official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
RUBIE Brennan
1991
USA
2:18.61
6.00
2
ST-GERMAIN Wiliam
1992
CAN
+2.43
21.60
3
STIEGLER Seppi
1988
USA
+2.99
25.20
4
ZAITSOFF Sasha
1990
CAN
+3.06
25.65
5
DRURY Kevin
1988
CAN
+3.20
26.55
6
BROWN Philip
1991
CAN
+3.31
27.25
7
PLONER Alexander
1978
ITA
+3.32
27.32
8
COHEE Nick
1988
USA
+3.36
27.57
9
JAMPOLSKY Grant
1989
USA
+3.43
28.02
10
FRISCH Jeffrey
1984
CAN
+3.79
30.34
11
READ Erik
1991
CAN
+4.04
31.94
12
STEINKE Chris
1993
CAN
+4.19
32.90
13
SWETTE Ford
1993
CAN
+4.24
33.22
14
MEGARRY Morgan
1993
CAN
+4.29
33.55
15
CHRISTIANSON Kieffer
1992
USA
+4.31
33.67
16
HRIBAR Timotej
1990
SLO
+4.64
35.79
17
MARNO Max
1991
USA
+4.67
35.99
18
BANSMER Michael
1989
USA
+4.79
36.76
19
DONALDSON David
1986
CAN
+5.00
38.10
20
PRISADOV Stefan
1990
BUL
+5.21
39.45
21
KRAUSE Nicholas
1993
USA
+5.30
40.03
21
ROBERTS Hig
1991
USA
+5.30
40.03
23
MORSE Ben
1992
USA
+5.49
41.25
24
TROW Andy
1991
CAN
+5.76
42.98
25
ADDE Andreas
1988
NOR
+6.04
44.78
26
DUFFY Danny
1994
USA
+6.66
48.76
27
RIVET Philippe
1992
CAN
+6.70
49.02
28
STRAND Matthew
1993
USA
+6.74
49.28
29
SCHUESSLER BEDARD William
1993
CAN
+6.90
50.30
29
ACOSTA Christopher
1990
USA
+6.90
50.30
31
SMITH Warren Cummings
1992
EST
+6.94
50.56
32
JAGOT Benoit
1991
FRA
+7.03
51.14
33
GAGNON Cedrik
1991
CAN
+7.30
52.87
34
CHONGAROV Nikola
1989
BUL
+7.31
52.94
35
BARWOOD Adam
1992
NZL
+7.56
54.54
36
MCKENNA Christopher
1993
USA
+7.86
56.47
37
LEAFE Trevor
1989
USA
+7.88
56.60
38
LAMB Max
1990
USA
+7.98
57.24
39
FARRELL Bobby
1991
USA
+8.10
58.01
40
AUTY Jack
1995
USA
+8.44
60.19
41
CARRY Roger
1993
CAN
+8.88
63.02
42
GREIG Rob
1994
CAN
+9.42
66.48
43
BENNETT Bryce
1992
USA
+10.28
72.01
Did not finish 2nd run
WRIGHT Bronson
1993
USA
LAJOIE Vincent
1993
CAN
CHEVALIER Luc Henri
1992
AUS
GRASIC Martin
1995
CAN
CRAWFORD Douglas
1987
GBR
DAWSON Travis
1988
CAN
GEORGIEV Georgi
1987
BUL
ENGEL Mark
1991
USA
HIGGINS Sean
1990
USA
BALDWIN TJ
1990
GBR
GRIFFIN Benjamin
1986
NZL
TOUTANT Simon-Claude
1991
CAN
WERRY Tyler
1991
CAN
SMITH Cameron
1992
USA
COCHRAN-SIEGLE Ryan
1992
USA
ELLIOT Jeremy
1988
USA
GOLDBERG Jared
1991
USA
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not qualify for 2nd run
VARGO Andrew
1996
CAN
TAYLOR Collin
1995
CAN
FRY Steven
1993
CAN
WONNACOTT Benjamin
1995
CAN
LLEWELLYN Austin
1995
CAN
HAWKINS Devon
1995
CAN
MORRISON James
1994
AUS
MCNAIR Daniel
1995
CAN
KOTAKE Yoriaki
1994
JPN
ROBERTSON Sam
1993
AUS
LEEVER Alex
1995
USA
ROBIN MERCIER William
1995
CAN
HAEHLEN Jonas
1993
CAN
SNOW Scott
1993
USA
MONOD Mathew
1995
CAN
SVENSK Mikael
1994
FIN
DEMSCHAR Dominic
1993
AUS
MOYNIHAN Nicholas
1994
GBR
MCDONALD Conor
1993
USA
LAMHAMEDI Adam
1995
MAR
STEWART Eric
1994
CAN
KUPCOK Jakub
1992
SVK
BERLACK Ronald
1994
USA
WILSON Kenny
1994
USA
MCCONVILLE Patrick
1994
CAN
DEMSCHAR Daniel
1994
AUS
ARVIDSSON Erik
1996
USA
HALL Max
1995
USA
NACIUK Anthony
1994
CAN
DUPRATT Samuel
1993
USA
GEORGIEV Svetoslav
1991
BUL
JONES Alec
1994
USA
SUTTON Brandon
1992
CAN
FALAT Matej
1993
SVK
RASANEN Joonas
1989
FIN
BELL Jeffrey
1993
CAN
BROOKS Dylan
1992
USA
DUFFY Drew
1995
USA
SHIFFRIN Taylor
1992
USA
FEASEY Willis
1992
NZL
KOLLENBORG Christopher
1988
NOR
KIRCHER Andrew
1993
USA
VIETZE Sandy
1993
USA
SOVIC Tomaz
1990
SLO
ULYANOV Dmitrij
1983
RUS
HAUG Andreas Willumsen
1989
NOR
PRIDY Morgan
1990
CAN
Did not finish 1st run
GILLESPIE Mike
1996
CAN
KOELL Alexander
1990
SWE
KELLOCK Jonathan
1992
CAN
RONSKY Russell
1995
CAN
MAPLE Wiley
1990
USA
COULL Jackson
1993
AUS
THEODORSEN Espen
1988
NOR
MCKILLOP Curtis
1993
CAN
READ Kevyn
1993
CAN
ROBLES Thomas
1994
USA
RISHWORTH Mike
1987
AUS
COOKSON Bryan
1994
CAN
MONSEN Sam
1992
SWE
MOTTAU Tanner
1993
USA
OVERING Robert
1993
CAN
PREBBLE Nick
1993
NZL
CONE Robert
1992
USA
HROBAT Miha
1995
SLO
NARVESTAD Nikolai Tornoe
1992
NOR
MCLAUGHLIN Brian
1993
USA
HERZOG David
1992
AUT
WILSON Ryan
1987
USA
MARSHALL Tucker
1990
USA
DANIELS Nick
1991
USA
OLSSON Jon
1982
SWE
PHILP Trevor
1992
CAN
Did not start 1st run