official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
GOODMAN Anna
1986
CAN
1:33.19
6.00
2
BARIOZ Taina
1988
FRA
+0.20
7.31
3
FEIERABEND Denise
1989
SUI
+0.23
7.51
4
PHELAN Brittany
1991
CAN
+0.85
11.56
5
GINI Sandra
1982
SUI
+0.95
12.22
6
WORLEY Tessa
1989
FRA
+0.97
12.35
7
VOGEL Nadja
1990
SUI
+1.33
14.71
8
MCJAMES Megan
1987
USA
+1.52
15.95
9
MIELZYNSKI Erin
1990
CAN
+1.77
17.59
10
HITCHCOCK Katie
1985
USA
+2.12
19.88
10
TERWIEL Elli
1989
CAN
+2.12
19.88
12
HANAOKA Moe
1984
JPN
+2.57
22.82
13
STIEGLER Resi
1985
USA
+2.87
24.79
14
SHIFFRIN Mikaela
1995
USA
+3.19
26.88
15
KURFUERSTOVA Eva
1977
CZE
+3.25
27.27
16
KIYOSAWA Emiko
1983
JPN
+3.65
29.89
17
KEDRINA Anastasia
1992
RUS
+4.19
33.43
18
SOROKINA Anna
1990
RUS
+4.42
34.93
19
HARTMAN Katie
1988
USA
+4.61
36.18
20
SIMARI BIRKNER Macarena
1984
ARG
+5.02
38.86
21
DELANEY Devin
1991
USA
+5.10
39.38
22
HJERTMAN Sara
1987
SWE
+5.46
41.74
23
GHENT Erika
1988
USA
+5.66
43.05
24
SIMARI BIRKNER Maria Belen
1982
ARG
+5.84
44.23
25
RAYANOVA Lyaysan
1989
RUS
+6.06
45.67
26
GASMANN-BROTT Rikke
1991
NOR
+6.47
48.35
27
IDE Maisie
1993
USA
+7.46
54.83
28
SAMUELS Lauren
1992
USA
+11.33
80.16
29
MARNO Anna
1992
USA
+11.37
80.43
30
SAMUELSON Kaytlyn
1993
USA
+12.42
87.30
31
CASTON Rose
1992
USA
+12.94
90.70
32
MOE-LANGE Yina
1993
DEN
+13.50
94.37
33
BARTHOLD Jeanne
1992
USA
+14.95
103.86
34
STRONG Anne
1993
USA
+17.01
117.34
35
GHENT Abby
1992
USA
+17.58
121.07
36
BERTHER Vanessa
1992
USA
+27.97
189.09
Did not finish 2nd run
ANDERSON Nicole
1994
USA
CANFIELD Leah
1992
USA
FUCIGNA Abigail
1991
USA
VETH Amanda
1992
USA
LAPANJA Lila
1994
USA
SACKBAUER Mary
1992
USA
STEGGLES Harriet
1991
GBR
MOLTZAN Paula
1994
USA
WALES Brooke
1990
USA
JARVIS Sarah
1986
NZL
KISTLER Lizzie
1992
USA
LOESETH Lene
1986
NOR
GOOD Esther
1987
SUI
BERTRAND Marion
1984
FRA
HOLDENER Wendy
1993
SUI
STAPLES Kiley
1989
USA
BRUSLETTO Anne Cecilie
1988
NOR
IRWIN Madison
1991
CAN
RYLEY Megan
1986
CAN
RYLEY Kate
1989
CAN
ROUTHIER Eve
1988
CAN
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 1st run
IRWIN Katharine
1994
USA
STRONG Elizabeth
1993
USA
WILES Jacqueline
1992
USA
BUREEVA Vladislava
1989
RUS
TILLEY Alexandra
1993
GBR
SAUNDERS Jennifer
1992
CAN
CHEREPANOVA Maria
1989
RUS
BRODNIK Vanja
1989
SLO
PREFONTAINE Marie-Pier
1988
CAN
JAZBEC Katja
1988
SLO
BONJOUR Aline
1985
SUI
DUKE Hailey
1985
USA
SCHLEPER Sarah
1979
USA
Did not start 1st run