official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
NOVIKOV Vladislav
1993
RUS
1:46,41
28.69
2
KOLGOTIN Pavel
1994
RUS
+0.43
32.21
3
KAINER Helmut
1993
AUT
+0.73
34.66
4
FELSER Josef
1993
AUT
+0.92
36.21
5
RISTEVSKI Antonio
1989
MKD
+0.94
36.38
5
SARNITZ Philipp
1992
AUT
+0.94
36.38
7
GROSELJ Zan
1993
SLO
+1.01
36.95
8
BENIAIDZE Alex
1991
GEO
+1.04
37.19
9
BRIGOVIC Sebastian
1992
CRO
+1.06
37.36
10
KNAUSS Andreas
1990
AUT
+1.12
37.85
10
STUKOV Maksim
1994
RUS
+1.12
37.85
12
VUKELIC Leo
1993
CRO
+1.25
38.91
13
CERMAK Jan
1988
CZE
+1.28
39.16
14
LAHNSTEINER Maximilian
1996
AUT
+1.33
39.56
15
STUERZ Elias
1994
AUT
+1.35
39.73
16
LUERZER Sebastian Leonhard
1995
AUT
+1.47
40.71
17
KREJAC Klemen
1993
SLO
+1.51
41.04
18
HERWERDEN, VAN Jimmy
1994
NED
+1.58
41.61
19
ORTNER Michael
1991
GER
+1.61
41.85
20
GEYER Jai
1990
GBR
+1.62
41.93
21
PRISADOV Stefan
1990
BUL
+1.67
42.34
22
ALEKHIN Alexander
1994
RUS
+1.83
43.65
23
ZEIRINGER Fabian
1996
AUT
+1.94
44.55
23
TODOROVIC Filip
1994
SLO
+1.94
44.55
25
MACLEAN Benjamin
1990
CAN
+2.16
46.35
26
LENGAUER-STOCKNER Hannes
1993
AUT
+2.17
46.43
27
SCHRAML Tobias
1996
AUT
+2.38
48.15
27
STERLE Nik
1995
SLO
+2.38
48.15
27
KNAUSS Mario
1995
AUT
+2.38
48.15
30
TAKATS Tristan
1995
AUT
+2.40
48.31
31
HRIBAR Zan
1994
SLO
+3.14
54.36
32
BORODAYKIN Artem
1994
RUS
+3.22
55.02
33
STIEDL Marian
1992
AUT
+3.52
57.47
34
GEORGIEV Svetoslav
1991
BUL
+3.73
59.19
35
SORTSCHAN Alexander
1995
AUT
+3.74
59.27
35
FISCHER Elias
1995
AUT
+3.74
59.27
37
DEHARI Dardan
1990
MKD
+3.79
59.68
38
GARNIEWICZ Mateusz
1990
POL
+3.98
61.23
39
GRUBER Christof
1995
AUT
+3.99
61.31
40
LIHTENEGER VIDMAJER Jon
1996
SLO
+4.06
61.88
41
TULUPOV Evgenij
1995
RUS
+4.12
62.37
42
BRACHNER Patrick
1992
AZE
+4.15
62.62
43
BAUER Andreas
1993
GER
+4.27
63.60
44
HOFSTAEDTER Mathias
1992
AUT
+4.37
64.42
45
BARBU Alexandru
1987
ROU
+4.42
64.83
46
NEPRAUNIG Alexander
1995
AUT
+4.50
65.48
47
ZAMPA Andreas
1993
SVK
+4.55
65.89
48
AUER Sebastian
1993
AUT
+4.67
66.87
49
MOLENAAR Dean
1994
NED
+4.68
66.95
50
KANDUTH Christian
1994
AUT
+4.74
67.44
51
VACLAVIK Lukas
1994
CZE
+4.75
67.53
52
MOSER Florian
1995
AUT
+4.85
68.34
53
GEDEVANISHVILI Dimitri
