official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
ROTHROCK Tom
1978
USA
1:43.37
35.25
2
SHEPHERD Tyler
1979
USA
+0.70
39.18
3
FRIEDMAN Bryon
1980
USA
+1.17
41.81
4
KURUVILA Reuben
1979
USA
+2.10
47.03
5
PRADO Mike
1979
USA
+2.83
51.13
6
SAUNDERS Robert
1981
USA
+3.07
52.48
7
SARCHETT Jeff
1964
USA
+3.77
56.40
8
KNIGHT Splinter
1980
USA
+3.79
56.52
9
ZAMANSKY Jake
1981
USA
+4.04
57.92
10
SMITH Cody
1978
USA
+4.37
59.77
11
WHITHAM Josh
1981
USA
+4.64
61.28
12
DEL BOSCO Christopher
1982
USA
+6.80
73.40
13
LIGARE Todd
1982
USA
+6.93
74.13
14
GALLAHER Dan
1979
USA
+7.20
75.65
15
ADAMS Ryan
1980
USA
+7.51
77.39
16
MADDEX Jesse
1980
USA
+9.90
90.80
17
JOHANSING Nathan
1980
USA
+10.15
92.20
18
HOLMER Eric
1980
USA
+11.61
100.39
19
TOWNES Travis
1980
USA
+13.22
109.43
20
RICHARDSON Cory
1981
USA
+13.26
109.65
21
LATHAM Zachary
1979
USA
+13.54
111.22
22
SCHELERT Edward
1977
USA
+14.14
114.59
23
GARDNER Travis
1981
USA
+14.60
117.17
24
SHINE Robbie
1979
USA
+15.63
122.95
25
SIMONS Dustin
1983
USA
+16.00
125.02
26
TINKER Seth
1981
USA
+16.03
125.19
27
DURFEE Travis J
1981
USA
+16.70
128.95
28
HAWTHORNE Taylor
1980
USA
+17.15
131.48
29
STIASSNY Ari
1981
USA
+17.23
131.93
30
RIXON JR Carl H
1982
USA
+18.08
136.70
31
BACKSTROM Arne
1980
USA
+18.43
138.66
32
CLOTHIER Radley J
1982
USA
+18.71
140.23
33
THELEN Wes
1981
USA
+19.30
143.54
34
HANLEY John J
1979
USA
+19.61
145.28
35
FRANCIS Kevin
1982
USA
+19.86
146.68
36
MCLAUGHLIN Blair
1982
USA
+20.57
150.67
37
BROWN Jay
1980
USA
+20.73
151.56
38
RICHMOND Bryan
1983
USA
+21.82
157.68
39
LONG Brian
1980
USA
+22.97
164.13
40
STRAW Eric
1983
USA
+24.75
174.12
41
SPAINHOWER Woody
1981
USA
+24.97
175.35
42
SCHMITT Bill
1982
USA
+26.18
182.14
43
BRAWLEY Christopher
1983
USA
+27.99
192.30
44
LAMBERSON Ben
1979
USA
+29.14
198.75
45
FARMER Jamie
1982
USA
+29.97
203.41
46
SMEDSRUD Tyler
1983
USA
+31.15
210.03
Did not finish 2nd run
JITLOFF Erik
1980
USA
SMITH Wesley
1981
USA
CROUSE Thayer
1980
USA
TRITT Skylar T
1980
USA
DEY Brandon
1977
USA
COOTS Forrest
1981
USA
FORD Peter
1979
USA
FOX Nicholas V
1980
USA
YOUNG Dayton
1981
USA
STURLIN Sam F
1982
USA
RAMSAY Tyson J
1982
USA
HOLTS Brett
1981
USA
HABENICHT Blair
1982
USA
MCCONATHY Will
1981
USA
MCCUSKEY Jon
1982
USA
MENDELL Jason A
1981
USA
LAMB David W
1981
USA
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
HEATH Alexander
1978
RSA
SULLIVAN Marco
1980
USA
SWING Jesse
1979
USA
CAREY Bryn
1981
USA
TRANSUE Joshua
1980
USA
BISIC Tahir
1981
BIH
VALLINE Nate
1979
USA
VERGE Ben
1981
USA
VINTON Andrew
1980
USA
HORTON Andre
1979
USA
JACOBSON Brett
1979
USA
GAIL Colby
1980
USA
LEE Tobias
1981
USA
LEROY Damien
1981
USA
STIASSNY Aaron
1981
USA
DARK Tom A
1982
USA
POLICH Steven
1979
USA
SHIELDS Derek
1981
USA
SHERMAN Brady
1978
USA
SCHUETZE Jed
1979
USA
SCHNURR Brian
1981
USA
POWEL Samuel
1980
USA
GUSHIKEN Robert K R
1979
USA
FOSTER Jason
1981
USA
RYGG Eric
1980
USA
RUDIGOZ Jean Christophe
1981
USA
Did not start 1st run