official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
VIELE David
1975
USA
1:25.04
27.82
2
NOLTING Josh
1976
USA
+0.38
30.37
3
VAN TONGEREN Eric
1979
USA
+0.51
31.24
4
ZAMANSKY Jake
1981
USA
+0.91
33.92
5
SCHUETZE Jed
1979
USA
+1.00
34.52
6
SMITHERS Jayme
1976
CAN
+1.02
34.66
7
STELL Kevin
1977
USA
+1.17
35.66
8
MAHAN Cain
1981
USA
+1.51
37.94
9
MONTALBO Scott
1977
USA
+1.94
40.82
10
RASMUSSEN Joachim
1977
NOR
+2.28
43.10
11
KURUVILA Reuben
1979
USA
+2.51
44.64
12
WITTUSEN William
1977
NOR
+2.69
45.85
13
GUAY Kristian
1979
CAN
+2.81
46.65
14
STEEN Fredrik
1977
NOR
+3.13
48.80
15
WOLK Chad
1976
USA
+4.72
59.46
16
KURUVILA Benjamin T
1982
USA
+5.12
62.14
17
READ Michael
1979
CAN
+5.76
66.43
18
ERIKSEN Stian Hauge
1977
NOR
+7.05
75.07
19
GALLAHER Dan
1979
USA
+7.15
75.74
20
BROWN Ben
1982
USA
+7.58
78.63
21
CHODOUNSKY David
1984
USA
+7.79
80.03
21
DOWNING Joe
1976
USA
+7.79
80.03
23
ADAMS Ryan
1980
USA
+8.34
83.72
24
SIMONS Dustin
1983
USA
+10.33
97.06
25
WOODLAND Scott
1977
USA
+10.89
100.81
26
FOSTER Jason
1981
USA
+11.08
102.09
27
CRAIG Tyler
1976
CAN
+11.17
102.69
28
LINES Jeff
1980
CAN
+11.37
104.03
29
BENNETT Clifford J
1981
USA
+11.41
104.30
30
DAVIS Kyle
1984
USA
+11.88
107.45
31
DUGGAN Mitch
1985
USA
+12.59
112.21
32
BUKOVEC Jernej
1978
SLO
+14.76
126.75
33
JANTUNEN Thomas
1979
CAN
+15.56
132.11
34
ALLEN Carter
1984
USA
+15.66
132.78
35
SIPE Joey
1981
USA
+16.85
140.76
36
CHARLSON Casey
1981
USA
+17.12
142.57
37
PUTZER Philipp
1976
ITA
+17.25
143.44
38
LEROY Andy
1975
USA
+18.22
149.94
39
MACGREGOR Ian
1983
USA
+20.97
168.38
40
ZOPF Jason
1982
USA
+32.28
244.18
41
KURHAJETZ Rich
1980
USA
+33.15
250.02
Did not finish 2nd run
BJOERGE Lars
1978
NOR
MOTYS Henrik Robin
1977
NOR
NICKERSON Warner C
1981
USA
HYCHALK Daniel
1978
USA
EPPELAND Sven Nico
1978
NOR
BELYEA Ben
1980
USA
HARRISON Jeffrey M
1984
USA
ERDMAN Taylor
1980
USA
DOMINGUEZ BARCELONA Javier
1974
ESP
SAUER Johan
1978
SWE
CRONIN-WILTON Seth
1977
USA
LANDWEHR Jamie
1977
USA
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
WALKER Matt
1977
USA
TRANSUE Joshua
1980
USA
GRUYS Nathan
1982
USA
WEISS Evan C
1984
USA
WHITHAM Josh
1981
USA
TEAT Jesse
1979
NZL
DUGGAN Tim
1982
USA
ERICKSON Chris
1981
USA
SAUNDERS Robert
1981
USA
ROBERTS Ryan G
1983
USA
GUSHIKEN Robert K R
1979
USA
PHILLIPS Michael
1981
USA
KINZER Joshu H.
1975
USA
LANNING Thomas (t j)
1984
USA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run