1993
GEO
+4.89
68.67
54
BRUNNER Kevin
1994
AUT
+4.95
69.16
55
FARKAS Norbert
1992
HUN
+4.96
69.24
56
FEURSTEIN Patrick
1996
AUT
+5.03
69.81
57
PARLAPANOV Yani
1993
BUL
+5.08
70.22
58
BAURECHT Markus
1994
AUT
+5.14
70.71
59
HOCHHAUSER Dominik
1996
AUT
+5.17
70.96
60
KOGLER Tobias
1996
AUT
+5.21
71.29
61
SULZER Gregor
1995
AUT
+5.23
71.45
62
PERNER Florian
1996
AUT
+5.34
72.35
63
LANZINGER Christoph
1995
AUT
+5.35
72.43
64
MOONEY Ryan
1996
USA
+5.44
73.17
65
OTZLBERGER Anton
1996
AUT
+5.45
73.25
66
FESHCHUK Rostyslav
1990
UKR
+5.46
73.33
67
BUJTAS Csaba
1992
HUN
+5.47
73.41
68
VONDRAK Jan
1990
CZE
+5.49
73.58
69
SCHEUCHENPFLUG Martin
1996
AUT
+5.50
73.66
70
STAMLER Max
1996
USA
+5.53
73.90
70
HILL Ashley Sam
1993
GBR
+5.53
73.90
72
GREIL Elias
1994
AUT
+5.62
74.64
73
BULLEN Robert
1989
GBR
+5.64
74.80
74
RICHTER Fabian
1994
AUT
+5.65
74.88
75
BAUREGGER Fabian
1996
AUT
+5.69
75.21
76
MURER Peter
1994
AUT
+5.74
75.62
77
GLABISCHNIG Kevin
1995
AUT
+5.80
76.11
78
KNOEPFLE Daniel
1993
GER
+5.84
76.44
79
POSCH Sascha
1992
AUT
+5.85
76.52
80
PLIESSNIG David
1993
AUT
+5.95
77.34
81
SEGER Brodie
1995
CAN
+5.98
77.58
82
THOMPSON Matthew
1993
GBR
+6.24
79.71
83
GASPARIN Giulio
1991
ITA
+6.28
80.03
84
COULL Jackson
1993
AUS
+6.31
80.28
85
CAS Jure
1994
SLO
+6.47
81.59
86
POHANKA Jakub
1994
CZE
+6.53
82.08
87
SCHWEIGER Sebastian
1996
AUT
+6.59
82.57
88
RAPOSO Charles
1996
GBR
+6.77
84.04
89
PRSALA Vojta
1991
CZE
+6.82
84.45
90
RIEDMANN Daniel
1996
AUT
+7.03
86.17
91
ZULEEG Philipp
1994
GER
+7.16
87.23
92
LEWIS Tom
1993
AUS
+7.42
89.36
93
KASERBACHER Andreas
1996
AUT
+7.64
91.15
94
KOVBASNYUK Ivan
1993
UKR
+7.66
91.32
95
KUNC Jan
1995
SLO
+7.91
93.36
96
RESCH Cajetan
1996
GER
+7.99
94.02
97
GIACOMELLI Gal
1995
SLO
+8.28
96.39
98
MLAKAR Maj
1996
SLO
+9.35
105.13
99
ROBERTSON Sam
1993
AUS
+10.57
115.11
100
JAPHARIDZE Soso
1996
GEO
+10.79
116.91
101
KUPEC Jan
1993
CZE
+10.89
117.73
Did not qualify for 2nd run
KACICA Alan
1996
POL
BRANDSTETTER Markus
1996
AUT
LANZENBERGER Marc
1996
AUT
MEYNARD Patrick
1996
USA
DEISL Patrick
1996
AUT
GIANNOTTO Sean
1996
USA
HAHN Thomas
1996
AUT
ARALIN Mikalai
1996
BLR
SCHILDERMANS Steve
1996
BEL
