMLER Max
1996
USA
+7.16
82.52
31
MEALEY Jake
1998
CAN
+7.34
84.33
32
JO Kwang-ho
1995
KOR
+7.36
84.53
33
CARVALLO Nicolas
1991
CHI
+7.46
85.53
34
GUERRERO Hermogenes
1998
CHI
+7.57
86.63
35
SMITH Warren Cummings
1992
EST
+8.02
91.13
36
VALLECILLO Juan Pablo
1999
ARG
+8.43
95.24
37
HANSON Ben
1998
CAN
+8.59
96.84
38
VAN DITMAR Delfin
2000
ARG
+8.67
97.64
39
WILSON Andrew
1999
CAN
+8.76
98.55
40
RONCALLO Juan Ignacio
1998
ARG
+8.81
99.05
41
MUSGRAVE Angus
1999
CAN
+8.98
100.75
42
DUFF Alex
1999
CAN
+9.04
101.35
43
EGUIGUREN Rafael
1998
CHI
+9.49
105.86
44
VAN DITMAR Felipe
1999
ARG
+10.00
110.96
45
CRAVENS R Minam
1999
USA
+10.43
115.27
46
CANTONI Ben
1999
CAN
+10.63
117.27
47
CASTRO Mateo
2000
CHI
+11.81
129.09
48
KORTE-MOORE Lake
1999
CAN
+12.31
134.10
Did not qualify for 2nd run
LUCAS Tomas
1999
ARG
KOCH Benjamin
2000
CHI
HABER Francisco
2000
ARG
CANTERO Tomas
2000
ARG
ALONSO Bautista
2000
ARG
VILLAGRA Sebastian
2000
CHI
LUQUET Tomas
2000
ARG
NOBIS Mark
2000
ARG
VELASCO Eugenio
1996
CHI
MAGENDZO Gabriel
1999
CHI
OLIVARES Antonio
2000
CHI
BADILLA Camilo
1998
CHI
HABER Ramiro
1998
ARG
LOPEZ DAVALOS Lautaro
1999
ARG
CLARO Antonio
1998
CHI
YANTHA Jacob
1999
CAN
RIVERA Agustin
1998
CHI
DRAJZIBNER Matias
1999
ARG
QUAYLE Iain
1999
CAN
TWEED Cole
1999
CAN
SIGNE Valentin
2000
CHI
MARSHALL Sam
1999
USA
JOHNSON David
1999
USA
ARZE Ivan
1995
CHI
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
VALENZUELA Emilio
2000
ARG
VENEZIAN Max
2000
CHI
PUGLIESE Francisco
1999
ARG
QUIROGA Gonzalo
1996
CHI
MELERO Benjamin
1999
CHI
CARACCI Juan Agustin
1999
CHI
TORRES SCHULTEN Manuel
1997
ARG
TINLAND Leonardo
1997
BEL
FITZPATRICK Dillon
1997
USA
JORDANIS Robin
1994
FRA
TRAVERS Dean
1996
CAY
VAN DEN BROECKE Dries
1995
BEL
LEON Diego
1999
CHI
HOLSCHER Kay
1998
CHI
FIGUEROA Andres
1996
CHI
Disqualified 1st run
Did not start 1st run