official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
GUFLER Michael
1979
ITA
2:08.61
14.79
2
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
+0.07
15.24
3
PRANGER Manfred
1978
AUT
+0.62
18.79
4
LANZINGER Matthias
1980
AUT
+0.64
18.92
5
REITER Hannes
1981
AUT
+0.83
20.15
6
FILISCHKIN Andrej
1975
RUS
+1.13
22.08
7
VALENCIC Mitja
1978
SLO
+1.18
22.41
8
RECH Freddy
1980
FRA
+1.20
22.53
9
DEFAGO Daniel
1980
SUI
+1.22
22.66
10
SCHOENFELDER Rainer
1977
AUT
+1.29
23.12
11
GIRARDI Walter
1976
ITA
+1.33
23.37
12
ALSTER Christoph
1980
AUT
+1.38
23.70
13
BRIKER Mathias
1981
SUI
+1.45
24.15
14
STRUGER Peter
1982
AUT
+1.56
24.86
15
SCHILD Josef
1980
AUT
+1.62
25.24
16
LONGHI Omar
1980
ITA
+1.68
25.63
17
ROTHROCK Tom
1978
USA
+1.75
26.08
18
THALER Patrick
1978
ITA
+1.81
26.47
19
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
+1.87
26.86
20
BECHTER Patrick
1982
AUT
+1.88
26.92
20
ENGL Kurt
1979
AUT
+1.88
26.92
22
SVINDAL Aksel-Lund
1982
NOR
+1.93
27.25
23
ZURBRIGGEN Silvan
1981
SUI
+1.95
27.37
24
LARSSON Markus
1979
SWE
+1.97
27.50
25
MARINAC Martin
1979
AUT
+1.99
27.63
26
DEFLORIAN Mirko
1980
ITA
+2.02
27.83
27
FILL Peter
1982
ITA
+2.13
28.54
28
FOSSLAND Kai Are
1976
NOR
+2.16
28.73
29
STAMPFER Ronald
1976
AUT
+2.21
29.05
30
KJAEMPERUD Jarl Rune
1978
NOR
+2.66
31.96
31
ZAMANSKY Jake
1981
USA
+2.84
33.12
32
GORZA Ales
1980
SLO
+3.09
34.73
32
RIEDER Arnold
1976
ITA
+3.09
34.73
34
ERTL Andreas
1975
GER
+3.50
37.38
35
GRAGGABER Thomas
1981
AUT
+3.56
37.76
36
BERGENDAHL Charlie
1977
SWE
+3.71
38.73
37
STREITBERGER Georg
1981
AUT
+3.80
39.31
38
KORNBERGER Christoph
1981
AUT
+3.93
40.15
39
EGGER Pierre
1978
AUT
+4.63
44.67
40
PICHOT Sebastien
1981
FRA
+4.77
45.57
41
URAKI Kenta
1975
JPN
+5.04
47.32
42
GSTATTER Manfred
1979
AUT
+5.09
47.64
43
VAJDIC Bernard
1980
SLO
+5.11
47.77
44
LAMPERT Martin
1977
LIE
+5.16
48.09
45
AMPFERER Andreas
1982
AUT
+5.24
48.61
46
PERREN Robi
1982
SUI
+5.32
49.12
47
BRAND Olivier
1980
SUI
+5.53
50.48
48
HOGAN Brad
1979
USA
+5.57
50.74
49
GROEBMER Roman
1981
ITA
+5.91
52.93
50
HAYER Stanley
1973
CZE
+5.95
53.19
Did not qualify for 2nd run
RAINER Niklas
1983
SWE
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
BRAJOVIC Grega
1981
SLO
FEINESTAM Alexander
1974
SWE
SASAKI Akira
1981
JPN
MARKEGAARD Daniel
1981
NOR
SPOERRI Joerg
1980
SUI
RAJALA Jukka
1982
FIN
KAITALA Jouni
1983
FIN
GROS Sacha
1974
USA
SAUVAGE Nicolas
1978
FRA
TIEZZA Luca
1981
ITA
ZAHROBSKY Petr
1980
CZE
BROLENIUS Johan
1977
SWE
DEANE Luke
1982
AUS
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
Did not finish 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run