official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
BROLENIUS Johan
1977
SWE
1:42.05
6.00
2
VAJDIC Bernard
1980
SLO
+0.30
7.79
3
YUASA Naoki
1983
JPN
+0.48
8.87
4
HERBST Reinfried
1978
AUT
+0.49
8.93
5
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
+0.54
9.23
6
KOGLER Stefan
1981
GER
+0.59
9.53
7
KELLEY Tim
1986
USA
+0.72
10.30
7
HARGIN Mattias
1985
SWE
+0.72
10.30
9
JANSRUD Kjetil
1985
NOR
+0.94
11.62
10
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
+1.09
12.52
11
ZARDINI Edoardo
1976
ITA
+1.26
13.53
12
HOERL Wolfgang
1983
AUT
+1.33
13.95
13
WANNINGER Christian
1981
GER
+1.37
14.19
14
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
+1.59
15.50
15
VALENCIC Mitja
1978
SLO
+1.65
15.86
16
ANDERSSON Oscar
1982
SWE
+1.66
15.92
17
IMBODEN Urs
1975
MDA
+1.69
16.10
18
BAXTER Alain
1973
GBR
+1.93
17.54
19
LEINO Jukka
1978
FIN
+2.33
19.93
20
THALER Matthias
1984
ITA
+2.47
20.76
21
MERMILLOD BLONDIN Thomas
1984
FRA
+3.00
23.93
22
SCHOERGHOFER Philipp
1983
AUT
+3.06
24.29
23
OBERT Anthony
1985
FRA
+3.14
24.77
24
SENONER Lucas
1983
ITA
+3.17
24.95
24
NORDH Fredrik
1984
SWE
+3.17
24.95
26
BRENNA Petter
1986
NOR
+3.32
25.85
27
VOGL Alois
1972
GER
+3.37
26.14
28
BRENNER Hannes
1984
AUT
+3.67
27.94
29
GROSS Stefano
1986
ITA
+3.86
29.07
30
TIEZZA Luca
1981
ITA
+3.94
29.55
31
GSCHWENTER Dominik
1984
AUT
+4.18
30.99
32
GODENZI Flavio
1984
SUI
+4.23
31.28
33
DAVARE Michel
1981
ITA
+4.47
32.72
34
CUCHE Dimitri
1985
SUI
+4.51
32.96
35
SIMONCELLI Davide
1979
ITA
+4.98
35.77
36
PHILLIPS Andrew
1989
USA
+5.03
36.07
37
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
+5.51
38.94
38
SEILER Jan
1983
SUI
+7.81
52.68
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 2nd run
HERZOG Alexander
1988
AUT
HELIE Louis-Pierre
1986
CAN
ZAVIRSEK Matija
1984
SLO
TESTORELLI Moreno
1986
SUI
DI RONCO Jacopo
1990
ITA
BROWN Ben
1982
USA
PAQUIN Paul
1986
FRA
NORDBOTTEN Jonathan
1989
NOR
VRABLIK Martin
1982
CZE
WHITE Trevor
1984
CAN
ANSELMET Alexandre
1980
FRA
NOESIG Christoph
1985
AUT
RAZZOLI Giuliano
1984
ITA
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
PESCOLLDERUNGG Manuel
1981
ITA
MARSHALL Cody
1982
USA
FALCOZ Lucas
1986
FRA
PICHOT Sebastien
1981
FRA
BECHTER Patrick
1982
AUT
VILETTA Sandro
1986
SUI
BYLUND Peter
1979
SWE
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
JENOT Olivier
1988
MON
LEMAN Brady
1986
CAN
PANGRAZZI Paolo
1988
ITA
RYDING David
1986
GBR
MRAVLJA Anze
1987
SLO
RIIS-JOHANNESSEN Jesper
1989
NOR
ANSTEIN Pirmin
1988
ITA
RIVAS Gabriel
1986
FRA
ENOCSON Calle
1984
SWE
ZORICIC Nick
1983
CAN
SCHMID Hannes Paul
1980
ITA
CAVIEZEL Mauro
1988
SUI
ROBERTSSON Petter
1985
SWE
BAECK Axel
1987
SWE
HAUGEN Leif Kristian
1987
NOR
SORREL Sebastien
1985
FRA
VERDECCHIA Marco
1983
ITA
VOGEL Markus
1984
SUI
ERSCHBAMER Andreas
1984
ITA
BRANDENBURG Will
1987
USA
TISSOT Maxime
1986
FRA
SKUBE Matic
1988
SLO
ENGL Kurt
1979
AUT
BIGGS Patrick
1982
CAN
STEHLE Dominik
1986
GER
IKUTA Yasuhiro
1979
JPN
ANDERSSON Magnus
1981
SWE
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
DEVILLE Cristian
1981
ITA
OMMINGER Andreas
1983
AUT
MISSILLIER Steve
1984
FRA
Disqualified 1st run