WIMMER Simon
1996
GER
TSIBELENKO Levko
1996
UKR
CHALUPA Erich
1996
AUT
CALVERT-JONES Andrew
1994
AUS
TYMBANIDIS George
1987
GRE
ALEXANDRIDIS Dimitrios
1993
GRE
YAMAZAKI Shuichi
1975
JPN
PFLUG Florian
1996
AUT
STEWART Richard
1995
AUS
BOECKSTENS Sebastian
1995
BEL
HINTERWALDNER Luis
1996
GER
GANAHL Patrick
1996
GER
PENNY Kyle
1996
USA
REICHSTHALER Ferdinand
1995
AUT
BUCHMANN Louis
1996
GER
GUARINIELLO Manuel
1996
ITA
KEMPENAERS Sander
1994
BEL
FAIRLEY Andrew
1996
AUS
HOFER Florian
1995
GER
VASULIN Marek
1995
CZE
ALBERS Sander
1992
NED
SCHULHOFER Benjamin
1996
AUT
NATADZE Shota
1996
GEO
PASINLI Selim
1988
TUR
ORTNER Felix
1996
AUT
RAITHOFER Manuel
1995
AUT
KUCHLING Paul
1995
AUT
BEYDUZ Ersin
1989
TUR
EDER Philip
1995
AUT
NITZSCHKE Max
1994
GER
JAKUBCO Jan
1995
SVK
BOLEK David
1994
CZE
WIDL Maximilian
1995
GER
ONDERCANIN Daniel
1994
SVK
MEISSL Matthias
1989
AUT
KEJVAL Martin
1995
CZE
DVORAK Adam
1994
CZE
MAZALEUSKI Siarhei
1992
BLR
NOVELLO Francesco
1995
ITA
MARTINUZZI Samuele
1996
ITA
KUPEC Radomir
1994
CZE
KOLEGA Elias
1996
CRO
STEGMANN Maximilian
1994
GER
TELYCHUK Vasyl
1992
UKR
MITAN Szymon
1994
POL
HYSKA Martin
1994
SVK
GAJEWSKI-GLODEK Jakub
1984
POL
CATANIA Enrico
1994
ITA
Did not finish 2nd run
LUZAR Matjaz
1992
SLO
OBERNOSTERER Daniel
1992
AUT
KIENREICH Julian
1996
AUT
CHODERA Jakub
1990
CZE
VARBANOV Stoyan
1993
BUL
HOFSTAEDTER Christoph
1995
AUT
POPOV Vladimir
1994
BUL
GEIER Gerald
1993
AUT
ABRAMOVIC Marko
1996
CRO
HALLDORSSON Sigurgeir
1991
ISL
BLAZNIK Andraz
1994
SLO
FRIDRICH Pavel
1992
CZE
RAZUS Martin
1989
SVK
SWETTE Ford
1993
CAN
ANDRIENKO Aleksander
1990
RUS
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
BOLAND John
1996
USA
HIGGS Sam
1993
AUS
MAIER Jakob
1993
AUT
SAHANEK Daniel
1996
AUT
SPENCER Fitch
1996
USA
HONZAK Jakub
1993
CZE
KEMPENAERS Kristof
1992
BEL
REBHAHN Markus
1993
AUT
TOMANN Felix
1995
AUT
TAS Levent
1991
TUR
MARTINA Luca
1994
ITA
GIFFINGER Lukas
1985
AUT
WINKLER Manuel
1995
AUT
FELDERER Sandro
1995
AUT
DUJAKOVIC Slaven
1995
AUT
CARRY Roger
1993
CAN
MORGAN Bradley
1991
GBR
FIEDLER Florian
1992
AUT
KUPCOK Jakub
1992
SVK
ANDREEVSKIY Alexey
1992
RUS
Disqualified 1st run
Did not start 1st run