official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
ROBERTS Hig
1991
USA
2:31.07
8.04
2
KRAUSE Nicholas
1993
USA
+0.45
10.96
3
ARVIDSSON Erik
1996
USA
+1.09
15.11
4
FARROW Tanner
1993
USA
+1.25
16.15
5
GRAND Guillaume
1992
FRA
+1.35
16.80
6
READ Jeffrey
1997
CAN
+1.62
18.55
7
DUPRATT Samuel
1993
USA
+1.72
19.20
8
CONE Robert
1992
USA
+1.73
19.26
9
MCLAUGHLIN Brian
1993
USA
+1.85
20.04
10
MEGARRY Morgan
1993
CAN
+1.91
20.43
11
ST-GERMAIN William
1992
CAN
+1.97
20.82
12
SEGER Brodie
1995
CAN
+1.99
20.95
13
STEFFEY George
1997
USA
+2.23
22.51
14
MULLIGAN Sam
1997
CAN
+2.30
22.96
15
FUCIGNA Peter
1996
USA
+2.39
23.54
16
WOOLSON Thomas
1993
USA
+2.41
23.67
17
MILLER Andrew
1998
USA
+2.55
24.58
18
DRILLER Garret
1996
USA
+2.80
26.20
19
DUFFY Drew
1995
USA
+2.84
26.46
20
ROEISLAND Max
1994
NOR
+2.88
26.72
21
HAYES Colin
1994
USA
+3.08
28.02
22
MAURSTAD Fredrik
1995
NOR
+3.10
28.15
23
FOURNIER Simon
1997
CAN
+3.15
28.47
24
SZWEBEL Florian
1996
USA
+3.20
28.80
25
RADAMUS River
1998
USA
+3.21
28.86
25
MORSE Sam
1996
USA
+3.21
28.86
27
BROWN Griffin
1995
USA
+3.31
29.51
28
GARAND Dominique
1991
CAN
+3.51
30.81
29
KENNEY Patrick
1997
USA
+3.57
31.20
30
MCCONVILLE Patrick
1994
CAN
+3.63
31.59
31
PHILP Huston
1997
CAN
+3.81
32.76
32
BRIGOVIC Sebastian
1992
CRO
+3.82
32.82
33
LANGE Colby
1999
USA
+3.99
33.92
34
BRUNEAU-BOUCHARD William
1996
CAN
+4.08
34.51
35
KETTERER David
1993
GER
+4.22
35.42
36
MACALUSO Matthew
1999
USA
+4.50
37.23
37
SHARP Keegan
1997
CAN
+4.73
38.72
38
SEYMOUR Jett
1998
USA
+5.64
44.63
38
WINTERS Luke
1997
USA
+5.64
44.63
40
MOONEY Ryan
1996
USA
+5.85
45.99
41
WILSON Matthew
1998
USA
+6.03
47.16
42
KIRWOOD Clayton
1996
USA
+6.20
48.26
43
GILE Bridger
1999
USA
+6.30
48.91
44
OVERING Robert
1993
CAN
+6.38
49.43
45
BRAYTON Hunter
1999
USA
+7.00
53.45
46
KEANE Jack
1998
USA
+7.09
54.03
47
LUIK Tonis
1995
EST
+7.38
55.91
48
ALEXANDER Cameron
1997
CAN
+7.91
59.35
49
YATES Cooper
1997
CAN
+8.63
64.02
50
JANCO Cole
1997
USA
+9.48
69.54
51
FARRELL Bobby
1991
USA
+12.29
87.77
Did not qualify for 2nd run
ANDERSON Tommy
1998
USA
EDELMAN Dexter
1999
USA
TOWNSEND Michael
1996
USA
SNYDER Will
1998
USA
SMITH Spencer
1998
USA
BLANCHARD Felix
1998
CAN
MCCONVILLE Corey
1997
CAN
GONEAU William
1999
CAN
WALLACE Liam
1999
CAN
BAILEY Bryan
1996
USA
ALKIER Justin
1998
CAN
STUERCKE Hunter
1995
USA
SOETAERT Michael
1996
CAN
JORDAN Colby
1996
USA
KIRSHENBLATT Max
1998
CAN
KRUPKA Jimmy
1998
USA
MEDHUS Anders Lysklett
1995
NOR
SLATTERY Logan
1997
USA
MCLAUGHLIN Prescott
1992
USA
FORTIN Alexandre
1997
CAN
STEINKE Chris
1993
CAN
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
DERWIN Colbey
1997
NZL
KNORPP Griffin
1998
USA
DILLING Jacob
1999
USA
SMITH Warren Cummings
1992
EST
TAYLOR Collin
1995
CAN
BURKS Jared
1997
CAN
YOUNG Joseph
1996
CAN
WILSON Kenny
1994
USA
SANTANIELLO Nick
1995
USA
KUUS Karl
1995
CAN
QUENNEVILLE Raphael
1996
CAN
NEF Tanguy
1996
SUI
GOUGEON Jake
1996
CAN
Did not start 1st run