official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
SARCHETT Jeff
1964
USA
1:48.31
34.30
2
STEEN Fredrik
1977
NOR
+0.15
35.10
3
SAUNDERS Robert
1981
USA
+0.43
36.60
4
SCHUETZE Jed
1979
USA
+0.70
38.05
5
KJERLAND Morten
1974
NOR
+1.41
41.85
6
SARCHETT Robin
1974
USA
+1.55
42.60
7
RYGG Eric
1980
USA
+1.56
42.65
8
ESPING Fredrik
1974
SWE
+1.62
42.98
9
SMITH Cody
1978
USA
+1.88
44.37
10
LIGARE Todd
1982
USA
+3.00
50.37
11
REED Michael
1974
USA
+3.99
55.67
12
JOHANSING Nathan
1980
USA
+4.89
60.49
13
ZIRKNITZER Hannes
1981
AUS
+4.94
60.75
14
DAUSZ Kris
1976
USA
+5.09
61.56
15
SCOTT Eric D
1980
USA
+5.49
63.70
16
RIXON JR Carl H
1982
USA
+5.72
64.93
17
RAMSAY Tyson J
1982
USA
+7.17
72.70
18
SHINE Robbie
1979
USA
+9.27
83.94
19
RICHARDSON Cory
1981
USA
+9.69
86.19
20
DILLON Bryan
1979
USA
+9.81
86.83
21
BOKOR Winston B
1980
USA
+10.30
89.46
22
GAIL Colby
1980
USA
+11.13
93.90
23
HAWTHORNE Taylor
1980
USA
+11.33
94.97
24
PERRICONE Gaspar
1983
USA
+13.93
108.90
25
THELEN Wes
1981
USA
+14.68
112.91
26
AUDERER Patrick
1983
AUS
+15.53
117.46
27
STURLIN Sam F
1982
USA
+15.54
117.52
28
LAWRENCE John
1978
USA
+15.86
119.23
29
WOHL Jeffrey
1978
USA
+16.13
120.68
30
MCCUSKEY Jon
1982
USA
+21.73
150.66
31
PETRY Pete
1980
USA
+21.97
151.95
32
YOUNG Dayton
1981
USA
+22.67
155.70
33
SCHELERT Edward
1977
USA
+25.45
170.58
34
FORD Peter
1979
USA
+26.66
177.06
35
MACK Deryn
1980
USA
+34.06
216.69
36
KAUFMAN Trent
1983
AUS
+35.11
222.31
Did not finish 2nd run
ADAMS Ryan
1980
USA
CAREY Bryn
1981
USA
DARK Tom A
1982
USA
DAVENPORT Chip
1980
USA
EASON George
1982
NZL
HEINRICH-WALLACE Mark
1982
USA
HOLTS Brett
1981
USA
HORTON Andre
1979
USA
KIMBALL John
1980
USA
LAMB David W
1981
USA
LATHAM Zachary
1979
USA
MCCONATHY Chad
1980
USA
MCCONATHY Will
1981
USA
NAGEL Eric
1975
USA
PITA Todd
1977
USA
QUESTAD Christian
1975
USA
RENNER Ahren
1983
USA
SIMONS Dustin
1983
USA
STIASSNY Aaron
1981
USA
STIASSNY Ari
1981
USA
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
BACKSTROM Arne
1980
USA
BERG Christopher
1978
USA
BROBERG Tejs
1976
DEN
CLOTHIER Radley J
1982
USA
COLE Adam
1982
USA
COOTS Forrest
1981
USA
CROUSE Thayer
1980
USA
DEY Brandon
1977
USA
DOMINGUEZ BARCELONA Javier
1974
ESP
DONALD Derek
1982
CAN
ERNEMANN Fritz
1982
USA
FALKENMIRE Richard
1982
AUS
FORSYTH Ryan
1974
CAN
FOSTER Jason
1981
USA
FRANCIS Kevin
1982
USA
GALLAHER Dan
1979
USA
GUSHIKEN Robert K R
1979
USA
HANSEN Shayne
1980
USA
HILL Anthony
1983
AUS
HOLMER Eric
1980
USA
JACOBSEN Trym Nordstrand
1976
NOR
JERMAN Izidor
1974
SLO
JITLOFF Erik
1980
USA
LANGE John
1980
USA
LANZINER Stefan
1975
AUT
LAWRENCE III Ron
1980
USA
LEE Tobias
1981
USA
LEUNIG Markus
1974
SUI
MCNEILL Jason
1980
USA
NESSEM Joakim
1974
NOR
PRADO Mike
1979
USA
RUDIGOZ Jean Christophe
1981
USA
SHAFFER Peter
1977
USA
SHERMAN Brady
1978
USA
SHIELDS Derek
1981
USA
SMITH Wesley
1981
USA
TELLER John
1983
USA
VALLINE Nate
1979
USA
VINTON Andrew
1980
USA
WALKER Matt
1977
USA
WHITE Aaron N.
1978
USA
WHITHAM Josh
1981
USA
WOODLAND Scott
1977
USA
DEL BOSCO Christopher
1982
USA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run