official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
GROSJEAN Matthew
1970
USA
1:38.84
2.00
2
DIMIER Yves
1969
FRA
+0.23
3.30
3
ZINSLI Andrea
1972
SUI
+0.53
5.00
4
VILLIARD Eric
1970
CAN
+0.68
5.85
5
LADSTATTER Konrad Kurt
1968
ITA
+0.69
5.91
6
MARILA Mika
1973
FIN
+0.73
6.14
7
TESCARI Fabrizio
1969
ITA
+0.76
6.31
8
HAYER Stanley
1973
CAN
+0.86
6.87
9
GRANDI Thomas
1972
CAN
+0.87
6.93
10
MIKLAVC Andrej
1970
SLO
+1.09
8.18
11
KNIGHT Chip
1975
USA
+1.38
9.82
12
TICHY Martin
1973
CAN
+2.27
14.86
13
BOURGEAT Pierrick
1976
FRA
+2.30
15.03
14
CHENAL Joel
1973
FRA
+2.76
17.64
15
ISHIOKA Takuya
1971
JPN
+3.21
20.19
16
VIOLON Pierre
1973
FRA
+3.22
20.24
17
ANDERSSON Anders
1978
SWE
+3.51
21.89
18
SPEISER Gerhard
1975
GER
+3.58
22.28
19
LEROY Andy
1975
USA
+5.16
31.24
20
HIRASAWA Gaku
1973
JPN
+5.45
32.88
21
EXARTIER Stephane
1969
POL
+5.75
34.58
22
THORNE THOMSEN Drew
1977
USA
+5.78
34.75
23
WOLK Chad
1976
USA
+6.04
36.22
24
BACHLEDA Andrzej
1975
POL
+6.43
38.43
25
HUR Seung Wook
1972
KOR
+7.85
46.48
26
MILLER Bode
1977
USA
+8.37
49.42
27
FURUSETH Jon Emil
1971
NOR
+8.97
52.82
28
MARTIN J andrew
1974
USA
+10.18
59.68
29
GUAY Kristian
1979
CAN
+10.24
60.02
30
HADLEY Rich
1975
USA
+10.67
62.45
31
STELL Kevin
1977
USA
+11.26
65.80
32
FISCHER Brett
1977
USA
+11.97
69.82
33
DOWNING Joe
1976
USA
+13.08
76.11
34
NOLTING Jon
1972
USA
+14.42
83.70
35
BROWN Matt
1978
USA
+17.40
100.58
36
O KELLY Kyle
1973
USA
+17.89
103.36
37
TRANSUE Joshua
1980
USA
+18.82
108.63
38
STEVENSON Nate
1979
USA
+21.04
121.21
Did not finish 2nd run
BAUER Robin
1976
CAN
BECIRBEGOVIC Enis
1976
BIH
BRUGGE Jesper
1975
SWE
EBERLE Markus
1969
GER
HOGAN Brad
1979
USA
JOVAN Matej
1970
SLO
KIMURA Kiminobu
1970
JPN
KNITTLE Matthew
1978
USA
MACARTNEY Scott
1978
USA
MIELKE Gunnar
1977
USA
OOSTERBAAN Rogier
1978
NED
PAGE Kevin
1975
FRA
SAETER Aane
1975
NOR
SIMOND Francois
1969
FRA
STANKALLA Stefan
1975
GER
THIBAULT Gabriel
1976
CAN
URAKI Kenta
1975
JPN
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
ALBRECHT Kilian
1973
AUT
BERG Christopher
1978
USA
BORTIS Michel
1970
SUI
BURAAS Hans-Petter
1975
NOR
COVILI Frederic
1975
FRA
ENGELKING Jamie
1974
USA
ERTL Andreas
1975
GER
GASPAR Renato
1977
CRO
GORCIC Amar
1977
BIH
GRIGOLETTO Gianluca
1974
ITA
GRILC Gregor
1970
SLO
GROS Sacha
1974
USA
HANSSON Martin
1975
SWE
KOLLE Arnt Georg
1974
NOR
MANUEL Patrice
1974
FRA
MCKINLAY Brent
1977
CAN
MINAHAN John
1978
USA
NEZIROVIC Mirza
1977
BIH
NOLTING Josh
1976
USA
OESTBY Rune Andre
1973
NOR
ORMOND James
1973
GBR
PETURSSON Palmar
1973
ISL
PHILLIPS Christopher
1976
USA
PUCKETT P Casey
1972
USA
PUENTENER Leo
1973
SUI
REBERSAK Jernej
1977
SLO
SCHIESTL Hermann
1970
AUT
SCHILCHEGGER Heinz
1973
AUT
SEGUIN Jesse
1977
CAN
SIGURDSSON Sigurdur M.
1976
ISL
SMERDON Ricky
1976
USA
SMITH Justin M
1979
USA
SPENCER Dane
1977
USA
VIELE David
1975
USA
VONN Thomas
1975
USA
VRHOVNIK Matjaz
1972
SLO
WAREMAN Hayo
1974
NED
WOODLAND Scott
1977
USA
ZUBEK Robert
1973
POL
Disqualified 1st run
Did not start 1st run