official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
WACHTER Anita
1967
AUT
1:59.55
2.00
2
PAERSON Anja
1981
SWE
+0.37
4.51
3
PRETNAR Spela
1973
SLO
+0.78
7.28
4
LALIVE Caroline
1979
USA
+0.89
8.03
5
KOELLERER Karin
1970
AUT
+1.22
10.27
6
OTTOSSON Anna
1976
SWE
+1.23
10.33
7
FLEMMEN Andrine
1974
NOR
+1.27
10.60
8
SEKINO Fujiko
1975
FRA
+1.40
11.49
9
YDESKOG Linda
1973
SWE
+1.57
12.64
10
ROTEN MEIER Karin
1976
SUI
+1.76
13.92
11
SIMARD Genevieve
1980
CAN
+1.79
14.13
12
SCHLEPER Sarah
1979
USA
+1.80
14.20
13
FORTKORD Martina
1973
SWE
+1.83
14.40
14
IBARRA ASTELARRA Ainhoa
1968
ESP
+2.09
16.16
15
WOLF Stefanie
1979
GER
+2.37
18.06
16
NEF Sonja
1972
SUI
+2.44
18.53
17
KUMMER Lilian
1975
SUI
+2.85
21.31
18
ROHREGGER Eveline
1977
AUT
+2.93
21.85
19
BEHRINGER Simone
1976
GER
+3.18
23.55
20
HANSSON Erika
1973
SWE
+3.29
24.29
21
GERG Annemarie
1975
GER
+3.31
24.43
22
CARRICK-ANDERSON Emma
1975
GBR
+3.57
26.19
23
MULKERN Shaina
1977
USA
+3.65
26.73
24
FORSYTH Allison
1978
CAN
+3.72
27.20
25
IKEDA Kazuko
1974
JPN
+3.87
28.22
26
BAKKE Trine
1975
NOR
+3.88
28.29
27
OLAMO Petra
1974
FIN
+3.96
28.83
28
HOSSMANN Corina
1976
SUI
+4.11
29.85
29
BOKAL Natasa
1967
SLO
+4.17
30.25
30
RUIZ CASTILLO Carolina
1981
ESP
+4.49
32.42
31
BERGMANN Monika
1978
GER
+4.59
33.10
32
PITKANEN Riitta
1977
FIN
+4.90
35.20
33
DOVZAN Alenka
1976
SLO
+4.98
35.74
33
GRAU Vicky
1975
AND
+4.98
35.74
35
LUDLOW Libby
1981
USA
+5.86
41.70
36
KASHIWAGI Kumiko
1978
JPN
+6.18
43.87
37
STRAIT Courtney
1981
USA
+6.22
44.14
38
EDER Elfi
1970
GRN
+6.26
44.41
39
PIRIE Tessa
1978
GBR
+6.46
45.77
40
PASCAL-SAIONI Christel
1973
FRA
+6.74
47.67
41
WIKSTROEM Linda
1975
SWE
+7.09
50.04
42
HOVERSTEN Tiffany
1979
USA
+7.36
51.87
43
CULLMAN Mia
1979
USA
+7.66
53.90
44
POWERS Alison
1979
USA
+7.76
54.58
45
FAVE Marika
1973
ITA
+7.88
55.39
46
ALCOTT Chimene
1982
GBR
+8.14
57.15
47
MULLEN Megan
1979
CAN
+8.16
57.29
48
PASHKOWSKI Tove
1979
USA
+8.22
57.69
49
NOGI Masami
1979
JPN
+8.69
60.88
50
PRCHAL Anna
1979
CAN
+8.75
61.28
51
KORTEN Jeannette
1976
AUS
+8.97
62.78
52
ROGERS Kimberly
1981
USA
+9.40
65.69
53
BONNEY Meg
1980
USA
+9.68
67.59
54
DOLEZEL Melissa
1978
CAN
+9.77
68.20
55
BUCKLES Brett
1981
USA
+9.82
68.53
56
KVOPKOVA Maria
1975
SVK
+9.89
69.01
57
MC EACHREN Erin
1980
CAN
+9.96
69.48
Did not qualify for 2nd run
ACKER Amber
1979
USA
DYER Lynsey Anne
1981
USA
ELLENA Kristen
1981
USA
GALBRAITH Ellen M
1980
USA
GANONG Megan
1979
USA
HARTLEY Aimee-Noel
1978
CAN
LYLE Jessica
1979
USA
MANCUSO April
1980
USA
MCLEOD Erika
1981
NZL
MUIRHEAD Natalie
1980
USA
PALMER Taryn
1978
USA
PORTER-MERRILL Elizabeth
1980
USA
ROSS Lauren
1982
USA
SCIPIONE Wendy
1975
USA
STEPHENS Elisha
1981
USA
VIDAL Vanessa
1974
FRA
WHAN Susie
1977
AUS
WILLIAMS Mara
1980
USA
WOLK Jenni
1979
USA
WOODROW Helena A
1982
USA
YAMADA Courtney
1980
USA
Did not finish 2nd run
Did not finish 1st run
DELICH Jennifer
1980
CAN
DUVILLARD Kristina
1975
FRA
GALINDO SANTOLARIA Ana
1973
ESP
GELI ESPANA Ana
1978
ESP
GOLTING Liz
1982
USA
GRUENENFELDER Corina
1975
SUI
HAELLDAHL Sandra
1977
SWE
HUBER Marina
1979
GER
KAEYHKOE Pia
1979
FIN
KELLY Gail
1979
CAN
LANGEVIN Julie
1980
CAN
MC FETRIDGE Gillian
1978
CAN
MCCLOY Hilary A
1982
USA
NOWEN Ylva
1970
SWE
RIENDA CONTRERAS Maria Jose
1975
ESP
SALVENMOSER Ingrid
1967
AUT
SHERRY Elizabeth
1979
USA
WILLIAMS Leticia C
1982
USA
WRIGHT Carolyn
1981
CAN
Did not start 1st run